به روز شده: 3 ساعت و 30 دقیقه قبل
کد مطلب: 32482
زمان انتشار: یکشنبه 9 تیر 1392 - 10:37:15

اظهارات اولین زن عرب برنده جایزه صلح نوبل درباره حقوق بشر

زنان  - 
برنده جایزه صلح نوبل و از فعالان یمنی با تاکید بر اینکه انقلاب یمن هنوز به پایان نرسیده خاطر نشان کرد که صالح همچنان در فکر انتقام و سنگ اندازی بر سر راه گفتگوهای ملی است.


به گزارش مهر، خانم «توکل کرمان»، اولین زن عرب برنده جایزه صلح نوبل و از فعالان و انقلابیون یمنی در گفتگو با روزنامه اتریشی «وینر سایتونگ» در پاسخ به این پرسش که زندگی شما با دریافت جایزه نوبل چه تغییراتی کرد اظهار داشت: من حالا مسئولیت بیشتری همچنین در خارج از وطنم بر عهده دارم. در یمن نیز من همچنان درگیر جریانات سخت و طاقت فرسای سیاسی هستم.

 وی در بخش دیگری از این گفتگو درباره شرایط حقوق بشر امروز در کشورش اظهار داشت: پیشرفتهایی در این زمینه نه تنها در یمن بلکه در بسیاری از کشورهایی که بهار عربی در آن شکل گرفت به وجود آمده است. اما آیا ما از آن راضی هستیم؟ نه، طبیعتا نه. ما رویای چنین شرایطی را در ذهن نداشتیم. ما خواهان تحقق کامل حقوق بشر، قوانین دموکراسی، آزادی بیان و حقوق زنان هستیم.

 وی افزود: ما نمی‌خواهیم دوران قبل از انقلاب را با امروز مقایسه کنیم. ما می‌خواهیم مقایسه ای بین آنچه بدست آورده ایم و آنچه رویای آن را در ذهن داشتیم انجام دهیم.

 این فعال یمنی با اشاره به اینکه مسئله بیان آزادانه عقاید همچنان در یمن مسئله ساز است گفت: شرایط امروز بعضا خطرناک تر از گذشته است. سابق، دولت فعالان سیاسی را دستگیر می کرد. دولت فعلی در یمن این کار را انجام نمی‌دهد اما بازماندگان رژیم سابق از روش قتل علیه مبارزان یمنی استفاده می کنند. امروز ما تنها نگران این مسئله هستیم که نتوانیم نقش خود را همچنان ادامه دهیم. این ترس و نگرانی همزمان شجاعت بیشتری را در ما ایجاد می‌کند.
«توکل کرمان» در ادامه به مسئله القاعده در کشورش پرداخته و گفت: القاعده یک بازی است که از طرف رژیم سابق استفاده می‌شد تا غربی‌ها را از یمن بترساند و از آنها پول بگیرد و به مخالفان در کشور حمله کند.

 وی افزود: چنین بازی امروز هم همچنان برای تخریب فرآیند انتقال در کشور ما به کار برده می‌شود. اما ما به ایدئولوژی القاعده حمله ور شدیم. ایده اساسی این گروه، علاقه و تقاضا برای خشونت بیشتر است. ما با انقلاب صلح آمیز و موفق خود بخصوص طرفداران جوان القاعده را متقاعد کردیم که خشونت تنها راه پیشبرد اهداف نیست و یک راه موثر دیگر هم وجود دارد و آن صلح است. چنین ایدئولوژی علت سقوط دیکتاتورهایی مانند قذافی، بن علی و مبارک بود. ایدئولوژی القاعده در جهان عرب مرده است.

 این فعال یمنی در ادامه درباره چگونگی پیشرفت روند گفتگوهای ملی در کشورش گفت:  این روند تا به حال در برخی مناطق واقعا عالی پیش رفته است، اما برخی موانع برسر راه همچنان وجود دارد. ما رژیم صالح را سرنگون کرده‌ایم، ارتش و نیروهای امنیتی با هم متحد هستند. اما انقلاب هنوز به پایان نرسیده است. ما با فسادی که همه جا وجود دارد و موجودیت رئیس جمهوری سابق یمن که همچنان بر سیستم‌های دولتی در کشور ما نفوذ دارد مبارزه می‌کنیم. صالح می‌تواند به دلیل مصونیت قضایی که به وی داده شده و ابزار مالی که دراختیار دارد به گفتگوهای ملی و برخی شخصیت‌های درگیر این گفتگوها حمله‌ور شود.

 وی افزود: عبدالله صالح همچنان در فکر انتقام است و از جنایتکارانی که در کشور ما خرابکاری می کنند حمایت می کند. اما ما همچنان سرسخت و مقاوم هستیم.

 

 

کد مطلب: 32482
زمان انتشار: یکشنبه 9 تیر 1392 - 10:37:15
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+4

دیگر مطالب