به روز شده: 5 ساعت و 59 دقیقه قبل
کد مطلب: 32233
زمان انتشار: سه شنبه 28 خرداد 1392 - 10:26:51

اسامی زندانیان گوانتانامو منتشر می شود

اسامی زندانیان گوانتانامو منتشر می شود
حقوق بشر  > جهان  - دولت اوباما روز دوشنبه برای نخستین بار اسامی ۴۶ زندانی در زندان گوانتانامو را که قصد دارد آنان را به صورت نامحدود نگهداری کند، منتشر کرده است.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز؛ دولت اوباما در حالی برای نخستین بار اسامی 46 زندانی گوانتانامو را که قصد دارد برای مدت نامحدودی آنان را نگهداری کند منتشر کرده است که بر این باور است این افراد بسیار خطرناک بوده و دولت آمریکا قادر به محاکمه آنان نیست.

گروه های حقوق بشری از انتشار این فهرست استقبال کرده اند ولی اقدام آمریکا در ادامه بازداشت این زندانیان بدون برگزاری محاکمه را به شدت محکوم کرده اند.

"زیکی جانسون" دبیر بخش امنیت و برنامه حقوق بشر سازمان عفو بین الملل در آمریکا در این باره تاکید کرد: بر اساس قوانین حقوق بشر کلیه بازداشت شدگان یا باید تفهیم اتهام شوند و یا به صورت عادلانه در یک دادگاه فدرال محاکمه شوند. اقدامات دولت آمریکا در زندان گوانتانامو نقض قوانین بین المللی حقوق بشر است.

اوباما گفته است که به صورت منظم وضعیت زندانیانی که به صورت نامحدود در گوانتانامو در بازداشت هستند را بررسی می کند ولی وی هنوز این کار را انجام نداده است.

آمریکا در گزارش سال 2010 میلادی نیز اعلام کرده بود که 48 زندانی گوانتانامو بسیار خطرناک هستند. در فهرست جدید منتشر شده از سوی وزارت دفاع آمریکا 26 یمنی، 12 افغان، 3 تبعه سعودی، 2 کویتی، 2 تبعه لیبی، یک کنیایی، یک مراکشی و یک تبعه سومالی وجود دارند.

نسبت به گزارش سال 2010 دو تبعه افغان که جان خود را از دست داده اند از این فهرست جدید حذف شده اند که یکی بر اثر خودکشی و دیگری بر اثر حمله قلبی جان خود را از دست داده اند.

زندان گوانتانامو در سال 2002 میلادی و با هدف نگهداری زندانیانی که در مبارزه آمریکا با تروریسم در کشورهای خارجی دستگیر می شوند، ایجاد شد.

کد مطلب: 32233
زمان انتشار: سه شنبه 28 خرداد 1392 - 10:26:51
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+2

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد