به روز شده: 58 دقیقه قبل
کد مطلب: 32127
زمان انتشار: شنبه 25 خرداد 1392 - 10:30:28

هشدار حقوق بشری‌ها در خصوص اقدامات خشونت آمیز پلیس ترکیه

هشدار حقوق بشری‌ها در خصوص اقدامات خشونت آمیز پلیس ترکیه
حقوق بشر  > جهان  - سازمان‌های مدافع حقوق بشری در ادامه ناآرامی‌ها در استانبول و دخالت پلیس ترکیه در اعتراضات، در مورد خشونت‌های پلیس هشدار داده و اعلام کردند مذاکرات تنها راه پایان این وضعیت است.


 به گزارش ایسنا، دیده‌بان حقوق بشر و عفو بین‌الملل طی بیانیه‌هایی جداگانه اعلام کردند که دخالت پلیس ضدشورش در اعتراضات میدان تقسیم و پارک گزی در استانبول که منجر به درگیری میان پلیس و معترضان شده است، احتمال موفقیت مذاکرات میان رهبران ناآرامی‌ها و دولت را پایین خواهد آمد.

 اندرو گاردنر پژوهشگر حوزه ترکیه در عفو بین‌الملل گفت که معترضان ترک حق دارند به اعتراضات خود ادامه دهند و مقامات این کشور تنها در صورت لزوم و با دلایل قانونی و قابل قبول می‌توانند در این‌گونه اعتراضات مسالمت‌آمیز دخالت کنند.

 گاردنر که اکنون در استانبول به‌سر می‌برد، اظهار کرد: علی‌رغم حوادث اخیر در استانبول، دولت این کشور هنوز بر لزوم استفاده از ابزار خشونت‌آمیز علیه معترضان تاکید دارد و مدعی است این میزان اعمال فشار بر معترضان مناسب و ضروری است؛ در حالی‌که به‌نظر می‌آید هیچ کدام از این ادعاها با واقعیت هم‌خوانی ندارند.

 عفو بین‌الملل همچنین اعلام کرد که 72 حقوقدان که اخیرا قصد صحبت در مورد وضعیت کنونی پارک گزی در یک شعبه دادگستری را داشته‌اند، ابتدا در همان ساختمان بازداشت و سپس به یک پاسگاه پلیس منتقل شده‌اند.

 از زمان آغاز ناآرامی‌ها در استانبول تاکنون صدها معترض در نتیجه دخالت خشونت‌آمیز پلیس زخمی و سه تن شامل یک افسر پلیس جان خود را از دست داده‌اند.

 این در حالیست که مقامات ترکیه تاکنون از رسیدگی به این حوادث و اتهامات بدرفتاری پلیس خودداری کرده و تاکنون هیچ کس محاکمه نشده است.

 علاوه بر این، اما سینکلر وب پژوهشگر حوزه ترکیه در دیده‌بان حقوق بشر متذکر شد که اگر قصد دارد در زمره کشورهای حامی حقوق بشر شناخته شود باید به دخالت پلیس پایان دهد و دولت نیز موظف است با معترضان وارد مذاکره شود.

 وی در سخنانش تاکید کرد که دخالت خشونت‌آمیز پلیس به این بحران پایان نخواهد داد.

 بر اساس پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر، روز سه‌شنبه پلیس ضدشورش استانبول که به قصد برداشتن پرچم و بنرهای معترضان به پارک گزی در نزدیکی میدان تقسیم وارد شده بود، برای سرکوب ده‌ها هزار معترض در این محدوه از گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی استفاده می‌کند که منجر به زخمی شدن حداقل 9 تن شده بود.

 دیده‌بان حقوق بشر از ترکیه خواست تا بر اساس اصول اولیه سازمان ملل عمل و تنها در زمان‌های ضروری و در جایی که امنیت ملی به خطر می‌افتد از ابزار اعمال فشار علیه معترضان استفاده کند تا تلفات را به حداقل برساند.

کد مطلب: 32127
زمان انتشار: شنبه 25 خرداد 1392 - 10:30:28
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-1

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد