به روز شده: چند لحظه قبل
کد مطلب: 32171
زمان انتشار: یکشنبه 26 خرداد 1392 - 10:13:39

اعتراف آژانس جاسوسی آمریکا به کنترل شماره تلفن شهروندان

اعتراف آژانس جاسوسی آمریکا به کنترل شماره تلفن شهروندان
حقوق بشر  > جهان  - یک سند فاش شده نشان می‌دهد، دولت آمریکا میلیون‌ها تماس تلفنی را توسط سازمان امنیت ملی در سال 2012 گردآوری کرده و از این میان اطلاعات دقیق تماس‌های تلفنی مربوط به حدود 300 شماره را به دقت مورد بررسی قرار داده است.


به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، این سند غیرمحرمانه که از سوی سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا منتشر شده است، ظاهرا به منظور رفع انتقادها از سازمان‌های جاسوسی و دولت اوباما است.

دولت آمریکا اعلام کرد، با وجود اینکه سازمان امنیت ملی آمریکا بنا به گفته ادوارد اسنودن، کارشناس تحلیل اطلاعات سابق سازمان سیا، حجم گسترده‌ای از اطلاعات را توسط شرکت‌های اینترنتی و تلفنی آمریکا جمع‌آوری می‌کرده است، اما این جمع‌آوری اطلاعات قانونی بوده و تحت تدابیر کنترلی شدید قرار داشته و ناقض حریم خصوصی مردم عادی آمریکا نشده است.

در این سند که روز شنبه توزیع شد، آمده است که اطلاعات جمع‌آوری شده از تماس‌های تلفنی و پست‌های الکترونیکی توسط سازمان امنیت ملی آمریکا باعث شد بازرسان آمریکایی عامل توطئه برای حمله به مترو نیویورک در سال 2009 و همچنین یکی از همدستان وی در آمریکا را شناسایی کنند.

همچنین این سند یک برنامه دیگر سازمان امنیت ملی ‌آمریکا که در اسناد فاش شده توسط اسنودن "پریسم" نام داشت، ذکر می‌کند. این برنامه پست‌های الکترونیکی خارجی‌هایی که مورد توجه بازرسان مبارزه با تروریسم قرار گرفته‌اند، جمع‌آوری کرده است.

با وجود آنکه میلیون‌ها تماس تلفنی در سال 2012 جمع‌آوری شده اما این سند عنوان می‌دارد مقامات آمریکا تنها به بررسی دقیق تماس‌های تلفنی مربوط به حدود 300 شماره تلفن خاص پرداخته‌اند.

 

کد مطلب: 32171
زمان انتشار: یکشنبه 26 خرداد 1392 - 10:13:39
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+4

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد