به روز شده: 4 ساعت و 16 دقیقه قبل
کد مطلب: 32051
زمان انتشار: سه شنبه 21 خرداد 1392 - 12:55:12

مشروح/کانادا اجازه ایجاد شعبات اخذ رای نداد

مشروح/کانادا اجازه ایجاد شعبات اخذ رای نداد
حقوق بشر  > ایران  - سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما از مدیرکل آژانس بین‌المللی درخواست می‌کنیم به جای پیروی از سیاست‌های آمریکا، به وظایف فنی خود عمل کند.

به گزارش  تسنیم، سیدعباس عراقچی در نشست خبری هفتگی که در وزارت امور خارجه برگزار شد ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و دعوت برای حضور پرشکوه مردم در انتخابات ریاست جمهوری گفت: وزارت امور خارجه آمادگی لازم را برای برگزاری انتخابات در خارج از کشور دارد و ستادهای انتخاباتی در سایر کشورها تشکیل شده است. آقای محمدرضا سجادی مدیر برگزاری انتخابات در خارج از کشور خواهد بود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر 290 شعبه اخذ رای در سایر کشورها دایر  و بیش از 850 هزار تعرفه به خارج از کشور ارسال کرده‌ایم.

*‌ وزارت خارجه حتی برای مرحله دوم انتخابات نیز پیش‌بینی کرده است

عراقچی ادامه داد: وزارت امور خارجه حتی برای مرحله دوم انتخابات نیز پیش‌بینی کرده و هموطنان‌مان می‌توانند با مراجعه به سفارت سرکنسولگری ایران در انتخابات شرکت کنند و ما امیدواریم همه کشورها به خصوص اروپایی‌ها امنیت را برقرار کنند و اجازه ندهند تا افرادی که سابقه تروریستی دارند در مقابل شعب رای گیری ایرانیان مزاحمت ایجاد کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: اطلاعات مربوط به این شعبات در سایت وزارت امور خارجه موجود است و ایرانیان می‌توانند به سایت این وزارتخانه و سفارتخانه‌ها نیز مراجعه کنند.

* 25 شعبه اخذ در آمریکا و 3 شعبه نیز در لندن

عراقچی با بیان اینکه ما در تمامی کشورها شعبات رای گیری خواهیم داشت ادامه داد: ما در 96 کشور شعبه اخذ رای داریم و در آمریکا علاوه بر نیویورک و واشینگن 25 شعبه اخذ رای داشته و 3 شعبه نیز در لندن در محل سرکنسولگری خواهیم داشت.

وی ادامه داد: در استرالیا، کامرون و سایر کشورها شعبات اخذ رای وجود دارد.

*‌کانادا اجازه ایجاد شعبات اخذ رای نداد

وی افزود: متاسفانه در کانادا موفق به ایجاد شعب اخذ رای نشده‌ایم و در عتبات عالیات نیز این امکانات فراهم است و قرار است در محل تجمع زائرین ایرانی در کربلا و نجف شعبات اخذ رای ایجاد شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین با بیان اینکه ایران با مقامات سوری در حال رایزنی است افزود: ما در ریاض و جده شعبات اخذ رای خواهیم داشت ولی رایزنی‌ها با مقامات در مورد مکه و مدینه همچنان ادامه دارد.

عراقچی خاطر نشان کرد: وزارت امور خارجه تمام تلاش خود را برای انتخابات با شکوه در سایر کشورها انجام داده و از ایرانیان مقیم و معتمد در این شعبات استفاده خواهد کرد. در مجموع بیش از چند هزار نفر در این موضوع کمک خواهند کرد.

عراقچی در ادامه جلسه نشست خبری در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات سفیر ایران در مسکو درباره نیروگاه بوشهر افزود: شاید اظهارات سفیر ما درمسکو به درستی منعکس نشده است. نیروگاه بوشهر روال طبیعی خود را طی می‌کند و به دلیل آزمایشات وتست‌های مختلف باید چندین بار روشن و خاموش شده و از ایمنی آن اطمینان حاصل شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: هیچ مشکلی به ما در مورد نیروگاه بوشهر گزارش نشده و این نیروگاه توسط پیمانکار روسی مسیر و روال طبیعی خودش را طی می‌کند.

وی همچنین در مورد اقدامات تروریستی اخیر در عراق و کشته شدن زائران ایرانی درکشور افزود: وزارت امور خارجه در تماس نزدیکی که با مسئولان امنیتی این کشور داشته است و همچنین وزیر امور خارجه مکالمه تلفنی با همتای خود در این مورد داشته است و ما دولت عراق را مسئول تامین امنیت زائرین می‌دانیم و قرار شده است که تا هیئتی از ایران به عراق سفر کند تا بتوانیم امنیت را برقرار کنیم. چرا که در حال حاضر مرز خسروی هم تعطیل شده تامقدمات امنیتی جدید اعمال شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد اجلاس ژنو 2 اظهار داشت: قبل از اینکه بحث دعوت ایران مطرح شود بحث‌های دیگری مطرح است چرا که هنوز گروه‌های معارضه در این خصوص به جمع ‌بندی نرسیده‌ اند و کشورهایی که خودشان را صاحب نفوذ می‌دانند هنوز نتوانسته‌اند به جمع بندی دقیقی برسند و در حال حاضر رایزنی میان روسیه، ایران و سازمان ملل وجود دارد و ما از تلاش‌های روسیه حمایت می‌کنیم و امیدواریم همه طرف‌ها به این نتیجه برسند که اجلاس ژنو باید با راهکار سیاسی همراه باشد.

عراقچی ادامه داد: ما موفقیت آمیز بودن این اجلاس را فراگیر بودن آن می‌دانیم و امیدواریم از تمام کشورهای موثر در این اجلاس دعوت شود.

* وزارت خارجه قصد ورود به مسائل سیاسی را ندارد

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در مناظرات میان نامزدها تمام عملکرد سیاست خارجی دولت نهم و دهم زیر سوال برده شد، ادامه داد: با توجه به فضای که در جامعه وجود دارد این مسائل طبیعی است و وزارت امور خارجه اصلاً قصد ورود به این صحبت‌ها و پاسخگویی به این مسائل را ندارد چرا که ما در حال حاضر ترجیح می‌دهیم تا آرامش روانی در جامعه راحفظ کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد اقدامات دولت کانادا علیه ایران افزود: مدتی است که ما اظهارات مختلفی را از مقامات کانادایی می‌شنویم که این ادعاها غیرمنطقی و سخیف بوده و در شان وزیر خارجه و یا نخست وزیر نیست.

عراقچی تاکید کرد: دولت کانادا درگیر اقدامات نسنجیده و احساساتی شده است که در سال گذشته با تعطیلی سفارتخانه این کشور در ایران فکر می‌کرد می‌تواند قطع رابطه با ایران داشته باشد ولی در حال حاضر باید به افکار عمومی خود پاسخگو باشد چرا که شهروندان آنان نیز به خدمات کنسولی نیاز دارند و مقامات کانادا نباید تبلیغات معاندین گوش دهند چرا که آنها سوابق تروریستی دارند و دولت کانادا باید پاسخگوی مردم خود باشد.

وی در مورد تحولات اخیر ترکیه افزود: ما تحولات ترکیه را نیز از نزدیک دنبال می‌کنیم و این موضوع را یک موضوع داخلی می‌دانیم و امیدواریم تمام طرف‌ها این موضوع را حل و فصل کنند چرا که ترکیه با بحران‌های زیادی درگیر بوده و رهبران ترکیه باید امنیت و ثبات را به این کشور برگردانند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: اخباری که از سوی رسانه ها می‌رسد که 3 نفر ایرانی در این اعتراضات دستگیر شده‌اند به گوش ما هم رسیده است و ما نفر اولی را که دستگیر شده بود پیگیری کردیم و ایشان فوراً ازاد شد و در حال حاضر 2 نفری که دستگیر شده اند ما از دولت ترکیه مجدداً درخواست دسترسی کنسولی داشتیم و در حالی که ایرانی بودند آنها احراز شود ما در خصوص آزادی این افراد پیگیری‌های لازم را انجام خواهیم داد.

عراقچی خاطر نشان کرد: قطعاً‌ ایران هیچ گونه دخالتی در بحران داخلی ترکیه ندارد.

*‌ ما از آمانو درخواست داریم که به وظایف فنی خود عمل کند

عراقچی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کارشناسان اعتقاد دارند که آژانس با مدیریت آمانو تحت تاثیر آمریکا قرار گرفته است، افزود: در خصوص آژانس باید بگوییم که همیشه قدرت‌های بزرگ سعی در تاثیر گذاری و عملکرد آژانس وگزارشات آن داشته است و ما این را در تمام گزارشات آنها شاهد بودیم .

وی تاکید کرد: ما از شخص آمانو درخواست داریم که صرفاً‌ به وظایف فنی خود بپردازد و در چهارچوب معاهده  ان . پی . تی انجام وظیفه کند و هر گونه مواضع سیاسی را کنار بگذارد.

*وزارت امور خارجه جاسوسی آمریکا در شبکه‌های اجتماعی را محکوم می‌کند

عراقچی در پاسخ به خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، مبنی بر اینکه آمریکا با استفاده از اطلاعات موجود در سِرور شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک، گوگل‌پلاس و توییتر تلاش می‌کند تا از اتباع کشورهای مختلف جاسوسی کند گفت: این اقدامات نسنجیده آمریکا تازه و عجیب نیست و دولت‌مردان آمریکایی همواره تلاش می‌کنند با جاسوسی از مردم کشورهای مختلف و ایران به اهداف خود برسند.

وی تصریح کرد: تلاش‌های آمریکا در جاسوسی از ایران و مردم کشورش و سایر کشورهای دیگر شناخته شده است که این موضوع همواره سرو صدای زیادی به‌پا کرده و موجب اعتراضات ملت‌های دنیا شده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه همواره این‌گونه اقدامات را محکوم می‌کند چرا که این اقدامات خلاف ارزش‌های دموکراسی و حقوق بشر است.

عراقچی خاطرنشان کرد: امیدواریم این اقدامات هرچه سریع‌تر متوقف شود چرا که این شبکه‌های اجتماعی قبل از اینکه ابزاری برای تماس میان مردم باشد بیشتر به ابزاری برای جاسوسی دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا تبدیل شده است و وزارت خارجه نیز همواره این موضوع را محکوم می‌کند.

وی در ادامه جلسه سخنگویی با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی از گروه‌ها در مصر خواستار برکناری مرسی رئیس جمهور کشور شده اند افزود: جمهوری اسلامی ایران دخالتی در امور داخلی مصر نمی‌کند جامعه مصر بعد از سالها دیکتاتوری مورد حمایت آمریکا و کشورهای غربی آزاد شده است  و باید گروه‌های مصری از تجربیات ایران در این مورد استفاده کنند و وحدت ملی مصر مورد خاص ایران بوده و ما همواره آمادگی استفاده از تجربیات خود را برای مصری ها داریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نماینده مذاکره کننده آمریکا در 1+5 اظهار داشته است که ایران می‌تواند اقدامی کند تا تحریم‌ها برداشته شود گفت: ایران همواره آماده مذاکرات سازنده، متعادل و بدون پیش شرط بوده و هیچ گاه میز مذاکره را ترک نکرده است.

وی ادامه داد: برای رفع سوءتفاهمات و رسیدن به حل مسائل هسته ای ایران باید مذاکره وجود داشته باشد و مذاکره باید در چارچوب منطقی حرکت کند.

عراقچی اظهار داشت: بنده فکر میکنم وصول به توافق در مذاکرات دور از دسترس نبوده و ایران همواره جزو ان . پی . تی است و چیزی فراتر از حقوق واقعی خود نمی‌خواهد.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد: راه حل بسیار نزدیک و در دسترس است .

وی در پاسخ به سوالی در مورد پیشنهادات جدید 1+5 به ایران گفت: این مطالب جدیدی نیست و ما فکر می‌کنیم برای رسیدن به مذاکرات هسته ای باید نگاه جدی و منطقی در مذاکرات داشته باشیم.

* دولت آذربایجان خود را از انجام هر گونه تحرکات ضد ایرانی جدا کرده است

عراقچی در پاسخ به سوالی درباره تعطیلی کمیته امداد ایران در باکو اظهار داشت: در خصوص تحرکات قوم گرایانه‌ای که در آذربایجان توسط کشورهای اروپایی صورت می‌گیرد  شنیده ایم و مقامات آذربایجانی همواره آن را رد می کنند چرا که دولت آذربایجان خود را جدا از این تحرکات کرده است و اگر  اعتقاد دارد این تحرکات به ضرر ثبات منطقه و روابط میان دو کشور است باید جلوی این گونه اقدامات را بگیرد.

وی ادامه داد: دفتر کمیته امداد در آذربایجان تعطیل شده است و مقامات آذربایجان مدعی هستند به دلیل رشد وپیشرفتی که در مسائل رفاهی در میان مردم این کشور رخ داده است دیگر نیازی به فعالیت‌های دیگر کشورها نیست.

* سفر امیر عبداللهیان به مسکو در راستای حل بحران سوریه

عراقچی در مورد سفر امیر عبداللهیان به مسکو افزود: آقای امیر عبداللهیان  در ادامه رایزنی های که در خصوص سوریه داشتیم به مسکو سفر کرده است که مشورت‌های فشرده ای بین ایران و روسیه در خصوص بحران سوریه امری جاری و مستمر است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص سفر هیئتی از طالبان به تهران افزود: برخی علمای افغانستان در اجلاس بیداری اسلامی در تهران و در جریان مراسم سالگرد امام خمینی (ره) سفری به ایران داشتند که برخی از آنها فارغ از وابستگی‌های جناحی و فکری بودند و اگر بعضی از آنها به طالبان و گروه‌های نزدیک به آنها دخالت داشته ملاک دعوت نبوده چرا که ما مذاکره با گروه‌های مخالف را صحیح نمی‌دانیم.

وی همچنین در خصوص پرونده آمیا افزود: ما برای اظهارات دادستان سابق ارژانتین ارزش چندانی قائل نیستیم چرا که ایشان با قاضی فاسد این پرونده در ارتباط بوده است و مراحل این پرونده در حال طی شدند است و ما به اظهارات این افراد اهمیتی نمی‌دهیم.

* کارمندان وزارت خارجه حق فعالیت‌های سیاسی ندارند

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی از سُفرا و کارمندان وزارت خارجه بیانیه  حمایتی را برای یکی از نامزدهای انتخاباتی داده اند افزود: در خصوص خبری که منتشر شده که امضای صورت گرفته است ما آن را از طریق سایت ها و رسانه ها مطلع شده ایم و اینکه دقیقا چه کسانی این بیانیه را امضا کرده اند را در دست بررسی داریم.

وی ادامه داد: فعالیت های سیاسی کارمندان وزارت خارجه براساس اساسنامه این وزارت خانه ممنوع است و از تمام همکاران خود خواسته‌ایم که از حضور در ستادهای تبلیغاتی خودداری کنند و اگر همکاری در این زمینه تخلفی کرده باشد آن را پیگیری می‌کنیم.

عراقچی همچنین در مورد بیانیه جدید 1+5 افزود: این بیانیه در ادامه مواضع قبلی خودشان است و هنوز به توافقی با آنها نرسیده ایم.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد روابط ایران و چین ادامه داد: چین قدرت بزرگ جهانی است که روابط گسترده ای را با کشورهای دنیا دارد و همکاری وسیع در عرصه های مختلف اقتصادی و سیاسی در جهان دارد و امری طبیعی است که ما روابط با کشور چین داشته باشیم و دولتمردان این کشور با یکدیگر ملاقات داشته باشند.

عراقچی در مورد نشست اخیر آژانس و اتهامات علیه راکتور اراک افزود: موضوع راکتور تحقیقاتی اراک موضوعی مخفی نبوده و در مرحله نهایی خودش قرار دارد که قرار است جایگزین راکتور 5 مگابایتی تهران شود و با توجه به اینکه این راکتور داروهای مورد نیاز سرطان را تامین می‌کند ما نیاز به این جایگزینی هستیم.

وی تاکید کرد: اطلاعات کافی و لازم در زمان خودش ارائه خواهد شد و ایران به طور کامل به تمام تعهدات خود پایبند است و حتی بیشتر از آن را انجام نخواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: راکتور تحقیقات سنگین اراک وجود دارد و هیچ نکته نگرانی در آن نیست  وما هنوز این که 1+5 بخواهد این مسئله را در دستور کار خود قرار دهد اطلاعاتی دریافت نکرده‌ایم.

کد مطلب: 32051
زمان انتشار: سه شنبه 21 خرداد 1392 - 12:55:12
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-2

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد