به روز شده: 5 ساعت و 39 دقیقه قبل
کد مطلب: 33325
زمان انتشار: شنبه 26 مرداد 1392 - 10:04:51

سالانه ۲۰ هزار کودک به مدرسه نمی‌روند

سالانه ۲۰ هزار کودک به مدرسه نمی‌روند
کودکان  - رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اینکه سالانه ۲۰ هزار دانش‌آموز از تحصیل بازمی‌مانند،‌گفت:‌ملاک ما ورود به موقع به مدرسه است که بخش عمده دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل در حاشیه شهرها زندگی می‌کنند.

علی باقرزاده در گفت‌وگو با  تسنیم در‌خصوص کودکان بازمانده از تحصیل اظهار داشت:‌ آموزش‌و پرورش برای ریشه‌کنی بیسوادی تلاش می‌کند؛‌ به گونه‌ای که  98 درصد دانش‌آموزان لازم‌التعلیم تحت پوشش و 2 درصد تحت پوشش نیستند که باید آنها را شناسایی کنیم.

وی افزود: آموزش و پرورش در تمام نقاط کشور امکان برگزاری کلاس درس را دارد، اغلب دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل در پایتخت در حاشیه شهر یا خانواده‌ای آسیب دیده زندگی می‌کنند که خانواده به آنها اجازه ورود به مدرسه را نمی‌دهد، آموزش و پرورش تلاش می‌کند با مکانیزم‌های مختلف مانند ارائه  پوشاک و لوازم التحریر رایگان آنها را به مدرسه بیاورد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی بیان کرد: برخی از دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل نیز به دلیل مسائل مربوط به هوش و توانمندی‌های ذهنی به مدرسه وارد نمی‌شوند چرا که تعداد زیادی از آنها کودکان استثنایی هستند که خانواده‌ها آنها را پنهان کرده و به مدرسه نمی‌فرستند بنابراین باید با اتخاذ سازوکارهای مناسب زمینه جذب دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل را فراهم کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که سالانه چه تعداد دانش‌آموز از تحصیل باز می‌مانند،‌گفت: آموزش و پرورش برحسب درصد دانش‌آموزانی که وارد مدرسه نمی‌شوند و مقایسه اطلاعات اسمی متولدین و ثبت نام کنندگان به تعداد افراد بازمانده از تحصیل دست می‌یابد مثلا تعداد کودکان 6 سال تمام به همراه اطلاعات اسمی آنها در ثبت و احوال مشخص است همچنین آموزش و پرورش  آمار دانش‌آموزانی را که وارد مدرسه شده‌اند در اختیار دارد از طریق مقایسه این آمارها مشخص می‌شود که چه تعداد از کودکان به مدرسه وارد نشده‌اند، البته بخشی از این کودکان به خارج از کشور رفته و بخشی نیز فوت کرده‌اند.

باقرزاده گفت: مرکز آمار وزارت آموزش و پرورش بررسی کرده است که مشخص شده سالانه 20 هزار نفر دانش‌آموز  از تحصیل باز می‌مانند البته باید بگویم که ملاک ما وارد شدن به موقع به مدرسه است که در این زمینه ممکن است دانش‌آموزی همان سال وارد مدرسه نشده و سال بعد ثبت نام کند.

وی ادامه داد: 54 درصد از افراد بی‌سواد حداقل یک دانش‌آموز در مدرسه دارند و مقرر شد از امسال آموزش و پرورش با ثبت اطلاعات تحصیلی اولیای دانش‌آموزان برای شناسایی والدین بی‌سواد به سازمان نهضت سوادآموزی کمک کند.

کد مطلب: 33325
زمان انتشار: شنبه 26 مرداد 1392 - 10:04:51
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-4

دیگر مطالب