به روز شده: 2 ساعت و 54 دقیقه قبل
کد مطلب: 31950
زمان انتشار: شنبه 18 خرداد 1392 - 08:33:20

ابتکار ایران در برگزاری نشست کنفرانس خلع سلاح ژنو پیرامون برنامه کار

ابتکار ایران در برگزاری نشست کنفرانس خلع سلاح ژنو پیرامون برنامه کار
حقوق بشر  - جمهوری اسلامی ایران که در حال حاضر رئیس کنفرانس خلع سلاح ژنو است، در یک حرکت ابتکاری نشست ویژه‌ای را به بحث درباره برنامه کار کنفرانس اختصاص داد.


به گزارش فارس،‌ از آنجا که در 16 سال گذشته به علت نداشتن برنامه کار مصوب، کنفرانس خلع سلاح ژنو موفق به آغاز کار محتوایی نشده است، کشورهای عضو این نهاد بین‌المللی با استقبال از ابتکار ایران بصورت فعال در این نشست مشارکت کردند.

در این جلسه سفیر زیمبابوه به نمایندگی از کشورهای عضو جنبش عدم تعهد حاضر در کنفرانس، ضمن تبریک به جمهوری اسلامی ایران به جهت تصدی پست ریاست کنفرانس خلع سلاح، آمادگی کامل اعضای جنبش عدم برای حمایت و همکاری همه جانبه اعضای گروه با ایران در دوره ریاست را اعلام کرد.

در این نشست سفیر ایرلند به نمایندگی از کشورهای عضو اتحادیه اروپایی مواضع این اتحادیه پیرامون برنامه کار کنفرانس را تشریح کرد.

در ادامه جلسه سایر سفرا و نمایندگان کشورهای عضو سخنرانی و به بحث و تبادل نظر پیرامون برنامه کار کنفرانس و بن بست 16 ساله‌ای که مانع شروع مذاکرات محتوایی در تنها نهاد بین‌المللی مذاکراتی خلع سلاح شده پرداختند.

در پایان این نشست سفیر و نماینده دائم کشورمان در ژنو اعلام کرد که ایران در دوره ریاست خود برای حل مشکلات موجود در کنفرانس خلع سلاح نهایت تلاش خود را بکار خواهد بست، اما موفقیت کنفرانس در پذیرش برنامه کار منوط به پذیرش مسئولیت دسته جمعی است و نیازمند همکاری همه اعضا است.

با توجه به وجود قاعده اجماع در تصمیم گیری این نهاد مهم بین‌المللی، تاکنون کشورهای هسته‌ای با آغاز هرگونه مذاکرات محتوایی در خصوص خلع سلاح هسته‌ای مخالفت کرده، مانع تصویب برنامه کار این نهاد شده‌اند.

کد مطلب: 31950
زمان انتشار: شنبه 18 خرداد 1392 - 08:33:20
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد