به روز شده: 17 ساعت و 37 دقیقه قبل
کد مطلب: 33018
زمان انتشار: چهارشنبه 2 مرداد 1392 - 11:39:21

رویترز: فرانسه ممنوعیت برقع را ادامه می دهد

رویترز: فرانسه ممنوعیت برقع را ادامه می دهد
زنان  - مانویل والس،وزیر کشور فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد با وجود تنش هایی که اخیرا بروز کرد فرانسه ممنوعیت نقاب در اماکن عمومی را ادامه می دهد.

به گزارش شفقنا،  چند روز پیش دخالت پلیس برای تفحص درباره  یک فرد نقاب پوش در مناطق اطراف پاریس که بیشتر مهاجر نشین هستند تشنج هایی را به وجود آورد. نیکولا سارکوزی رییس جمهور پیشین فرانسه درسال 2010 پوشیدن نقاب در اماکن عمومی را ممنوع اعلام کرد ه بود.

پنج شنبه گذشته، یک نیروی پلیس تلاش کرد مردی را که به همراه همسر نقاب پوش خود در حال عبور از منطقه ای در غرب پاریس بود مورد بازجویی قرار دهد و همین مساله موجب خشم مسلمانان شده و بلافاصله چند صد نفر مرکز پلیس را در همان منطقه محاصره کرده و برخی به طرف نیروهای پلیس سنگ پرتاب کردند. در ادامه این تشنج ها بود که یک ساختمان نیز به آتش کشیده شد و آشوب ها برای چند ساعت دیگر ادامه پیدا کرد. پلیس سرانجام اقدام به بازداشت شش نفر دراین رابطه کرد.

وزیر کشور فرانسه دراین رابطه به رادیو «آر. تی. ال» گفت: «پلیس به بهترین وجهی به وظیفه اش عمل کرد». وی در این باره افزود: «قانونی که پوشیدن نقاب را ممنوع می کند به نفع زنان است. این قانون با چیزهایی مخالفت می کند که برخلاف ارزش ها و سنت های ماست و باید در همه جا اجرا شود».

روز دوشنبه منطقه یاد شده که در آن حدود 30 هزار نفر زندگی می کنند آرام بود و ماشین های سوخته از خیابان ها جمع آوری شد. گفته می شود بسیاری از مشاهیر و از جمله بازیکنان فوتبال فرانسه مثل نیکولا انیلکا در این منطقه زندگی می کنند. با این حال روز دوشنبه پلیس دو نفر دیگر را بازداشت کرد که از بالای پشت بام ها ترقه به سوی پلیس پرتاب کرده بودند. قرار است افراد بازداشت شده به زودی دردادگاه حاضر شوند.

درحالی که والس از عملکرد دولت برای کنترل سریع اوضاع دفاع می کند، سیاستمداران مخالف او را متهم می کنند که با این حرف ها می خواهد از حجم خشونت هایی که در سه شهرک نزدیک به هم برای یک مدت کوتاه به وجود آمد بکاهد.

فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه در ارتباط باحوادث اخیر گفت باید با شهرک های اطراف نیز همان طور برخورد شود که گویی بخشی از فرانسه است. درعین حال  دولت اولاند به این متهم است که در جذب مسلمانان در جامعه فرانسه ناکام  بوده است.

جان فرانسوا کوب رییس اتحاد برای یک جنبش مردمی میانه رو دست راستی می گوید: «یک حقیقتی دارد اینجا انکار می شود... و آن اینکه خشونت ها  درحال گسترش است»‌.

فرانسه کشوری است که در آن بیشترین تعداد مسلمانان اروپا زندگی می کنند و جمعیت شان به حدود 5 میلیون نفر می رسد. مطابق آمارهای وزارت کشور فرانسه حدود 400 تا 2000 زن دراین کشور هستند که نقاب می پوشند و به این خاطر تاکنون جریمه هم شده اند.

آشوب هایی که هفته گذشته بروز کرد درواقع نخستین حادثه از این نوع بود که به خاطر ممنوعیت پوشش نقاب بروز می کند. البته از زمان روی کار آمدن اولاند در فرانسه این کشور بازهم شاهد آشوب هایی بوده است که در یک مورد در شهر امیان به مدت دو روز استمرار داشت. تحلیل گران براین باورند که عوامل بروز این خشونت ها بیشتر به عوامل اقتصادی و اجتماعی برمی گردد. عواملی مثل افزایش روند بیکاری دربین جوانان زیرا مطابق آمارها، از بین چهار جوان فرانسوی یک نفرشان بیکار است و این میزان در شهرک های اطراف بسیار بیشتر است. برخی نیز می گویند علت این تشدید خشونت ها بسیار پیچیده تر از این ها بوده و به برنامه دولت برای نوسازی شهرک های اطراف برمی گردد.

کلید واژه: زنان - فرانسه - حقوق زنان
کد مطلب: 33018
زمان انتشار: چهارشنبه 2 مرداد 1392 - 11:39:21
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+4

دیگر مطالب