به روز شده: 10 ساعت و 44 دقیقه قبل
کد مطلب: 32054
زمان انتشار: چهارشنبه 22 خرداد 1392 - 08:49:43

دبیر ستاد حقوق بشر: حضور فراگیر ملت ایران در انتخابات پیام های مهمی برای جهان دارد

دبیر ستاد حقوق بشر: حضور فراگیر ملت ایران در انتخابات پیام های مهمی برای جهان دارد
حقوق بشر  > ایران  - دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه توفیقات هسته‌ای را بسیار عظیم توصیف کرد و گفت: نباید فکر کنیم در امر مذاکرات هسته‌ای شکست خورده‌ایم، ای کاش نامزدها در بحث‌های خود منافع ملی را رعایت می‌کردند.


 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، محمدجواد لاریجانی شب گذشته در برنامه گفتگوی ویژه خبری در پاسخ به سوال اول مجری که از وی در خصوص ویژگی‌های انتخابات پرسید گفت: در ابتدا باید از صدا و سیما و کسانی که در مسائل انتخابات دخیل بودند تشکر کنم زیرا بنده به عنوان یک شهروند و عضو شورای نظارت صدا و سیما انصافا از برنامه‌های انتخاباتی استفاده کردم که نسبت به سال‌های گذشته از لحاظ حرفه‌ای یک کارنامه بسیار خوبی را از خود به جای گذاشت.

وی با اشاره به جایگاه جمهوری اسلامی ایران افزود: صدا و سیما تجربه جدیدی را در دنیا باز کرد به گونه‌ای که در آن کاندیداهای ریاست جمهوری برای تبلیغات نیازی به پول ندارند یعنی اگر کاندیداها حرف حسابی دارند به اندازه کافی وقت به آن‌ها داده می‌شود بدون این که ریالی خرج کنند حرف‌هایشان را با ملت درمیان می‌گذارند. 

با انتخابات سیاست خارجی ایران تغییر نمی‌کند

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان این که غرب بداند با انتخابات سیاست خارجی ایران تغییر نمی‌کند، اظهار داشت: کشورهای غربی مطمئن باشند که با انتخابات ریاست جمهوری و روی کارآمدن هر دولتی، سیاست خارجی ایران تغییری پیدا نمی‌کند بنابراین این امر از نقاط قوت کشور به حساب می‌آید.

لاریجانی ادامه داد: البته ممکن است رئیس دولت تغییراتی در سیاست خارجی برای پیشبرد راهبردهای کشور داشته باشد که این موضوع امر تازه‌ای نیست، اما این که غرب تصور کند با انتخابات راهبرد سیاست خارجی تغییر می‌کند مرتکب اشتباه بسیار بزرگی شده است.

این نظریه پرداز با بیان این که برنامه‌های انتخاباتی نامزدها در صدا و سیما و مناظره‌ها فرصت کافی برای هشت نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری فراهم کرد، گفت: این اقدام صدا و سیما در شناخت مردم از کاندیداها بسیار موثر بوده است.

وی با اشاره به این که مردم منجی و سوپرمن نمی‌خواهند ادامه داد: مردم آدم‌های معقول، منضبط و وظیفه شناسی را می‌خواهند که برسرکار بیاید.

محمد جواد لاریجانی با اشاره به این که امروزه نفوذ جمهوری اسلامی ایران در طول 300 سال گذشته بی سابقه بوده است، اظهار داشت: در چنین شرایطی نباید از عباراتی هم چون پرتگاه استفاده شود زیرا دشمن از این موضوع استفاده خواهد کرد چرا که امروزه کشور در اقتدار بالایی قرار دارد و سیاه نمایی اشتباه محسوب می‌شود.

این تحلیلگر سیاسی با اشاره به تبلیغات سوء شبکه‌های بیگانه و تناقضات مکرر آن‌ها در ارتباط با انتخابات کشورمان اظهار داشت: دشمنان و بیگانگان زمانی می‌گفتند انتخابات ایران واقعی نیست این در حالی است که زمانی دیگر از نبود همه سلایق در انتخابات سخن می‌گفتند تا مردم را از نظام سرخورده کنند؛ اما مردم با هر گرایشی نامزدهای مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند و از آن‌ها حمایت به عمل می‌آورند که این مسئله موجب ارتقاء جمهوری اسلامی ایران خواهد شد.

وی با یادآوری حوادث بعد از انتخابات 88 افزود: ملت ایران با بصیرت و هوشمندی در مقابل فتنه 88  ایستادند و این در حالی بود که تلاش‌های زیادی برای ساقط کردن نظام جمهوری اسلامی صورت دادند اما باید گفت آن‌ها کوچکتر از آن هستند که به این نظام آسیب جدید بزنند.

 فتنه 88 فتح الفتوح نظام بود

لاریجانی با اشاره به این که فتنه 88 فتح الفتوح نظام بود تصریح کرد: غربی‌ها از خود محوری و مرض روانی در نگاه به دیگر کشورها رنج می‌برند چرا که تلاش می‌کنند در امور داخلی کشورهای دیگردخالت کنند که نمونه بارز آن فتنه 88 بود.

این تحلیلگر ارشد مسائل راهبردی در ادامه با بیان این که درک درست از شرایط و قول دقیق به مردم از مهمترین شاخصه رئیس‌جمهور اصلح به شمار می‌رود گفت: خوشبختانه تا حدود زیادی نامزدها در تبلیغات خود را به مردم شناساندند بنابراین مردم می‌توانند با گرایش‌های مختلف به نامزد مورد نظر خود رای بدهند. 

نامزدهای انتخابات باید رفتار معقول داشته باشند

لاریجانی با اشاره به این که نامزدها باید دقت کنند تا مصالح و منافع ملی در اظهارات و تبلیغاتشان رعایت شود تا غرب از این موضوعات سوء استفاده نکند اظهار داشت: کسانی که نامزد هستند باید رفتار معقول داشته باشند.

وی با اشاره به این که غرب می‌داند ما به دنبال بمب هسته‌ای نیستیم افزود: غربی‌ها می‌خواهند ما را شهروند درجه دو بکنند به طوری که آن‌ها برای ما در زمینه‌ها مختلف حد قائل شدند در حالی که ما قائل به حد نیستیم.

لاریجانی تصریح کرد: کاندیداهای ما باید توجه کنند که بحث هسته‌ای ما این نیست که 5 سانتریفیوژ کم کنیم و پس فردا به آن اضافه کنیم زیرا باید درست صورت مسئله را بفهمیم و صورت مسئله این است که ما ملت درجه یک دنیا هستیم و همان حقوقی که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها برای خود قائل هستند ما هم برای خودمان قائل هستیم.

این کارشناس مسائل سیاسی و استراتژی در ادامه با اشاره به این که اگر آن‌ها می‌توانند صنعت هسته‌ای خود را گسترش بدهند ما هم باید بتوانیم این کار را انجام دهیم گفت: اگر آن‌ها می‌توانند موشک‌های خود را به کره ماه بفرستند پس ما هم باید بتوانیم.

وی اضافه کرد: مگر آن‌ها برای توسعه فنی خود حد گذاشتند پس چرا ما باید حد بگذاریم بنابراین ما باید بحث منافع ملی‌مان به خوبی دنبال کنیم.

غرب نمی‌تواند از ما باج بگیرد

لاریجانی با اشاره به این که برخی از انتقادات غربی ها به عرصه سیاست خارجی کشور را وارد نمی داند، تصریح کرد: باید از این ظرفیت‌ها بیشتر استفاده کنیم غرب باید بداند که نمی‌تواند از ما باج بگیرد،  بنابراین هیچ یک از این کاندیداها در صورت پیروزی به غرب باج نخواهند داد.

وی با اشاره به این که کاندیداها نباید به مسائل ساده لوحانه نگاه کنند افزود: کلمات و صحبت‌های کاندیدا باید معنادار باشد که غرب بداند این‌ها آدم‌های زرنگی هستند.

لاریجانی با اشاره به این که سیاستمداران ما باید در همه امور فرهیخته باشند ادامه داد: کاندیداها باید در مذاکرات خود مبتنی بر چارچوب قانون و اختیارات سخن بگویند.

این نظریه پرداز در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه چرا به مسائل ایران بیش از مسائل بقیه کشورها از سوی آمریکا و غرب توجه می‌شود و تمامی اخبار مورد رصد قرار می‌گیرد افزود: نفوذ ایران در منطقه در حال افزایش است و این موضوع محصول تلاش‌ها و حقانیت ایران است.

وی با تاکید براینکه غربی‌ها نمی‌توانند جلوی نفوذ ما را بگیرند تصریح کرد: نفوذ ما با سخن حق مدرانه است و این نفوذ به مراتب روز به روز در حال پیشروی است.

مردم با حضور پرشور در انتخابات حماسه آفرینی خواهند کرد

این تحلیلگر مسائل راهبردی با تاکید براینکه حضور فراگیر ملت در انتخابات پیام‌های بسیار مهمی برای جهان دارد ادامه داد: ایران پدیده قرن 21 است.

لاریجانی در ادامه با بیان این که دستاوردهای ما محصول ژست‌های سیاسی نیست، اظهار داشت: محصول ما توانمندی واقعی و حرف‌های حق مدرانه است.

این نظریه پرداز با بیان این که اگر ما در برابر غربی‌ها در هر مسئله‌ای کوتاه بیاییم آن‌ها اقدامات و زورگویی‌های خود را بر ما تحمیل می‌کنند، گفت: توانمندی ما ناشی از مبانی نظام و انقلاب است و این میدان عظیمی برای تاثیرگذاری به شمار می‌آید.

وی با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران با شتاب وسیع تری به عزت خودش می‌افزاید ادامه داد: راه دفع تهاجمات اقتصادی این است که ما با حضور فراگیر و سخن قاطع بگوییم ملت ما راهش را ادامه خواهد داد و این راه عزت را برنمی‌گردانیم.

لاریجانی با بیان این که غربی‌ها منطق سکولار دارند بیان کرد: اکنون غربی‌ها در سوریه عقب نشینی کرده‌اند و این موضوع به دلیل شکست آن‌ها است. 

در مذاکرات هسته‌ای شکست نخوردیم

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: ما در مذاکرات هسته‌ای شکست نخوردیم و استراتژی ما در امر هسته‌ای موفق بوده است.

این نظریه پرداز با بیان این که دنیای اسلام به استراتژی ایران حسرت می‌خورد، تصریح کرد: همین استراتژی‌هاست که ما را موفق کرده زیرا این استراتژی ما غرور آفرین بوده است و توفیقات بالایی را در این زمینه به دست آورده‌ایم.

بلوغ سیاسی ما از دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی است

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه بلوغ سیاسی ما چه تاثیری در انتخابات و حماسه سیاسی دارد اضافه کرد: بلوغ سیاسی ما از دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی است و ملت ما دارای فرهیختگی سیاسی هستند.

لاریجانی افزود: همه اقشار ایران حتی در روستاها مسائل بین‌المللی را می‌فهمند و می‌دانند که خط آمریکا و غرب و هم چنین خط عزت ما چیست.

وی با اشاره به این که مردم به مسائل سیاسی وارد شده‌اند افزود: فهم مردم از مسائل بین‌المللی درصد بالای جهانی است.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطر نشان ساخت: دستاوردهای عظیم ما فتح بصیرت و فرهیختگی، بلوغ و رفتار سیاسی ما را بالا برده‌اند و این انتخابات یک بار دیگر با رفتار بالقوه مردم همراه خواهد شد.

لاریجانی با بیان این که اغراض غرب نسبت به کشورها به ویژه انقلاب اسلامی باعث شده آن‌ها برای انتخابات بودجه در نظر بگیرند که طرح انتخابات نقطه شروع آن بود ادامه داد: در حال حاضر غرب می‌خواهد القاء کند که کاندیدایی نامزد آنها است در حالی که تمامی کاندیداها در چارچوب نظام هستند.

وی تصریح کرد: ملت ایران روز جمعه با حضور پرشور پای صندوق‌های رای حماسه آفرینی خواهند کرد.

دبیر ستاد حقوق بشر در پایان اظهاراتش خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی آزادترین انتخابات را به نمایش می‌گذارد و هر رایی که به صندوق ریخته می‌شود دارای پیامی برای جهان است.

کد مطلب: 32054
زمان انتشار: چهارشنبه 22 خرداد 1392 - 08:49:43
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد