به روز شده: 17 ساعت و 57 دقیقه قبل
کد مطلب: 31995
زمان انتشار: یکشنبه 19 خرداد 1392 - 10:49:54

جنگ‌های کثیف: جهان یک میدان جنگ است

جنگ‌های کثیف: جهان یک میدان جنگ است
حقوق بشر  > جهان  -  یک مستندساز آمریکایی اخیرا مستندی به نمایش درآورده که شرح حملات پنهانی نیروهای آمریکایی علیه متهمان تروریسم در افغانستان و یمن است و این حملات را به صورت یک کمپین ترور نشان می‌دهد که به جای کشتن دشمنان آمریکا تنها دشمنان جدیدی را برای آن بوجود آورده و وجهه آمریکا را مخدوش می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، این مستند از سوی یک مستندساز آمریکایی به نام جرمی اسکاهیل و تحت عنوان "جنگ‌های کثیف: جهان یک میدان جنگ است" به نمایش در آمده است.

این مستندساز آمریکایی حملات هدفمند به افرادی که ادعا شده شبه نظامیان مرتبط با القاعده هستند از طریق حملات موشکی و یورش‌های شبانه توسط کماندوهای آمریکایی را محکوم می‌کند و نتیجه آن را یک وضعیت جنگی دائمی و تهدید آمیز که از کنترل خارج شده می‌داند.

این فیلم مستند تلاش دارد تا به روشن کردن برخی عملیات‌ که از 11 سپتامبر 2001 تاکنون در سایه‌ها انجام شده‌اند، بپردازد و تمرکز آن بر تلفات غیرنظامیان بر افغانستان و یمن است.

در قسمتی از این مستند یک حمله اشتباه از سوی نیروهای عملیات ویژه آمریکایی در یک روستای افغانستان به نام گردز شرح داده می‌شود که طی آن پنج نفر شامل دو زن باردار کشته شدند.

این مستند حاوی فیلم‌های خصوصی تلخی است که توسط این خانواده افغان گرفته شده‌اند و طی آنها یک تجمع از افراد که در حال شادی و خنده هستند نشان داده می‌شود که دقایقی بعد برخی از آنها با گلوله از پای در می‌آیند.

یکی از قربانیان در نهایت یک مامور پلیس افغان از کار در می‌آید که توسط آمریکایی‌ها آموزش دیده بود.

به دنبال این حمله، روستاییان با ابراز خشم شدید وعده می‌دهند که با کماندوهای ریشدار آمریکایی که از نظر آنها "طالبان آمریکایی" قلمداد می‌شوند، بجنگند.

یکی از این افغان‌ها می‌گوید: اگر آمریکایی‌ها بار دیگر این کار را انجام دهند ما آماده هستیم تا جان خود را در راه مبارزه با آنها از دست بدهیم.

روایت‌هایی که در ابتدا درباره این حمله ارائه شده بود بیانگر آن است که قربانیان شبه نظامیان طالبان بوده‌اند اما چندی بعد نیروهای آمریکایی از بابت این اشتباه تراژیک عذرخواهی کردند.

اسکاهیل در مصاحبه‌ای به خبرگزاری فرانسه گفت که عملیات‌ پنهانی آمریکایی‌ها زیان بار و از نظر مبانی مخرب بوده و باعث افزایش بیشتر خصومت‌های ضد آمریکایی می‌شود.

اسکاهیل که کتابی درباره شرکت امنیتی خصوصی بلک واتر نوشته است، گفت: من به این نتیجه رسیده‌ام که طی این سال‌ها که ما این عملیات را انجام دادیم به خلق دشمنان جدید برای خود پرداختیم به جای آنکه تروریست‌های واقعی را بکشیم.

وی افزود: هدف این فیلم این نیست که به مردم بگوید درباره مسائل چطور فکر کنند بلکه هدف آن ارائه روایتی متفاوت از آن چیزی است که از تلویزیون می‌شنویم.

در یمن نیز این مستند یک رهبر قبیله و یکی از نمایندگان سابق پارلمان را نشان می‌دهد که شرح می‌دهند چطور در سال 2009 یک موشک کروز آمریکایی در یک روستای بادیه نشین به نام المجاله بیش از 40 غیرنظامی بی‌گناه از جمله کودکان را کشت.

دولت یمن ابتدا مسئولیت این حمله را به عهده گرفت و گفت که هدف آن یک اردوگاه آموزشی القاعده بوده اما اسناد منتشر شده از سوی وب سایت ویکی لیکس تایید کردند که این حمله توسط یک موشک کروز آمریکایی انجام شده است.

یکی از مناقشه برانگیزترین بخش‌های این مستند درباره ترور انور العولقی در سپتامبر 2012 است.

اسکاهیل می‌گوید که العولقی به دلیل لفاظی‌هایش مورد حمله قرار گرفت و می‌بایست در یک دادگاه آمریکایی محاکمه می‌شد.

این مستند نشان می‌دهد که چطور العولقی از یک رهبر معنوی میانه‌رو که در ایالت ویرجینیا در آمریکا اقامت دارد تبدیل به یک شبه نظامی افراط گر به سبب فضای اسلام ستیز پس از 11 سپتامبر می‌شود.

اسکاهیل گفت: آمریکا کمک کرد به اینکه این فرد تبدیل به کسی شود که می‌خواهد آن را بکشد.

کد مطلب: 31995
زمان انتشار: یکشنبه 19 خرداد 1392 - 10:49:54
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد