به روز شده: 1 ساعت و 56 دقیقه قبل
کد مطلب: 32386
زمان انتشار: سه شنبه 4 تیر 1392 - 13:25:49

حمایت‌ها از زنان بی‌سرپرست جنبه نمایشی دارد

حمایت‌ها از زنان بی‌سرپرست جنبه نمایشی دارد
زنان  - استاد دانشگاه تهران گفت: حمایت از زنان بی‌سرپرست عمدتا جنبه نمایشی پیدا کرده است،‌به جای اینکه تلاش شود تا این زنان را توانمند کنیم به دنبال این هستیم که باز آنها را زیر سایه مرد دیگر قرار دهیم.

مینا مهرنوش در گفت‌وگو با تسنیم در پاسخ به این پرسش که آیا توانسته‌ایم در راستای شناسایی و حمایت از زنان بی‌سرپرست عملکرد قابل قبولی داشته باشیم، اظهار داشت: بسیاری از زنان بی‌سرپرست جامعه هم‌اکنون دچار معضلات متعددی هستند که از مهمترین آنها می‌توان به نداشتن منبع درآمد اشاره کرد یعنی نخستین نیاز این افراد اقتصادی است.

وی افزود: برخی از زنان بی‌سرپرست در اثر مشکلات به وجود آمده بینش،‌نگرش و توان فکری و روانی برای ساماندهی زندگی را از دست می‌دهند به همین دلیل است که مشاهده می‌کنیم اغلب زنان بی سرپرست دچار مشکلات اجتماعی می‌شوند در حقیقت این گروه از زنان باید توسط سازمان‌ها و نهادهای دولتی ساماندهی شده و مورد حمایت قرار بگیرند.

استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه هم‌اکنون عمده حمایت‌ها از زنان بی‌سرپرست به اعطای مبلغی پول یا کمک‌های کوتاه مدت برای گذران زندگی معطوف شده است، گفت: این نوع رفتارها با زنان بی‌سرپرست درمان مشکلات آنها نیست در حقیقت نوعی مُسکن مقطعی است، در حالیکه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به این زنان می‌تواند منجر به یادگیری یک مهارت شده که از طریق این مهارت زنان بی‌سرپرست می‌توانند زندگی را بچرخانند.

مهرنوش تصریح کرد: گروه دیگری از زنان بی‌سرپرست هستند که که به لحاظ روانی و اجتماعی توانمندی‌های لازم را کسب کرده‌اند و اگر تاحدودی مورد حمایت قرار بگیرند می‌توانند با راه‌اندازی یک کسب و کار زندگی خود را چرخانده و نیازمند حمایت‌های مالی کوتاه مدت نباشند.

وی اضافه کرد: باید تدابیری اتخاذ شود تا زنان بی سرپرست هنگامی که همسر یا پدر خود را از دست می‌دهند توسط نهادهای دولتی تحت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای قرار بگیرند تا بتوانند از طریق این آموزش‌ها به یک منبع درآمد دست یابند و ابزار ایجاد کسب و کار در اختیار آنها قرار بگیرد زمانی که زندگی زنان کارآفرین را بررسی می‌کنیم در زندگی آنها نقطه عطفی وجود داشته مانند از دست دادن همسر که باعث شده آنها تکیه گاه خود را از دست داده و پس از آن با تلاش توانسته‌اند روی پای خود بایستند.

استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه هم‌اکنون بسیاری از زنان بی سرپرست اصلا اطلاع ندارند که برای دریافت تسهیلات و راه‌اندازی کسب و کار باید به کجا مراجعه کنند، گفت: متاسفانه نهادهای دولتی اطلاع رسانی مناسبی به مخاطبان هدف یعنی زنان بی سرپرست ارائه نمی‌کنند و این موضوع بیشتر حالت نمایشی پیدا کرده است.

مهرنوش بیان کرد:‌زمانی که زنان بی سرپرست همسر خود را از دست می‌دهند به جای اینکه تلاش کنیم آنها را برای فراگیری یک کسب و کار توانمند کنیم به دنبال آن هستیم تا باز آنها را زیر سایه یک مرد دیگر قرار دهیم تا این بار به او تکیه کند.

کلید واژه: زنان - حقوق زنان
کد مطلب: 32386
زمان انتشار: سه شنبه 4 تیر 1392 - 13:25:49
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-2

دیگر مطالب