به روز شده: 5 دقیقه قبل
کد مطلب: 31959
زمان انتشار: شنبه 18 خرداد 1392 - 09:55:08

الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت و جایگاه آن در انتخابات

الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت و جایگاه آن در انتخابات
حقوق بشر  > ایران  - حجت‌الاسلام رضا غلامی

آیا نقش الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت در سرنوشت مردم آنقدر کم‌اهمیت فرض شده است که کاندیداهای محترم دیدگاه خود را درباره آن اظهار نمی‌کنند؟!

روشن است که امروز به لطف الهی و به برکت انقلاب، کشور ما در شرایط پیشرفت جهشی قرار دارد. هر چند در طول 34 سال گذشته رهبری‌های حکیمانه امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری «دام ظله العالی» کشور را در مسیر استقلال و وصول به مقاصد اسلامی قرار داده است لکن امروز که کشور به نحو دقیق و عملی با هزاران مسأله ریز و درشت درباره پیشرفت به ویژه در ابعاد اقتصادی مواجه شده و خواهد شد، نیاز کشور به یک الگوی مستحکم و کارآمد اسلامی- ایرانی برای پیشرفت کاملاً محرز است.

در حقیقت، امروز مفروض ماست که الگوهای غربی توسعه نه تنها با جهان‌بینی الهی آشکارا در تعارض است بلکه در عمل نیز دنیای غرب را با ناکامی‌های جدی و شکننده روبرو ساخته است. در این موقعیت، هیچ عقل سلیمی دنباله روی از غرب و اجرای نسخه‌های پیچیده شده از سوی آنها را نمی‌پذیرد.

از طرف دیگر، الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت به معنای برخورد لفظی و ظاهری با احکام و ارزش های اسلامی که برآیند آن چیزی جز بدنام کردن اسلام خواهد بود، نیست بلکه منظور، کشف و استخراج اجتهادی نظامات اسلامی در ابعاد گوناگون پیشرفت، و استقرار تدریجی آن در برنامه‌های عملیاتی کشور است.

البته باید توجه داشت که استقرار نظامات اسلامی در برنامه‌های پیشرفت و جداکردن نظامات غربی و شبه‌غربی از آن، امر کم‌هزینه‌ای نیست اما روشن است که پرداخت شجاعانه این هزینه برای رسیدن به قله‌های رفیع پیشرفت اجتناب‌ناپذیر است. با این ملاحظه باید پرسید، جایگاه الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت، چه در مرحله دستیابی به آن، و چه در مرحله تحقق آن از منظر کاندیداهای محترم چیست؟ آیا کاندیداهای محترمی که احراز صلاحیت شده‌اند و همچنین رسانه ملی، دستیابی به این الگو را بدیهی فرض کرده‌اند که وارد این بحث مهم و تعیین کننده نمی‌شوند، و یا از آن غافل هستند؟

اگر از الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت غافل هستند، باید گفت یا معتقد به نوع جدیدی از پیشرفت شده‌اند که نیازمند الگوی مشخصی نیست و با اعوجاع حرکتی مشکلی ندارد(!) و یا همان الگوهای شکست خورده غربی را برای پیشرفت کشور مناسب می‌بینند.

آیا نقش الگوی پیشرفت در سرنوشت مردم آنقدر کم‌اهمیت فرض شده است که کاندیداهای محترم دیدگاه خود را درباره آن را اظهار نمی‌کنند؟

به نظر می‌رسد امروز باید این موضوع فارغ از تبلیغات انتخاباتی و برخوردهای شعاری، به یکی از مهم‌ترین پرسش های نخبگان و حتی عموم مردم از کاندیدهای محترم تبدیل شده و روشن شود که رئیس جمهور و دولت بعدی نمی‌تواند نسبت به موضوع الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت و لوازم دستیابی و تحقق آن بی‌تفاوت باشد.

رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانیِ اسلامی صدرا
منبع: خبرگزاری فارس

کد مطلب: 31959
زمان انتشار: شنبه 18 خرداد 1392 - 09:55:08
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+4

دیگر مطالب