به روز شده: 16 ساعت و 45 دقیقه قبل
کد مطلب: 32005
زمان انتشار: یکشنبه 19 خرداد 1392 - 11:45:50

توجیح جاسوسی، به سبک آمریکایی ها

حقوق بشر  > جهان  -  ارشدترین مقام اطلاعاتی آمریکا اعلام کرد برنامه‌ای که کنگره آمریکا برای نظارت پنهانی بر اینترنت مصوب کرده بود و پیش از این، تصویب آن اعلام نشده بود، قانونی است که تحت نظارت شدید یک دادگاه محرمانه است و نمی‌تواند خودسر شهروندان آمریکایی را هدف قرار دهد. وی افشای این برنامه و دیگر برنامه‌های جمع‌آوری اطلاعات را نیز بی‌ملاحظگی دانست.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "جیمز کلاپر"، مدیر اداره اطلاعات ملی آمریکا ناچار شد تا برای پاسخ به گزارش‌های رسانه‌ای درباره تکنیک‌های مقابله با تروریسم دولت، در اقدامی نادر برخی جزئیات یک برنامه اطلاعاتی را فاش سازد.

بیانیه کلاپر و افشاگری‌های وی در رابطه با یک برنامه نظارت اینترنتی است که با اسم رمزی "پریزم" (PRISM) شناخته شده و به آژانس امنیت ملی و پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) اجازه می‌دهد تا به طور مستقیم به سرورهای شرکت‌های امور اینترنتی آمریکا از قبیل گوگل، اپل، مایکروسافت، فیس‌بوک و آی‌.او‌.ال دسترسی و برداشت اطلاعات داشته باشند.

بنا بر اظهارات کلاپر همانند استراق مکالمات تلفنی افراد که باید با اجازه دادگاه باشد، برنامه پریزم نیز از سوی یک دادگاه محرمانه تایید شده بود. با این حال برخلاف دیگر برنامه‌ها، پریزم به دولت آمریکا اجازه می‌دهد تا مکالمات تلفنی افراد، پست‌های الکترونیکی، چت‌های تصویری، پیام‌های فوری و موارد دیگر را ضبط کند و در اختیار داشته باشد.

ارشدترین مقام اطلاعاتی آمریکا گفت: این برنامه که بر اساس "قانون میهن پرستانه آمریکا" مجاز شناخته شده، از سال 2008 اجرا شده و برای حفظ امنیت کشور و متحدانمان حیاتی به نظر می‌رسد.

کد مطلب: 32005
زمان انتشار: یکشنبه 19 خرداد 1392 - 11:45:50
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+4

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد