به روز شده: 5 ساعت و 30 دقیقه قبل
کد مطلب: 33288
زمان انتشار: سه شنبه 22 مرداد 1392 - 10:54:09

اظهارنظر کارشناسی مرکز پژوهش‌ها درباره لایحه حمایت از کودکان بی‌سرپرست

اظهارنظر کارشناسی مرکز پژوهش‌ها درباره لایحه حمایت از کودکان بی‌سرپرست
کودکان  - مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اظهارنظر کارشناسی خود درباره رفع ایراد شورای نگهبان به ماده 22 لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست را اعلام کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، این مرکز در اظهارنظر کارشناسی خود درباره «لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست» (اعاده شده از شورای نگهبان) اعلام کرد: لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست پس از تصویب در کمیسیون اجتماعی و صحن علنی مجلس به شورای نگهبان ارسال شد که آن شورا با وجود اصلاحات به ‌عمل آمده مجدداً به ماده (22) مصوب مجلس ایراد وارد کرده است.

بررسی ایراد شورای نگهبان و ارائه راهکار پیشنهادی

ماده (22) لایحه در خصوص نحوه ورود حکم سرپرستی در اسناد سجلی سرپرست و کودک تحت سرپرستی است و با توجه به اینکه کودک یا نوجوان تحت سرپرستی فرزند واقعی سرپرست نیست و از سوی دیگر نهادی به ‌عنوان فرزندخواندگی در شرع مقدس و قوانین موضوعه کشور وجود ندارد، بنابراین نباید اصلاح اسناد سجلی طرفین موهم رابطه فرزندی واقعی باشد و از این حیث شورای نگهبان به ماده (22) مصوب مجلس ایراد وارد کرده است و برای رفع ایراد شورای نگهبان پیشنهاد می‌شود ماده (22) به شکل زیر تغییر یابد:

ماده (22) ـ پس از صدور حکم قطعی سرپرستی، مفاد حکم از سوی دادگاه به اداره ثبت احوال ابلاغ می‌شود. اداره ثبت احوال مکلف است نام و نام خانوادگی کودک یا نوجوان تحت سرپرستی و همچنین مفاد حکم سرپرستی را در اسناد سجلی و شناسنامه سرپرست یا زوجین سرپرست وارد کند.

همچنین اداره مذکور مکلف است در صورت مشخص بودن والدین کودک یا نوجوان تحت سرپرستی تنها مفاد حکم سرپرستی در شناسنامه وی درج کند و در غیر آن صورت شناسنامه جدیدی برای وی با درج نام زوجین سرپرست و نام خانوادگی سرپرست و همچنین مفاد حکم سرپرستی صادر کند.

تبصره «1»ـ اداره ثبت احوال مکلف است سوابق هویت و نسب واقعی طفل را در پرونده وی حفظ کند.

نتیجه‌گیری

با تغییر متن ماده (22) به شکل بیان شده در این گزارش ایراد شورای نگهبان رفع خواهد شد.

کد مطلب: 33288
زمان انتشار: سه شنبه 22 مرداد 1392 - 10:54:09
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+4

دیگر مطالب