به روز شده: چند لحظه قبل
کد مطلب: 31334
زمان انتشار: یکشنبه 8 اردیبهشت 1392 - 12:25:01

راه‌اندازی مهدهای ویژه دانش‌آموزان 6 تا 11 سال

راه‌اندازی مهدهای ویژه دانش‌آموزان 6 تا 11 سال
کودکان  -  مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی از ایجاد مراکز رفاهی کودک و خانواده به صورت پایلوت در نیمه اول سال خبر داد و گفت: این مراکز مربوط به کودکان بالای شش سال تا 11 سال است.


به گزارش ایسنا، حمیدرضا الوند با بیان اینکه مراکز رفاهی کودک و خانواده به صورت پاره وقت ارائه خدمت می‌کنند، اظهار کرد: این مراکز در ساعت مشخصی از روز و از زمان تعطیل مراکز آموزش رسمی تا ساعت شش بعد از ظهر فعالیت می‌کنند که در نیمه اول سال به صورت پایلوت و تا پایان سال به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

وی در مورد استان‌های پایلوت اجرای این طرح خاطرنشان کرد: اجرای این طرح در استان تهران قطعی است و احتمال اجرای آن در استان‌های خراسان رضوی، اصفهان، فارس بسیار زیاد است.

به گفته وی، بر اساس اصل 44 قانون اساسی که به واگذاری خدمات به بخش خصوصی اشاره دارد، اولویت اجرای این طرح مربوط به مهدهایی است که دارای شرایط و ضوابط استاندارد خاصی هستند.

الوند در مورد برنامه‌هایی که قرار است در این مراکز مدنظر قرار گیرد، عنوان کرد: تکالیف کودکان در این مراکز توسط مربیان متخصص مرور می‌شود. یکسری برنامه‌های آموزش مهارتهای زندگی با کودکان مرور می‌شود و نیز خدمات مشاوره‌ای و روانشناختی خاص گروه سنی کودکان در راستای تحکیم روابط با والدین ارائه می‌شود.

مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی با بیان اینکه سازمان بهزیستی به صورت قانونی مکلف به انجام برنامه ریزی در بحث کودکان و نوجوانان است، خاطرنشان کرد: بر اساس ماده 26 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مرجعیت صدور مهدهای کودک در کشور بر عهده سازمان بهزیستی است و علی‌رغم اینکه مهدهای کودک برای کودکان زیر شش سال تعریف می‌شود، این موضوع نافی وظیفه اصلی سازمان در قبال نوجوانان نیست.

وی با تاکید بر اینکه پدران و مادران کودکان به ویژه در کلان شهرها هر دو شاغل هستند و معمولا ساعت‌ها بعد از تعطیلی کودکان از مدرسه، از کارفارغ می‌شوند، گفت: بر اساس وظایف سازمان بهزیستی روی این موضوع برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

الوند افزود: در کشورهای دنیا بحث پرستارکودک (Baby sitter) مطرح است، اما در کشور ما هنوز ضوابط، قوانین و مقررات نظارتی و حمایتی وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل وجود نداشتن مرکزی برای ارائه خدمات به کودکان بالای شش سال؛ خانواده‌هایی که سرپرست خانوار در آن شاغل هستند با دل مشغولی و اضطراب مواجه‌اند و کودکان را یا با خود به محل کار می‌برند یا در کنار اقوام، بستگان یا دوستان قرار می‌دهند.

الوند در ادامه با اشاره به اینکه این موضوع موجب تزلزل در انسجام خانواده می‌شود، تصریح کرد: ایجاد این مراکز در جهت رفع اینگونه مشکلات در نظر گرفته شده است.

 

کد مطلب: 31334
زمان انتشار: یکشنبه 8 اردیبهشت 1392 - 12:25:01
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+1

دیگر مطالب