به روز شده: 11 ساعت و 46 دقیقه قبل
کد مطلب: 32083
زمان انتشار: پنجشنبه 23 خرداد 1392 - 13:00:45

سقوط الگوی ترکیه

سقوط الگوی ترکیه
حقوق بشر  > جهان  - با اینکه نظام ترکیه استوار بر‌دولتی است که توسط اسلام‌گراهای میانه‌رو اداره می‌شود اما تظاهرات‌های اخیر علیه دولت اردوغان دلیلی بر ناکارآمدی الگوی ترکیه است.

روزنامه لبنانی L'Orient-Le Jour دریادداشتی به‌قلم عیسی غریب نوشت: با اینکه نظام ترکیه استوار بر‌ دولتی است که توسط اسلام‌گراهای میانه‌رو اداره می‌شود  اما تظاهرات‌های اخیر علیه دولت اردوغان، دلیلی بر ناکارآمدی الگوی ترکیه است.

تا همین دیروز، از دولت رجب طیب اردوغان به‌عنوان نمونه زنده اسلام‌گرایی میانه‌رو و آگاه یاد می‌شد که غربی‌ها هم به‌اتفاق آن را به‌عنوان الگو به نیروهای انقلابی برآمده از "بهار عربی" پیشنهاد می‌کردند.
اما چه‌کسی حدس می‌زد که زیر آبهای آرام بسفر و نیز در جاهای دیگر این کشور، شوق بهاری در حال جوشش است که منتظر لحظه مناسب برای انفجار است؟ درواقع چیزی فراتر از یک جنبش محیط زیستی نیاز بود تا وضعیت قرمز برقرار شود. همین چند درخت پارک میدان اسطوره‌ای تقسیم که مدیریت شهری با وجود خشم تظاهرات کنندگان تصمیم به نابودی آنها گرفته بود بهانه‌ای برای رونمایی از جنگل نارضایتی فزاینده‌ای شد که حوزه‌های وسیعی از جامعه ترک در بر گرفته است.

با اینکه  نخست وزیر اردوغان طی یک دهه قدرت کارنامه پرباری برای خود رقم زده، اما دچار تناقضات زیادی هم شده به‌طوری که هم حزب چپ‌گرا و حزب راست‌گرا را  از خود راند، هم لیبرال‌ها، کمالیسم و حتی سندیکاها را از خود دور کرد. اردوغان برنده سه دوره انتخابات آزاد است، بااین‌همه تمایلات  استبدادخواهانه‌اش برای همگان آشکار است: پروژه‌های بلندپروازانه‌ای که او در یادبود عظمت عثمانی بنا کرد گواهی بر این دیکتاتورخواهی اوست. او حتی دنبال پایه‌ریزی نظام جدیدی برای ریاست جمهوری در ترکیه است  که امیدوار است خود او اولین کاربر آن باشد.

هم‌زیستی تصادفی مذهب و دموکراسی در ترکیه


اردوغان همواره سعی کرده خود را نقطه مقابل دیکتاتورهای عرب نشان دهد. اما گویی استبداد (و ناخودآگاه)  آنها را در خون دارد چرا که معترضین را خرابکار و تروریست می‌داند. اتهامی که حتی یار غار قدیمی‌اش، عبدالله گل، بی‌اساس می‌داند. بی‌شک ترکیه دوره طولانی ثبات و شکوفایی خود را مدیون نخست وزیرش است. اگرچه اردوغان با جسارتی تمام به جنگ با کردها خاتمه داد اما در مقابل همچنان از به رسمیت شناختن فرهنگ اقلیت علویون که اخیراً به‌دلیل خشونت‌های فرقه‌ای سوریه حساس شده‌اند، خودداری می‌کند.

ترکیه که با ارائه راه‌حل سیاسی در بحران سوریه درگیر شده، اما نتوانست از پیامدهایی تروریستی این بحران در خاک خودش در امان بماند. گفتنی است که بیش از نیم میلیون سوری به ترکیه پناهنده شده‌اند. این حملات تروریستی به ترکیه در واقع هشداری است از رژیم بشار اسد به همین پناهندگان تا به آنها یادآوری کند که برای گذراندن تعطیلات به ترکیه نرفته‌اند و از انتخاب شهرهای توریستی مثل بردم یا مارماریس برای پناهندگی پرهیز کنند. مسلماً با اینکه وضعیت در ترکیه از بسیاری جهت همانند وضعیت در تونس و مصر است و مردم اگر نگوییم به دیکتاتوری اسلامی اما به قوانین اسلامی نه می‌گویند، بااین‌حال نمی‌توان گفت که ترکیه در آستانه تغییراتی بزرگ قرار گرفته است. اما آنچه واضح است این است که حزب عدالت و توسعه نتوانست از تمامی آزمون‌هایی که هم‌زیستی تصادفی مذهب و دموکراسی، سنت و مدرنیته، ایجاب می‌کند سربلند بیرون بیاید.

و همین وضعیت است که دوباره پرسشی قدیمی و نگران کننده را که خوشبینان سرسخت گمان می‌کردند الگوی ترک آن را حل کرده است  مطرح می‌کند: آیا واقعاً وجود اسلام‌گرایی میانه‌رو امکان‌پذیر است؟ همین مسئله است که درایت و هوشیاری‌ای بیشتری را برای کشور ما (لبنان) می‌طلبد چرا که لبنان کشوری است چندفرهنگی که در آن  برادران با هم دشمن  سرسختانه خود را سربازان خود خدا می‌دانند و یا در خود لبنان یا در سوریه جهاد می‌کنند.

کد مطلب: 32083
زمان انتشار: پنجشنبه 23 خرداد 1392 - 13:00:45
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-2

دیگر مطالب