به روز شده: 30 دقیقه قبل
کد مطلب: 31875
زمان انتشار: یکشنبه 12 خرداد 1392 - 10:48:23

ابراز نگرانی سازمان ملل و صلیب سرخ از وضعیت انسانی در القصیر

حقوق بشر  > جهان  - دبیرکل سازمان ملل با ابراز نگرانی شدید از اوضاع انسانی و درگیری‌ها در شهر القصیر سوریه از دو طرف درگیر خواست تا به حقوق غیرنظامیان احترام بگذارند و هر چه سریعتر این شهر را ترک کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، مارتین نسیرکی، سخنگوی بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در سخنانی به نقل از وی گفت: دبیرکل سازمان ملل به دو طرف درگیر در شهر القصیر سوریه هشدار می‌دهد که هرگونه اقدام آنها زیر ذره‌بین کارشناسان و ناظران بین‌المللی است و در آینده برای اقداماتی که انجام می‌دهند بازخواست خواهند شد.

نسیرکی گفت: دبیرکل سازمان ملل از دو طرف درگیر می‌خواهد تمام تلاش خود را برای حمایت از جان غیرنظامیان در شهر القصیر به کار بگیرند و از هرگونه نقض حقوق آنها بپرهیزند.

بان کی مون همچنین از ارتش سوریه و نیز شبه نظامیان مخالف دولت این کشور نیز خواست تا هرچه سریعتر از شهر القصیر و مناطق اطراف آن خارج شوند و به موسسه‌های امدادی بین‌المللی اجازه دهند تا فعالیت‌های بشردوستانه خود را در این شهر از سر بگیرند.دبیرکل سازمان ملل دولت سوریه را مسئول حفظ جان غیرنظامیان در مناطق تحت کنترل ارتش از جمله القصیر دانست.در همین حال، دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن قرار دارد اعلام کرد که هنوز هزاران غیرنظامی در شهر القصیر در میان درگیری‌ها گیر افتاده‌اند و نزدیک به هزار مجروح هم اکنون در این شهر به کمک‌های پزشکی نیاز دارد.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز نسبت به وضعیت ساکنان شهر القصیر در سوریه ابراز نگرانی کرد.

القصیر، واقع در نزدیکی مرز لبنان، اخیرا به محل درگیری میان ارتش سوریه و نیروهای حزب الله لبنان از یک سو و مخالفان مسلح دمشق از سوی دیگر تبدیل شده است. نیروهای دولتی هفته‌ها است که تلاش می‌کنند این شهر کلیدی را در اختیار خود بگیرند.درگیری در القصیر این شهر را به حالت محاصره درآورده و صلیب سرخ می‌گوید این باعث شده است که ساکن القصیر به دارو، مواد غذایی و آب سالم دسترسی نداشته باشند.

یکی از مخالفان سوری نیز روز جمعه به شبکه خبری بی‌بی‌سی گفته بود که هنوز نزدیک به ۳۰ هزار تن در این شهر گرفتار هستند.کمیته بین المللی صلیب سرخ در بیانیه‌ای اعلام کرد که از گزارش‌ها درباره گرفتاری مردم در این شهر بسیار نگران است و نیروهایش آمادگی آن را دارند که برای رساندن کمک فورا وارد القصیر شوند.

سازمان ملل و کمیته جهانی صلیب سرخ همزمان بیانیه‌های فوری منتشر کرده و نگرانی عمیق خود را از این موضوع اعلام کردند که نشانگر وخیم بودن وضعیت در القصیر است.

کد مطلب: 31875
زمان انتشار: یکشنبه 12 خرداد 1392 - 10:48:23
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد