به روز شده: 1 دقیقه قبل
کد مطلب: 31907
زمان انتشار: سه شنبه 14 خرداد 1392 - 23:08:59

مشکل نظام سلطه با ایران اسلامی است نه ایران هسته ای

مشکل نظام سلطه با ایران اسلامی است نه ایران هسته ای
حقوق بشر  > ایران  - سفیر جمهوری اسلامی ایران در یونسکو با بیان اینکه امروز نه تنها ایران و انقلاب، بلکه اسلام ناب و اصیل با نام حضرت امام خمینی در جهان شناخته می‌شود، گفت: مشکل نظام سلطه با ایران اسلامی است و نه ایران هسته‌ای.

محمدرضا مجیدی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با فارس در یونسکو به مناسبت بیست و چهارمین سالگرد رحلت امام خمینی در جمع ایرانیان مقیم فرانسه و مسلمانان ساکن این کشور ضمن گرامیداشت نام و یاد امام (ره ) در بیست و چهارمین سالگرد عروج ملکوتی این مرد خدا که مصادف با پنجاهمین سالگرد قیام پانزده خرداد 1342 و اوج گیری نهضت اسلامی به رهبری امام است، گفت: خرداد در تاریخ انقلاب اسلامی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است و تعلق خاطر امام به پانزده خرداد آنقدر زیاد بود که در یکی از غزل‌های خود اشاره می‌کند که :

سال‌ها می‌گذرد ، حادثه ها می‌آید انتظار فرج از نیمه خرداد کشم.

با رحلت امام در 14 خرداد در آستانه سالگرد قیام پانزده خرداد، نام او برای همیشه با این واقعه تاریخی همراه شد.

وی گفت این نشست‌ها و نکوداشت‌ها و بیان‌ها حکم تسلی خاطر مجنون در فراق لیلی است و گرنه کلام و قول و بیان و فعل از وصف او ناتوان است: گفت مشق نام لیلی می کنم خاطر خود را تسلی می‌کنم.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در یونسکو گفت: امروز نه تنها ایران و انقلاب، بلکه اسلام ناب و اصیل با نام امام خمینی در جهان شناخته می شود. اگر امام در میان ما نیست ولی راه و اندیشه و گفتمان او چراغ راه ما است. عصر امروز که عصر بیداری اسلامی است را باید عصر امام خمینی نامید و در مسیر شناخت و شناساندن اندیشه و گفتمان امام بیش از پیش تلاش کرد. نهضت اسلامی در پنجاه سال که خود محصول روشنگری و بیداری اسلامی بود، با پیروزی انقلاب اسلامی موجد امواج نوین بیداری اسلامی در جهان اسلام شد. این پرسش مطرح می شود که رمز و راز پیروزی و مانائی و ماندگاری قیام و نهضت اسلامی به رهبری امام چه بود؟

نماینده دائم کشورمان در یونسکو با اشاره به آیه شریفه " قل انما اعظکم بواحده ان تقوموا لله مثنی و فردی...." در پاسخ به این پرسش گفت : رمز پیروزی و مانائی این حرکت به اسم الله و الله بودن ، به نام خدا و برای خدا بودن است. دهه 40 هجری شمسی که امام پس از رحلت مرجع بزرگ عالم تشیع حضرت آیت الله العظمی بروجردی قیامش را شروع و وارد عرصه مبارزه شد یکه و تنها بود ، یارویاور نداشت با باور به خدا و با توکل به او و با خودباوری و مردم باوری حرکت را آغاز کرد.

نقطه تمایز نهضت امام با جنبش‌ها و نهضت‌های قبل در کشور و با انقلاب‌های بزرگ جهان در همین نکته خداباوری و به نام خدا و برای خدا بودن و اسلامیت نهضت و انقلاب است.

وی افزود: در مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی به زیبائی این نکته مورد اشاره قرار می گیرد که: ویژگی بنیادی این انقلاب نسبت به دیگر نهضت‌های ایران در سده‌ اخیر، مکتبی و اسلامی ‌بودن آن است‌. ملت مسلمان ایران پس از گذر از نهضت ضد استبدادی مشروطه و نهضت ضد استعماری ملی‌شدن ‌نفت به این تجربه گرانبار دست یافت که علت اساسی و مشخص‌ عدم موفقیت این نهضت ها، مکتبی نبودن مبارزات بوده است‌. گرچه‌ در نهضت‌های اخیر خط فکری اسلامی و رهبری روحانیت مبارز سهم ‌اصلی و اساسی را بر عهده داشت ولی به دلیل دور شدن این مبارزات ‌از مواضع اصیل اسلامی‌، جنبش‌ها به سرعت به رکود کشانده شد. از این‌جا وجدان بیدار ملت به رهبری مرجع عالی‌قدر تقلید حضرت‌آیت‌الله العظمی امام‌خمینی ضرورت پیگیری خط نهضت اصیل‌ مکتبی و اسلامی را دریافت و این بار روحانیت مبارز کشور که ‌همواره در صف مقدم نهضت‌های مردمی بوده و نویسندگان و روشنفکران متعهد با رهبری ایشان تحرک نوینی یافت‌." نهضت اسلامی در عصر دین گریزی و دین ستیزی آغاز و با پیروزی انقلاب اسلامی به پیروز رسید.

سفیر ایران در یونسکو با بیان این که به تعبیر دانشمندان و اندیشمندان علوم اجتماعی انقلاب به عنوان یک پدیده اجتماعی حرف جدیدی نبود ، بلکه " انقلاب به نام خدا " حرف جدید بود، تصریح کرد: دویست سال قبل از وقوع انقلاب اسلامی در همین کشور محل اقامت ما یعنی فرانسه یکی از انقلاب‌های بزرگ دوران رخ داد. هفتاد سال قبل از آن در همسایه شمالی در روسیه انقلاب عظیمی به وقوع پیوست ، ولی یکی با بن مایه دین گریزی و دیگری بر پایه دین ستیزی شکل گرفت. آنچه انقلاب اسلامی را به یک نقطه عطف تبدیل کرد و در مطالعات و پژوهش‌های بین‌المللی پیش و پس از انقلاب اسلامی سخن گفته می شود، همین ویژگی است.

وی افزود: دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی در سطوح ملی و منطقه‌ای و بین‌المللی هم در پرتو این گفتمان به دست آمده است. تبدیل ایران وابسته دوران پهلوی به ایران مستقل و آزاد و قدرتمند و تاثیر گذار در معادلات منطقه‌ای و جهانی، الهام بخشی در جهان با قدرت نرم انقلاب اسلامی ، شکل دادن به امواج بیداری اسلامی ، شکل دادن به امواج عدالت خواهی در جهان و تقویت جریان همبستگی جهان در حال توسعه و جنوب در مقابل زیاده خواهی های نظام سلطه و.... همه در پرتو گفتمان دین مدار و خداباور انقلاب اسلامی به دست آمد و امروز هم اگر دشمنی نظام سلطه با انقلاب و نظام اسلامی و جریان مقاومت در منطقه تشدید شده است، اوج گیری کینه با گفتمان انقلاب اسلامی و اندیشه امام (ره) است.

سفیر ایران در یونسکو گفت: مشکل نظام سلطه با ایران اسلامی است و نه ایران هسته‌ای، پرونده هائی چون هسته ای و حقوق بشر و تروریسم بهانه است. اگر در قرن بیستم به تعبیر استاد شهید مطهری کاپیتالیسم و کمونیسم چونان دو لبه ی قیچی با هم متحد و به جان اسلام افتاده بودند ، امروز برای مقابله با اسلام ناب متجلی در گفتمان انقلاب اسلامی ، صهیونیسم و وهابیسم و تکفیریسم در مقابل اسلام ناب و جریان مقاومت هم پیمان شده اند.

وی افزود: همانگونه که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی اشاره کردند جهان اسلام در یک پیچ تاریخی حساس قرار دارد و اگر به لطف الهی و همت مسلمانان در پرتو بیداری اسلامی و هوشیاری از این پیچ به سلامت عبور کنیم ، جریان تمدن سازی در جهان اسلام که با انقلاب اسلامی کلید خورده است، به نتیجه خواهد رسید و بار دیگر امت اسلامی به دوران شکوفائی خود دست خواهد یافت. طرح‌های استعماری مانند سایس ـ پیکوی 2 برای تجزیه جهان اسلام برای مقابله با همین گفتمان و خط مقاومت شکل گرفته با پیروزی انقلاب اسلامی است ولی به لطف الهی برخلاف دو دهه ی اول قرن گذشته میلادی که استعمارگران از غفلت و خواب و جهل مسلمانان استفاده و طرح‌های تفرقه طلبانه را اجرا کردند، امروز با هوشیاری و بیداری مسلمانان با پرچمداری انقلاب اسلامی در این طرح‌ها ناکام خواهند ماند.

مجیدی در پایان با یادآوری رمز و راز پیروزی و مانائی اندیشه و گفتمان امام یعنی به نام خدا و برای خدا بودن آن، به مسئولیت سنگین نسل‌های عامل و همراه انقلاب در انتقال ارزش‌های انقلاب به نسلهای نو و نسل وارث و حامل و به مخاطبان این گفتمان در جهان اشاره کرد و گفت که مسئولیت ما این است که ایستگاه تاریخی و سرنوشت سازی که در آن ایستاده ایم به درستی بشناسیم و در عصر امام خمینی ، در مسیر اندیشه و راه و گفتمان امام حرکت تمدن سازی را سامان دهیم و به جلو ببریم.

 


 

کد مطلب: 31907
زمان انتشار: سه شنبه 14 خرداد 1392 - 23:08:59
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد