به روز شده: 8 ساعت و 57 دقیقه قبل
کد مطلب: 32161
زمان انتشار: شنبه 25 خرداد 1392 - 20:39:51

آیا امریکا جنگ را کلید زد؟

آیا امریکا جنگ را کلید زد؟
حقوق بشر  > جهان  - عبدالباری عطوان

به هیچ وجه نمی‌توان گفت که مجموعه ای از علمای مسلمین به رهبری شیخ یوسف القرضاوی تصادفا دعوت به جهاد در سوریه می‌کنند و نمی‌دانند که کاخ سفید قصد دارد سلاح‌های پیشرفته برای مخالفان معتدل سوری بفرستد. این را هم نمی‌دانند که 3 هزار سرباز برای همین منظور به همراه جنگنده‌های اف 16 و موشک‌های پاتریوت در اردن مستقر شده‌اند.

به هیچ وجه نمی‌توان گفت تصادفی بوده که امریکا حکومت سوریه را به استفاده از سلاح شیمیایی از نوع گاز سارین علیه دشمنانش در دمشق و حلب متهم کرده است و تاکید می‌کند که به این ترتیب "خط قرمز" را زیر پا گذاشته است، و مشابه همین مواضع را بریتانیا و فرانسه و شماری از رهبران ناتو در بروکسل اتخاذ می‌کنند. این هماهنگی در مواضع تنها دو روز قبل از کنفرانس کشورهای گروه 8 در ایرلند اعلام می‌‌شود که از همان ابتدا نشان می‌دهد نیروها و قدرت‌هایی برای دخالت نظامی غربی در سوریه و علیه حکومت آن از قبل هماهنگ کرده بودند.  

باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا که در طول دو سل گذشته از هر گونه دخالت نظامی در سوریه خودداری می‌کرد و در برابر هر گونه فشاری برای اعمال دخالت نظامی در سوریه از سوی کشورهایی مثل عربستان و قطر و کشورهای غیرعربی ای نظیر ترکیه مقاومت می‌کرد، و حتی علاوه بر آن در مقابل جان مک کین، رهبر حزب جمهوری‌خواه ایستاده بود و اخیرا با بیل کلینتون، رئیس جمهوری سابق به اختلاف خورده بود، پس از موفقیت بزرگی که ارتش سوریه در القصیر با حمایت حزب الله به دست آورده بود، اکنون از این تصمیم خود منصرف شده است.  

سلاحی که ایالات متحده امریکا به مخالفان اسد خواهد فرستاد، شاید برای رد گم کردن باشد، موشک‌های ضد تانک و موشک‌های ضد هوایی، با توجه به این که قرار است صرفا به دست فرماندهان ارتش آزادی بخش به ویژه ژنرال سلیم ادریس، رئیس ستاد این ارتش که دولت‌های غربی از آمادگی نیروهای او موسوم به "صحوه" برای این که متشکل از نیروهای جهادی هستند، تعجب کرده اند، برسد. تعجب آنها زمانی دو چندان شد که وی در کنفرانس دوستان سوریه در استانبول که دو ماه پیش برگزار شد، اظهارات تعجب‌آوری را بر زبان راند.

شاید از این تصمیم امریکا خطرناک‌تر، عزم آن بر اعمال منطقه پرواز ممنوع به عمق 40 کیلومتر در اراضی داخل سوریه در مرز با اردن باشد، که پیش‌بینی می‌شود با حمایت جنگنده‌های امریکایی از نوع اف 16 و فرانسوی از نوع یورو فایتر و بریتانیایی از نوع هاریر که در مانور شیر غران در مرکز و جنوب اردن شرکت کرده بودند، حاصل شود.

...

پرسش این است که پاسخ هم پیمانان نظام سوریه به این تحرکات امریکایی چه خواهد بود، آیا مسکو دست بسته کناری خواهد نشست و از دور فقط نظاره‌گر خواهد ماند یا این که مطابق با نقشش مستقیم یا غیر مستقیم دخالت خواهد کرد. مواضع ایران که بارها مسئولان آن گفته اند که اجازه نخواهند داد به هیچ وجه حکومت بشار اسد سقوط کند، چه خواهد بود؟

دولت روسیه اعلام کرد که اتهام‌های امریکا به حکومت پرزیدنت اسد برای استفاده از سلاح های شیمیایی قانع کننده نیست. یوری اوشاکوف، مشاور دیپلماتیک کرملین نیز گفت که این اتهام ها اغوا کننده است، و مشابه همین اظهارات را الکسی بوشکوف، نماینده پارلمان روسیه و رئیس کمیسیون روابط خارجی در مجلس دوما بیان داشت.

من شخصا به اتهام‌های امریکا مبنی بر استفاده حکومت سوریه از سلاح‌های شیمیایی به دو دلیل مطمئن نیستم، اول برای این که واشنگتن قبلا دروغ استفاده سلاح‌های کشتار جمعی را در عراق مطرح کرده بود تا بهانه‌ای برای جنگ با آن داشته باشد و به اشغال عراق بپردازد، دلیل دوم این که بیش از یک صد هزار نفر در سوریه از ابتدای آغاز ناآرامی های آن تا کنون کشته شده اند و دولت امریکا هیچ کاری در قبال آن نکرد، در حالی که الآن فقط به خاطر این که 120 نفر با استفاده از سلاح ها کشته شده اند بهانه دخالت در سوریه را مطرح کرده است. آیا استفاده از سلاح های سنتی بلامناع است و فقط استفاده سلاح های شیمیایی ممنوع است و باید به دلیل استفاده از آن دخالت کرد؟

این دخالت امریکا در صورتی که علنا رخ دهد، به معنای مرگ کنفرانس ژنو دو خواهد بود، و آن گاه باید بگویم که درگیری سیاسی در سوریه و علیه آن دیگر راه به جایی نخواهد برد، علاوه بر آن باعث ایجاد دو دستگی شدیدی نزد مخالفان اسد که به دنبال راه حل سیاسی در سوریه هستند، خواهد شد. یا حتی می توان گفت که آتش جنگ داخلی را شعله ور خواهد کرد، به ویژه که جریان های حهادی از یک سو و ارتش آزادیبخش از سوی دیگر قرار دارد. بسیار روشن است که سلاح های امریکایی به دست جبهه النصره و احرار الشام و مابقی جریان های تندرو نخواهد رسید، و تنها از آنها برای تسویه حساب با نظام سوریه و روسیه، هر دو باهم، استفاده خواهند شد.

...

دکتر شیخ ایاد قنیبی، یکی از بارزترین متفکران اسلامی منعطف با جریان های اسلامی مبارز در سوریه در صفحه تویتر خود سوال های متعددی را مطرح کرد از جمله این که اگر نیروهای خارجی (اعم از امریکایی و غربی) در سوریه دخالت کردند، آیا جهاد واجبی شرعی خواهد بود و آیا علمای مسلمین از امریکا خواهند خواست که به این نوع از عملیات خود پایان دهد؟ وی همچنین می‌افزاید: آیا اگر جنگ در سوریه با شکست اسد پایان یافت، جهاد علیه یهود واجب خواهد شد؟

این سوال های کاملا مشروع و مطرح در روزها یا هفته های آینده بیش از پیش مطرح خواهند شد، به ویژه در برابر علمای مسلمین سنی که جهاد در سوریه را رسما اعلام کرده اند و هنگامی که در فلسطین آن را شیخ صلاح الدین ابو عرفه، یکی از ائمه مسجد اقصی مطرح کرد، به شدت مورد حمله و ناسزا قرار گرفت.

اعلام امریکا مبنی بر لزوم ارسال سلاح و اعمال منطقه پرواز ممنوع بر فرار سوریه آغازگر جنگی تمام عیار در منطقه خواهد بود که تنها محدود به سوریه نخواهد شد بلکه شامل حال امریکا و اروپا که موشک های پاتریوت را در مرزهای اردن و ترکیه و سوریه مستقر کرده اند نیز خواهد شد.

کسانی که می گفتند این جنگ در تابستان آغاز خواهد شد فالی از روی فنجان قهوه نمی خواندند، بلکه می دیدند که کاخ سفید با خطاهایی که بارها مرتکب شده و آمادگی بیش از اندازه ای که در خلیج فارس، اردن و ترکیه و اسرائیل تدارک دیده می خواهد خود را برای جنگی تمام عیار آماده کند.

خبرآنلاین

کد مطلب: 32161
زمان انتشار: شنبه 25 خرداد 1392 - 20:39:51
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد