به روز شده: 4 دقیقه قبل
کد مطلب: 32456
زمان انتشار: شنبه 8 تیر 1392 - 12:55:59

معضلی به نام نقض حقوق زنان

زنان  - به گفته سرپرست بخش حقوق زنان در دیده‌بان حقوق بشر، در آسیا و آفریقا وضعیت زنان به مراتب بدتر است. در کشورهایی چون پاکستان و افغانستان ازدواج برای یک زن به انتخاب خود تقریبا غیرممکن است.«این سرنوشت او بود که اینگونه بمیرد...»، این جمله‌ای است که یک مادر پاکستانی پس از اینکه به روی دخترش اسید پاشیده بود به زبان آورد.

 به گزارش ایسنا، اسیدپاشی علیه دختری نوجوان به نام انوشه در منطقه کشمیر پاکستان در حالی توجه مدافعان حقوق زنان را به خود جلب کرد که تنها گناه وی از نظر والدینش نگاه کردن به یک پسر موتورسوار بود.

 وی زمانی که با والدینش در خیابان راه می‌رفت دو بار متوالی به یک پسر موتورسوار نگاه کرد که به شدت مورد انتقاد پدرش قرار گرفت. محمدظفر پدر انوشه می‌گوید به دخترش تذکر داد که کارش اشتباه است و مردم به دلیل کار او آن‌ها را سرزنش خواهند کرد.

 مادر انوشه نیز در این باره گفت: من با پدر انوشه موافقم. هرچند دخترم قبل از مرگ به اشتباهش اعتراف کرده و قول داده بود دیگر این کار را تکرار نخواهد کرد، اما دیگر دیر شده و من اسید را روی بدنش ریخته بودم.

 این ماجرا زمانی مورد توجه پلیس قرار گرفت که خواهر بزرگتر انوشه موضوع را به پلیس گزارش داد و آن‌ها والدین گناهکار را بازداشت کردند و اکنون باید دید قانون در این میان برنده است یا سرنوشت؟ این پرونده تنها مورد در پاکستان نیست که زنان و دختران به اتهاماتی غلط و اشتباه مورد مجازات از سوی خانواده‌هایشان قرار می‌گیرند.

 فرح دختر پاکستانی دیگری است که پس از اینکه مورد تجاوز قرار گرفت به دستان پدرش به قتل رسید. این در حالیست که تاکنون هیچ‌گونه تحقیقاتی در مورد ماجرای مرگ وی آغاز نشده است.

 سرپرست بخش حقوق زنان در دیده‌بان حقوق بشر معتقد است که در بسیاری از جوامع و حتی در کشورهای توسعه‌یافته نظیر آمریکا و کانادا نیز در پرونده‌های تجاوز زنان و دختران را عامل این اتفاق می‌دانند.

 وی در این باره گفت: دیده‌بان حقوق بشر اسناد زیادی را به دست آورده که در بسیاری از نقاط دنیا مثل هند و پاکستان و حتی در واشنگتن، افسران پلیس پرسنل پزشکی قانونی، دادستان‌ها و حتی قضات به قربانیان تجاوز اعتماد ندارند و حرف آن‌ها را باور نمی‌کنند و در پی آن عدالت اجرا نمی‌شود.

 سرپرست بخش حقوق زنان در دیده‌بان حقوق بشر در ادامه ابراز نگرانی کرد که قربانیان تجاوز اغلب از سوی جامعه و خانواده‌هایشان طرد می‌شوند که این مساله آن‌ها را بیش از گذشته در معرض خشونت قرار می‌دهد.

 وی در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان از خشونت علیه زنان و وضعیت زنان در کشورهای عربی و زنان مهاجر در آمریکا ابراز تاسف کرد و گفت: دیده‌بان حقوق بشر نزدیک به دو دهه است که در زمینه وضعیت حقوق زنان در جهان عرب تحقیق می‌کند و دریافته است که به عنوان مثال زنان عربستانی از حق سرپرستی مردان به شدت رنج می‌برند. تا جایی که آن‌ها بدون اجازه و حضور یک مرد در کنارشان نمی‌توانند سفر بروند یا شغلی داشته باشند، زنان عربستان حتی اجازه رانندگی ندارند. همچنین در مصر قوانین طلاق برای مردان و زنان برابر نیست و در اردن نیز ما شاهد وفور قتل‌های ناموسی هستیم.

 در ادامه این گفت‌وگو آمده است که در کشور توسعه‌یافته‌ای چون آمریکا زنان برای دستیابی به حقوقشان همچون خدمات بهداشتی و دستیابی به عدالت زمانی‌ که قربانی تجاوز قرار می‌گیرند با مشکلات فراوانی روبه‌رو هستند. در این کشور همچنین زنان مهاجر که به طور غیرقانونی وارد خاک آمریکا می‌شوند اغلب در مراکز بازداشت ویژه مهاجران مورد انواع سوءاستفاده‌های اخلاقی و خشونت‌های جنسی قرار می‌گیرند.

 بر اساس آمارهایی کمیسیون حقوق بشر پاکستان در سال 2012 بیش از 900 قتل ناموسی در این کشور اتفاق افتاد که اغلب آ‌نها از روی تعصبات واهی و اتهامات نابجا بوده است.

 وی یکی از راه‌های ارتقای وضعیت زنان را افزایش آگاهی‌های عمومی، ارتقای سطح فرهنگ اجتماعی و تربیت نیروی کارآزموده برای رسیدگی و حمایت از زنان قربانی خشونت دانست.

کد مطلب: 32456
زمان انتشار: شنبه 8 تیر 1392 - 12:55:59
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-2

دیگر مطالب