به روز شده: 1 ساعت و 52 دقیقه قبل
کد مطلب: 31760
زمان انتشار: یکشنبه 5 خرداد 1392 - 13:16:48

آیا آینده ای تاریک تر در انتظار زنان افغان است؟

آیا آینده ای تاریک تر در انتظار زنان افغان است؟
زنان  - روزنامه واشنگتن پست نوشت: قانون پیشنهادی برای حفاظت از حقوق زنان و دختران افغان در برابر بدرفتاری هایی مانند ازدواج در کودکی، فروش دختران و سوءرفتار مردان با همسرانشان هفته گذشته خشم زیادی را برانگیخت.

به گزارش پایگاه اینترنتی این روزنامه آمریکایی، ماجرا زمانی شروع شد که یک نماینده زن افغان در 16 ماه مه این لایحه را در پارلمان مطرح کرد و یک گروه از نمایندگان مرد محافظه کار با آن مخالفت کردند. آنها معتقد بودند این لایحه با اسلام و فرهنگ افغانستان مغایر است.
مخالفت ها زمانی افزایش یافت که این هفته دانشجویان فقه اسلامی دانشگاه کابل در اعتراض به این لایحه تظاهرات کردند و برخی زنان فعال نیز اظهار داشتند طرح مسائلی با این حساسیت در پارلمان اشتباهی وحشتناک بوده است.
پس از سقوط طالبان در سال 2001 زنان افغان به موفقیت های چشمگیری در زمینه اشتغال، تحصیلات و زندگی اجتماعی دست یافته اند. اما موقعیت دختران و زنان در زندگی خانوادگی همچنان ضعیف است و آنها در معرض بدرفتاری قرار دارند.
در حال حاضر که نیروهای ناتو خود را برای ترک افغانستان در سال 2014 آماده می کنند و نفوذ طالبان بازهم درحال افزایش است نگرانی های زیادی وجود دارد که این دستاوردها هم از بین بروند.
فوزیه کوفی، نماینده ای که این لایحه را مطرح کرد معتقد است: زنان افغان اکنون بیش از هر زمان دیگری به یک قانون ثابت که از حقوق آنها حراست کند و مانع آزار آنها شود، نیاز دارند.
وی در یک مصاحبه گفت: خیلی راحت است که بگوییم مطلبی مغایر اسلام است و مردم را برضد آن تحریک کنیم اما هیچ بندی در این لایحه وجود ندارد که برخلاف اسلام باشد. کسانی که چنین ادعایی می کنند یا اصلا آن را نخوانده اند یا فقط سر و صدا می کنند.

کد مطلب: 31760
زمان انتشار: یکشنبه 5 خرداد 1392 - 13:16:48
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-4

دیگر مطالب