به روز شده: 11 ساعت و 8 دقیقه قبل
کد مطلب: 32771
زمان انتشار: چهارشنبه 19 تیر 1392 - 14:43:38

تل آویو و معضل زندانیان ایکس

تل آویو و معضل زندانیان ایکس
حقوق بشر  > جهان  -  وزیر امور خارجه سابق رژیم صهیونیستی امروز چهارشنبه با تایید وجود زندانیان ناشناس در زندان های این رژیم، اقدام تل آویو در محبوس کردن این افراد را قانونی دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، "آویگدور لیبرمن" که هم اکنون ریاست کمیته امور خارجی و دفاعی کنیست(پارلمان رژیم صهیونیستی) را برعهده دارد در واکنش به اخبار روز گذشته مبنی بر وجود یک زندانی دیگر در زندان های رژیم صهیونیستی با نام زندانی ایکس این اظهارات را بیان کرد.

این دومین فردی است که با عنوان زندانی ایکس در زندانی های رژیم صهیونیستی حضور دارد. رسانه‌ های رژیم صهیونیستی نوشته ‌اند که مرگ بن زیگیر ( زندانی قبلی که با نام ایکس شناخت می شد) و ماجرای جدید نشان می دهد که تل آویو زندانی ‌های امنیتی مهم خود را که عضو نهادهای جاسوسی و تشکیلات امنیتی اسرائیل بوده‌ اند، با عنوان زندانی ایکس بازداشت می‌ کند.

"زهاوا گال اون" رهبر حزب چپ گرای مرتس روز سه شنبه گفت از رفتار مسئولان امنیتی باید ابراز انزجار و آنها را وادار به تغییر این رفتار کرد.

روز گذشته روزنامه هایی همچون هاآرتض، جرزالیم پست و یدیعوت آحارانوت از وجود دومین زندانی ایکس خبر داده و نوشته بودند که چند ماه پس از تایید درستی خبر مرگ یک جاسوس موساد در زندان های اسرائیل که به اتهام اقدام علیه امنیت این رژیم زندانی شده بود، از زندانی بودن یک عضو دیگر تشکیلات امنیتی صهیونیست ها در زندان، همزمان با زندانی بودن جاسوس پیشین، خبر داده می شود.

آحارانوت با انتشار این گزارش نوشت که این فرد دیگر که از او هم مانند زندانی امنیتی پیشین با عنوان "زندانی ایکس" نام برده می شود، عضو تشکیلات امنیتی اسرائیل بود.

این روزنامه از مدتی قبل به این راز پی برده و در چارچوب تلاش برای انتشار این خبر، به دستگاه قضایی اسرائیل مراجعه کرده بود.

بر اساس این گزارش، زندانی‌ ای که از سال 2010 دربند است، اما وجودش به تازگی تایید شده در زندان ایالون در شهر رمله، همان بازداشتگاهی نگاهداری می ‌شد که بن زیگیر جاسوس استرالیایی موساد در آن خود را بر اثر فشارهای روحی شدید با ملافه دار زد.

یدیعوت آحارونوت شرایط بازداشت زندانی ناشناس تازه اعلام شده را شبیه همان شرایطی دانست که بن زیگیر در آن نگاهداری می ‌شد.
این موضوعات محرمانه در جریان بررسی برخی از اسناد و مدارک مربوط به مرگ بن زیگیر بر ملا شد.

بررسی اسناد مربوط به مرگ بن زیگیر نشان می‌ داد که زندانبانان در نگاهداری از این جاسوس زندانی شده تدابیر کافی به عمل نیاوردند؛ دوربین نگاهبانی سلول او مرتب کار نمی‌ کرد و پنج مامور اتاق نظارت بر سلول بن زیگیر، همیشه آنجا نبودند.

لازم به ذکر است که "ایگال عامیر" دانشجوی رشته حقوق که اسحاق رابین نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی را در پاییز ۱۹۹۵ به قتل رساند، پیشتر در همین سلول نگاهداری شده بود.

بن زیگیر در روز پانزدهم دسامبر ۲۰۱۰ کمتر از یک سال پس از زندانی شدن، خود را با ملافه در سرویس بهداشتی سلولی که در آن در انزوا نگاهداری می ‌شد، دار زده بود.

ماجرای مرگ بن زیگیر اواخر سال ۲۰۱۲ افشا شد و تل آویو  آن را تایید کرد.

رسانه های اسرائیل، استرالیا و جهان در ماه‌های گذشته مطالب متعددی در مورد ماموریت‌های جاسوسی بن زیگیر منتشر کرده و از جمله در برخی از گزارش‌ها ادعا شد که او در میان تیم‌ های موساد بوده که برای ضربه زدن به برنامه هسته‌ای ایران فعال شده بود.

در برخی از گزارش‌های رسانه‌های اسرائیل و استرالیا این ادعا نیز مطرح شده بود که بن زیگیر با بهره‌گیری از گذرنامه‌های خارجی خود به ایران نیز رخنه کرده بود.

دولت استرالیا تلاش بن زیگیر به چند بار دریافت گذرنامه با هویت‌های مختلف را تایید کرده بود.

کد مطلب: 32771
زمان انتشار: چهارشنبه 19 تیر 1392 - 14:43:38
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد