به روز شده: 4 ساعت و 45 دقیقه قبل
کد مطلب: 31935
زمان انتشار: جمعه 17 خرداد 1392 - 17:21:56

انتقاد شدید پارلمان اروپا از نوع برخورد ترکیه با اعتراضات

انتقاد شدید پارلمان اروپا از نوع برخورد ترکیه با اعتراضات
حقوق بشر  > جهان  - نمایندگان پارلمان اروپا به شدت از موضع دولت ترکیه نسبت به اعتراضاتی که از ساخت یک مجتمع تجاری در پارک "قزی" استانبول آغاز شد و سپس جنبه سیاسی به خود گرفت و به نقاط دیگر این کشور گسترش یافت، انتقاد کردند.

به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه تودی زمان، نمایندگان پارلمان اروپا در نشستی در کمیته امور خارجی این پارلمان، به شدت علیه حکومت حزب حاکم "عدالت و توسعه" ترکیه انتقاد کردند.

هم‌زمان در حالی که برخی از نمایندگان پارلمان اروپا به رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه تاکید کردند تا پس از بازگشتش به کشور از مردم عذرخواهی کند، دیگر نمایندگان پارلمان اروپا درخصوص درخواست‌های احزاب راست و راست افراطی مبنی بر پایان مذاکرات الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا به دنبال رویدادهای رخ داده در میدان تقسیم، ابراز نگرانی کردند.

مخبر اتحادیه اروپا درخصوص ترکیه در مورد موضع و واکنش اردوغان نسبت به این اعتراضات ابراز تاسف و ناامیدی کرد. در این بین زمزمه‌هایی نیز وجود داشت که مقایسه رویدادهای ترکیه با بهار عربی را رد می‌کرد. گیلز پورتمن، مشاور کاترین آشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این خصوص گفت، این مقایسه گمراه کننده است چرا که یک دموکراسی عملی و کارآمد در ترکیه وجود دارد و اردوغان سه دوره با کسب بیش از 50 درصد آراء در انتخابات پیروز شده است.

ریچارد هاویت، یکی از نمایندگان سوسیالیست انگلیسی پارلمان اروپا نیز به شدت از اردوغان انتقاد کرده و گفت: اگر شما از دموکراسی در کشور خود حمایت نکنید، نمی‌توانید از تحولات در کشورهای بهار عربی حمایت کنید.

انتظار می‌رود که پارلمان اروپا بار دیگر در هفته آینده درخصوص رویدادهای اخیر در ترکیه نشستی برگزار کند و درخواست‌هایی نیز از سوی گروه‌های مختلف سیاسی مبنی بر دستیابی به یک "قطعنامه فوری" در خصوص ترکیه وجود دارد.

 

کد مطلب: 31935
زمان انتشار: جمعه 17 خرداد 1392 - 17:21:56
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-4

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد