به روز شده: 38 دقیقه قبل
کد مطلب: 32818
زمان انتشار: شنبه 22 تیر 1392 - 14:56:17

دیدار افشاگر آمریکایی با مدافعان حقوق بشر در روسیه

دیدار افشاگر آمریکایی با مدافعان حقوق بشر در روسیه
حقوق بشر  > جهان  - فعالان حقوق بشر پس از مقالات با ادوارد اسنودن افشاگر آمریکایی در مسکو، برخورد مناسب و عادلانه دولت‌ها با درخواست پناهندگی وی را خواستار شدند.به گزارش ایسنا، ادوارد اسنودن کارمند آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) روز گذشته در فرودگاهی در مسکو با نمایندگان سازمان‌های مدافع حقوق بشر در روسیه دیدار کرد و گفت که قصد دارد از این کشور حق پناهندگی موقت بگیرد.

 تانیا لوکشینا سرپرست برنامه‌های روسیه در دیده‌بان حقوق بشر در این دیدار گفت: اسنودن به‌طور جدی قصد دارد از یک کشور پناهندگی بگیرد. از این رو، روسیه و هر کشور دیگری که وی خواهان پناهندگی آن است، باید با درخواست وی به درستی و عادلانه برخورد کنند.

 همچنین دینا پوکمپنر مشاور کل دیده‌بان حقوق بشر با حضور در این ملاقات اظهار کرد که اسنودن حداقل باید بتواند درخواست پناهندگی خود را مطرح کند و کشورها نیز باید آن را بررسی کنند.

 اسنودن به تازگی اسنادی را منتشر کرده است که نشان‌دهنده نقض جدی حقوق بشر از سوی دولت آمریکاست؛ در حالیکه قوانین آمریکا زمانی‌که پای اسناد طبقه‌بندی شده و یک افشاگر به میان می‌آید به درستی از وی حمایت نمی‌کنند. این کشور در مقابل وی را بر اساس قانون جاسوسی (EA) متهم کرده و خواستار استرداد وی است. این قانون تحت هیچ شرایطی و بدون استثنا از افشاگرانی که مسائل مربوط به عموم مردم را افشا می‌کنند حمایت نخواهد کرد.

 اقدامات واشنگتن نشان‌دهنده این است که آمریکا قصد دارد مانع از شانس اسنودن برای گرفتن پناهندگی کشورهای دیگر شود. این کار نقض حقوق فردی وی و حقوق بین‌الملل است.

 کنث روث مدیرعامل دیده‌بان حقوق بشر نیز در این باره بیان کرد: در سال‌های اخیر کشورهای زیادی وجود دارند که به افراد خواهان پناهندگی اجازه گرفتن حق پناهندگی نداده‌اند و در مقابل آن‌ها مجبور شده‌اند مدت‌های طولانی در سفارتخانه‌ها زندگی کنند و اکنون دولت آمریکا نباید خود را در این دسته قرار دهد.

 علاو بر این در این دیدار نمایندگانی از سازمان عفو بین‌الملل حضور داشتند و با اسنودن در مورد وضعیت کنونی‌اش گفت‌وگو کردند.

 بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی عفو بین‌الملل، سرگی نیکیتین رییس دفتر عفو بین‌الملل در روسیه با اعلام حمایتش از اسنودن گفت: ما از دولت‌ها می‌خواهیم که از وی حمایت کنند و به حقوق وی مبنی بر حق درخواست پناهندگی از هر کشوری که مورد نظرش است، احترام بگذارند.

 نیکیتین در ادامه بیان کرد: آنچه اسنودن فاش کرده است در واقع به مصلحت عموم مردم بوده و اقدامات وی برای انتشار اسناد نقض حقوق بشر کاملا قانونی است. وی برنامه‌های جاسوسی و نظارتی آمریکا را منتشر کرده که بطور قطع این برنامه‌ها خلاف حق حریم خصوصی افراد است.

 وی تاکید کرد که کشورهایی نظیر آمریکا تلاش دارند که فردی را به دلیل آزادی بیان متوقف کنند، در حقیقت حقوق بین‌الملل را نقض می‌کنند، چون آزادی بیان حق بنیادین هر فردی است.

 به نوشته روزنامه گاردین، اسنودن پیش از این دیدار در نامه‌ای خطاب به سازمان‌های فوق‌الذکر مدعی شده که آمریکا کمپینی را برای مانع تراشی بر سر راه گرفتن پناهندگی از دیگر کشورها به راه انداخته و تلاش می‌کند دولت‌ها را برای ندادن پناهندگی به وی تحت فشار قرار دهد.

 وی در نامه خود هشدار داد که این تلاش‌های کشورش به ویژه در آمریکای لاتین نه تنها تهدیدی برای کشورهای این منطقه بشمار می‌آید، بلکه تهدیدی است علیه حق بنیادین همه افرادی که باید بدون ترس از محاکمه زندگی کنند.

 بر اساس این گزارش کشورهایی چون ونزوئلا، نیکاراگوئه و بولیوی برای اعطای پناهندگی به اسنودن اعلام آمادگی کرده‌اند.

کد مطلب: 32818
زمان انتشار: شنبه 22 تیر 1392 - 14:56:17
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب