به روز شده: 7 دقیقه قبل
کد مطلب: 31127
زمان انتشار: سه شنبه 27 فروردین 1392 - 11:08:39

رشد تکان دهنده قاچاق زنان در اروپا

رشد تکان دهنده قاچاق زنان در اروپا
زنان  -  براساس پژوهش انجام شده در اتحادیه اروپا ˈرشد خرید و فروش انسان در اروپاˈ در قرن بیست و یکم و در قاره مدعی حقوق بشر بقدری تکان دهنده است که 68 درصد از قربانیان را زنان تشکیل می دهند.

به گزارش گروه اخبار ایران در رسانه های جهان ، روزنامه آلمانی دی ولت در گزارشی اختصاصی نوشت:

در کشورهای عضو اتحادیه اروپا مدام بر شمار کسانی که به عنوان روسپی، کارگر اجباری یا گدای خردسال مورد سوء استفاده قرار می گیرند، افزوده می شود. این نتیجه نخستین پژوهش گسترده اتحادیه اروپا درباره تجارت انسان در این قاره است.

کمیسر سیاست داخلی اتحادیه اروپا، سسیلیا مالم اشتروم، نتایج پژوهش اتحادیه اروپا را طی گزارشی عرضه خواهد کرد. طبق این پژوهش، رقم رسمی قربانیان تجارت انسان در فاصله سال های 2008 تا 2010 حدود 18 درصد افزایش یافته و از 6309 نفر به 9528 نفر در سال رسیده است.

بر اساس این پژوهش کشورهای عضو این اتحادیه نتوانسته اند بر مشکل جرایم سازمان یافته فائق آیند. شمار عاملان تجارت انسان که محکوم شده اند، در فاصله سال های 2008 تا 2010 به میزان 13 درصد کاهش یافته و از 1534 نفر به 1339 نفر رسیده است.

کودکان گدا در خیابانی در مادرید، پایتخت اسپانیا در آلمان حتی شمار محکومان به حدود 15 درصد (از 155 نفر به 131 نفر) رسیده است. دادستانی و بازرسان جنایی در این کشور سال هاست که می گویند، نمی توانند مدارک زیادی به دست بیاورند تا با اتکا بر آن ها عاملان جرم تجارت انسان را دستگیر و زندانی کنند. در آلمان برای اینکه ثابت شود که عاملان تجارت انسان هدفی بزهکارانه داشته اند، لازم است قربانی علیه آنان در دادگاه شهادت دهد، اما به طور معمول، بخصوص در مورد زنانی که وادار به روسپی گری می شوند، این اتفاق نمی افتد، چون بزهکاران قربانیان و خانواده های آنان را تهدید می کنند.

کمیسر سیاست داخلی اروپا انتقاد می کند به اینکه تنها شمار اندکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا دستور العمل های این اتحادیه برای مقابله با تجارت انسان را اجرا کرده اند. انتقاد این مقام اتحادیه اروپا متوجه آلمان نیز هست.

در آلمان هنوز تشدید قوانین جزایی در این زمینه به نتیجه نرسیده است، چون وزیران دادگستری، کشور و خانواده نتوانسته اند با هم به توافق برسند.

** زنان 68 درصد قربانیان تجارت انسان

بیشتر قربانیان تجارت انسان را زنان و دخترانی تشکیل می دهند که وادار به روسپی گری می شوند طبق پژوهش اتحادیه اروپا، از سال 2008 تا سال 2010 در اروپا در مجموع نام 23623 قربانی تجارت انسان به طور رسمی ثبت شده است. 68 درصد قربانیان زن بوده اند و 12 درصد دختر، 17 درصد مرد و 3 درصد پسر.

دو تن از هر 3 قربانی وادار به روسپی گری شده اند و دیگران مجبور به کار اجباری (25 درصد)، گدایی و بزهکاری شده اند یا وادار شده اند که عضوی از بدن خود را با عمل جراحی در اختیار سوداگران انسان بگذارند.

بیشتر قربانیان (61 درصد) از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند؛ بیش از همه از رومانی یا بلغارستان. پس از آن، بیشترین قربانیان از آفریقا (14 درصد)، آسیا (6 درصد) و آمریکای لاتین (5 درصد) می آیند.

کمیسیون اتحادیه اروپا در پژوهش خود تاکید می کند که این آمار تنها ˈقله کوه یخˈ را نشان می دهد.

هدف دستورالعمل اتحادیه اروپا که در تاریخ 5 آوریل سال گذشته میلادی (2012) به مرحله اجرا درآمد، این است که کمک کند تا به طور مؤثرتری با تجارت انسان مقابله شود و حقوق قربانیان تقویت گردد. کشورهای عضو اتحادیه اروپا دو سال وقت داشتند که این خط مشی را در قوانین ملی خود بگنجانند، اما تا کنون تنها 5 کشور از 27 کشور موفق به انجام این کار شده اند.

پلیس آلمان در ایالت بایرن در مارس 2012 به هنگام بازرسی یک خودرو با قاچاق و ورود غیرقانونی 7 افغان و یک عراقی روبه رو شد که زیر پتو پنهان شده بودند سسیلیا مالم اشتروم در مصاحبه با ˈدی ولتˈ گفت: «به سختی می توان باور کرد که در کشورهای آزاد و دمکراتیک اتحادیه اروپا ده ها هزار انسان زندگی می کنند که آزادی شان سلب شده و آنها را مثل کالا خرید و فروش می کنند.»

وی افزود: «اما این واقعیتی تلخ است که تجارت انسان همه جا در اطراف ما هست و بسیار بیشتر از آنچه فکرش را بکنیم به ما نزدیک است.» کمیسر سیاست داخلی اروپا از کشورهایی که تا کنون به تعهد خود برای تشدید قوانین داخلی علیه تجارت انسان عمل نکرده اند، می خواهد که در این زمینه هر چه سریع تر عمل کنند.

دستورالعمل اتحادیه اروپا از جمله دربرگیرنده تغییراتی در عرصه قوانین جزایی، تسهیل پیگرد مجرمان و انجام اقداماتی در حمایت از قربانیان و پیشگیری از جرم است. این دستورالعمل همچنین از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می خواهد که مکانیسمی برای جمع آوری اطلاعات ایجاد کرده و گام هایی را که تا کنون علیه تجارت انسان برداشته اند، ارزیابی کنند.

هلند و رومانی کشورهایی هستند که چنین اقداماتی را انجام داده اند. آلمان ولی هنوز اقدامی نکرده و در طرحی هم که وزارت دادگستری این کشور در این زمینه تهیه کرده، پیش بینی ای در این مورد نشده است.

گفتنی است، تجارت انسان در اتحادیه اروپای مدعی حقوق بشر به حدی است که آمار اعلام شده در این باره می تواند بیانگر فجایع انسانی در قاره مدعیان دمکراسی در قرن بیست و یکم باشد.

کد مطلب: 31127
زمان انتشار: سه شنبه 27 فروردین 1392 - 11:08:39
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+1

دیگر مطالب