به روز شده: 9 ساعت و 22 دقیقه قبل
کد مطلب: 32030
زمان انتشار: سه شنبه 21 خرداد 1392 - 08:49:02

رای گیری از ایرانیان مقیم آمریکا در ۲۰ حوزه/ تشویق کشورها به انتخابات از نوع مردم سالاری دینی

رای گیری از ایرانیان مقیم آمریکا در ۲۰ حوزه/ تشویق کشورها به انتخابات از نوع مردم سالاری دینی
حقوق بشر  > ایران  - نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد با اشاره به استقرار ۲۰ شعبه در شهرهای مختلف آمریکا برای رای گیری از ایرانیان مقیم این کشور، گفت: مشارکت گسترده در انتخابات پیش رو، اثری مهم بر جایگاه کشور در مجامع بین المللی، کاهش فشارهای خارجی و افزایش قدرت چانه زنی تهران در پی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، محمد خزاعی با تاکید بر اهمیت بین المللی انتخابات ریاست جمهوری به تشریح روند آماده سازی شعبه های رای گیری برای مشارکت پرشور ایرانیان مقیم آمریکا پرداخت و اظهار داشت: با در نظر گرفتن تمرکز جمعیت هموطنان، مسافت و دوری راه، تلاش کرده ایم زمینه بیشترین مشارکت هموطنان فراهم شود و بر همین اساس از دفتر حفاظت منافع در واشنگتن خواسته شد که هماهنگی های لازم را انجام دهد.
خزاعی گفت: توانستیم در ۲۰ شهر آمریکا، ۲۰ شعبه رای ایجاد کنیم تا در روز جمعه آینده هموطنان به شعبه های اخذ رای مراجع کنند.
وی افزود: بیشترین تمرکز بر روی ایالت کالیفرنیا بوده که شش حوزه اخذ رای در آن جا برپا شده است. همینگونه در نیویورک و نیوجرسی و در ایالت های مریلند، واشنگتن و ویرجینیا که محل تمرکز ایرانیان است، شعبه های رای گیری به تناسب برپا شده است. در تگزاس دو شعبه اخذ رای خواهیم داشت و در روزهای باقی مانده در صورت نیاز نیز چند شعبه دیگر با توجه به امکانات فراهم خواهد شد.
نماینده دایم ایران در سازمان ملل تصریح کرد: خوشبختانه تا این لحظه با مشکلی برای برپایی شعبه های رای گیری روبرو نبوده ایم و امیدوارم مانند سال گذشته شاهد حضور هموطنان در پای صندوق های رای باشیم.
خزاعی همچنین به راه اندازی دو تارنمای اطلاع رسانی توسط دفتر حفاظت منافع در واشنگتن اشاره کرد و گفت: اطلاعات دقیق مربوط به حوزه های رای گیری و اسناد و مدارکی که هموطنان باید همراه داشته باشند، ارائه شده و هموطنان می توانند اطلاعات دقیق را بگیرند.
نماینده دایم ایران در سازمان ملل در ادامه به پرسش های ایرنا درباره اهمیت بین المللی انتخابات روز جمعه و بازتاب آن در سطح جهانی پاسخ داد و گفت: بدون تردید این انتخابات نه تنهاد تاثیرات بین المللی و منطقه ای دارد، بلکه بر گسترش گفتمان جمهوری اسلامی در منطقه تاثیر گذار خواهد بود.
خزاعی گفت: از منظر بین المللی بویژه از جایگاه سازمان ملل که تحولات آن را رصد می کنیم، باید بگویم که جامعه بین المللی با دقت تمام مسایل مربوط به انتخابات ریاست جمهوری ایران را زیر نظر دارد و روشن است که رییس جمهوری با پشتوانه قوی انتخاباتی، می تواند در تعاملات بین المللی و در مذاکرات با کشورهای مختلف، سازمان ها و محافل بین المللی و محافل اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بسیار قوی تر ظاهر شود و از موضع محکم تری در راستای دفاع از منافع ملی کشور گام بردارد.
خزاعی تاکید کرد: بی تردید چگونگی مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری بر مذاکرات ایران در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی و اموری که به سرنوشت کشور مرتبط می شود، اثر دارد و برای همین می بینیم در آمریکا مسایل انتخابات ایران حتی مناظره نامزدها و نکات مورد اشاره به طور کامل رصد می شود.
وی افزود: روزانه شاهد انتشار مقاله های مختلف در آمریکا هستیم که به تحلیل اظهارات نامزدهای محترم و مسایل انتخابات در ایران می پردازند.
نماینده دایم ایران در سازمان ملل در ادامه به تاثیر منطقه ای انتخابات ریاست جمهوری نیز اشاره کرد و گفت: انتخابات در ایران که می توانم بگویم در سطح منطقه شاخصترین نمونه ظهور حکومتی مبتنی بر دموکراسی است، بسیار مورد توجه ناظران بین المللی است و بدون تردید، قوت و سطح مشارکت می تواند بر موقعیت بین المللی کشور تاثیر گذاشته و همزمان به کاهش فشارهای خارجی کمک کند، زیرا مشارکت بیش از ۵۰ درصد یک ملت و حتی مقایسه آن با کشورهای اروپایی یا حتی آمریکا که معمولا کمتر از ۵۰ درصد است، تاثیرزیادی در ارتقای جایگاه جهانی ایران خواهد داشت.
خزاعی تصریح کرد: افزون بر سطح مشارکت، اینکه اساسا در جمهوری اسلامی تمام نهادهای کشور بویژه ریاست جمهوری و مجلس بر آرای مردم استوار می باشد، یک نمونه بی بدیل است که در بسیاری از کشورها شاهد آن نیستیم. با توجه به همین موضوع، انتخابات پیش رو می تواند تاثیر منطقه ای و فرامنطقه ای داشته باشد و همچنین دیگر کشورهای منطقه دارای حکومت های غیر مردمی را به سوی این نوع مردم سالاری مبتنی بر تعالیم اسلام سوق دهد و در بیداری اسلامی در منطقه موثر باشد.

کلید واژه: انتخابات - حقوق بشر
کد مطلب: 32030
زمان انتشار: سه شنبه 21 خرداد 1392 - 08:49:02
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-1

دیگر مطالب