به روز شده: 12 ساعت و 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 32079
زمان انتشار: پنجشنبه 23 خرداد 1392 - 09:52:54

آمریکابه دلیل حفظ منافعش در عربستان به نقض حقوق بشر این کشور بی توجه است

 آمریکابه دلیل حفظ منافعش در عربستان به نقض حقوق بشر این کشور بی توجه است
حقوق بشر  > جهان  -  کامل وزنی تحلیلگر و فعال حقوق بشردر گفت وگو با پرس تی‌وی به بررسی اعتراضات در چند شهر عربستان سعودی پرداخته است.

 به نظر شما این اعتراضات چقدر چشمگیر است و معنای آن برای خاندان آل سعود چیست؟
 خب این اعتراضات و صداها در عربستان مطرح شده است به نظر من عده زیادی از مردم این کشور درباره ساختار عربستان سعودی نگران هستند. ما می‌دانیم که آن‌ها برای فرونشاندن خشم و عصبانیتی که در خیابان‌های این کشور می‌بینیم مبالغ زیادی هزینه کرده‌اند و اگر شما کمی دقیق‌تر به این مساله بنگرید می‌بینید که رویدادهای خاورمیانه از سوی سعودی‌ها طراحی شده است چرا که می‌خواهند در سراسر خاورمیانه جنگ فرقه‌ای به راه بیندازند تا یک کشور بتواند خود را در برابر تغییر مصون کند.

و به نظر من سعودی‌ها به دقت حوادث مصر و سایر کشورهای منطقه را زیر نظر داشتند و از این‌که مردم عربستان نیز درخواست زیادی برای تغییر دارند بسیار نگران بودند بنابراین به حربه فرقه گرایی متوسل شدند و به همین دلیل است که اگر شما به رسانه‌های سعودی نگاهی بیندازید می‌بینید این مساله در حال اتفاق افتادن است و تبلیغاتی درباره مسائل فرقه‌ای را شاهد هستیم.

این یک مساله فرقه‌ای نیست بلکه به نظر من یک خواسته مشروع در عربستان است. اگر شما به سطح بیکاری، فقر و نحوه توزیع ثروت در این کشور بنگرید می‌بینید که این مردم سزاوار حضور در خیابان‌ها هستند. علاوه بر این بخش زیادی از جمعیت این کشور با تبعیض مواجه است و افراد زیادی نیز بدون طی مراتب و تشریفات لازم در زندان به سر می‌برند.

بنابراین اگر به خاطر شیوه مردمی که تلاش می‌کنند به وضعیت خاورمیانه از دریچه مسائل فرقه‌ای بنگرند نبود این اعتراضات گسترش بیشتری می‌یافت.

 به نظر شما چرا در سطح بین‌المللی به مساله حقوق بشر در عربستان سعودی توجه بیشتری نمی‌شود؟
خب ما باید به حامیان این کشورها به ویژه امریکا و غرب بنگریم. من فکر می‌کنم آن‌ها از رژیم کنونی عربستان سعودی رضایت زیادی دارند و این مساله در مورد رژیم قطر نیز صدق می‌کند.

احتمالا ما تا حدی شاهد تغییر یا انتقال (قدرت سیاسی) در قطر هستیم چرا که به گفته سرویس‌های اطلاعاتی غرب قطر اشتباهات زیادی مرتکب شده است.

اما از آن‌جایی که نفت و پول نفت عربستان برای امریکا اهمیت زیادی دارد و آن‌ها کسی را می‌خواهند که بتوانند روی او حساب کنند و خاندان آل سعود چنین خصوصیتی را داراست تا زمانی که منافع امریکا به خطر نیفتد از سعودی‌ها حفاظت می‌کند و رسانه‌های غربی، امریکایی یا اروپایی نیز زیاد به نقض حقوق بشر در عربستان سعودی نمی‌پردازند.

کد مطلب: 32079
زمان انتشار: پنجشنبه 23 خرداد 1392 - 09:52:54
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-1

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد