به روز شده: 4 ساعت و 25 دقیقه قبل
کد مطلب: 32114
زمان انتشار: جمعه 24 خرداد 1392 - 17:31:11

چامسکی: آمریکا حقوق بین‌الملل را بر اساس منافع خود تفسیر می‌کند

چامسکی: آمریکا حقوق بین‌الملل را بر اساس منافع خود تفسیر می‌کند
حقوق بشر  > جهان  -  اندیشمند برجسته آمریکایی ضمن انتقاد از سیاست‌های کشورش و اسرائیل، گفت: واشنگتن با دستکاری در حقوق بین‌الملل از آن برای منافع خود استفاده می‌کند.

به گزارش تسنیم، نوام چامسکی زبان شناس و فعال سیاسی سرشناس آمریکایی در گفت‌وگو با پایگاه اینترنتی میدل‌ایست مانیتور(middleeastmonitor) گفت: ادعای آمریکا به عنوان یک کشور محافظ حقوق بشر، به بهانه‌ای برای تجاوز قاعده‌مند علیه دشمنان خود تبدیل شده است.

وی افزود، جهان نه به وسیله حقوق بین الملل بلکه به وسیله زور اداره می شود، یعنی هنگامی که آمریکا و یا یکی از مشتریان این کشور بخواهند قوانین بین‌المللی را نقض کند، به راحتی این کار را انجام می‌دهند و این تمام حقیقت حقوق بین‌الملل است.

چامسکی در همین رابطه به حمله آمریکا به عراق و همچنین حمله اسرائیل به لبنان اشاره کرد، وی اظهار داشت: حمله به عراق مصداق واقعی جرم و جنایت بین المللی است، کشتار و بی‌خانمانی صدها هزار عراقی،  تبعید میلیونها نفر دیگر، تخریب بسیاری از مناطق این کشور و درگیری‌های شیعه- سنی که عراق را چندپاره کرده است. همه اینها بخشی از جرایم اولیه تجاوز جورج بوش و تونی بلر به عراق است اما آیا آنها محاکمه شده‌اند؟

این فعال سرشناس آمریکایی در ادامه افزود: کدام جامعه بین‌المللی با نقض پایدار حقوق بشر توسط اسرائیل مقابله کرده است؟ فعالیت اسرائیل در نواره غربی، غزه و بلندی‌های جولان سوریه غیرقانونی است، شهرک سازی‌ها غیرقانونی است، اما آیا حقوق بین‌المللی توانسته در مقابل اسرائیل کاری انجام دهد.

چامسکی گفت: سازمان ملل فی‌نفسه هیچ کاره است و فقط با صلاح دید قدرت‌های بزرگ به ویژه آمریکا عمل می‌کند، تمامی قطعنامه های سازمان ملل متحد که خواستار توقف گسترش شهرک های یهودی نشین در سرزمین های اشغالی شده اند توسط اوباما وتو شده‌اند تا این قعطنامه‌ها قدرت اجرایی نداشته باشد و این واقعیت جهان است.

وی همچنین درباره دادگاه جنایی بین‌المللی خاطر نشان کرد، اگر نگاهی به سابقه دادگاه جنایی بین‌المللی داشته باشیم که علنا هیچ کاره بوده است. این دادگاه تا حالا چند نفر از رهبران جهان را محاکمه کرده است؟ چه کسانی هستند؟ آیا آنها رهبران غربی هستند؟ آیا رهبران اسرائیل هستند؟ نه آنها یا از آفریقا و یا از دشمنان آمریکا هستند. جالب اینجاست که اصلا آمریکا صلاحیت دادگاه جنایی بین المللی را قبول ندارد.

چامسکی معتقد است ارتقای فلسطین به عنوان عضو ناظر یک گام مفید به جلو است و راه را برای فلسطینی ها باز می‌کند تا  اسرائیل را در دادگاه‌های بین المللی به چالش بکشند، هرچند دولت خودگردان فلسطین در رام الله تحت فشار زیادی است تا این رویه را دنبال نکند.

آمریکا و اسرائیل هنگامی که یونسکو بر اساس این قعطنامه سازمان ملل به فلسطین اجازه مشارکت به شدت عصبانی شدند و حتی واشنگتن بودجه یونسکو را مسدود کرد.

کد مطلب: 32114
زمان انتشار: جمعه 24 خرداد 1392 - 17:31:11
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد