به روز شده: 13 ساعت و 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 33373
زمان انتشار: دوشنبه 28 مرداد 1392 - 11:25:17

الوندی: لایحه حمایت از کودکان در مجلس در دست تصویب است

الوندی: لایحه حمایت از کودکان در مجلس در دست تصویب است
کودکان  -  دبیر مرجع ملی حقوق کودک گفت: لایحه حمایت از کودکان در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی و تصویب است.

به گزارش ایرنا، «مظفر الوندی» افزود: ‌این لایحه هم اکنون در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در دست بررسی است که با تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان بسیاری از مشکلات و معضلات حقوق کودک رفع خواهد شد.
وی در پاسخ به این سئوال خبرنگار ایرنا که دلیل مشروط امضا نمودن کنوانسیون حقوق کودک در ایران چه بود، پاسخ داد: شرط تفحص خیلی در مفاد مشخص نشده و هرجا که کنوانسیون با شرع اسلام مغایرت داشت، شورای نگهبان شرط تفحص را برای جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخت و البته این شرط در همه کشورها بسته به وضعیت و شرایط آن کشور وجود دارد.
وی درباره نقض حقوق کودک و هجمه های دشمنان علیه ایران در این خصوص گفت:‌ با توجه به گزارش ادواری که به سازمان ملل فرستادیم وضعیت مناسبی داریم و آنچه که در حدود مفاد کنوانسیون در بهداشت، ‌رسیدگی قضایی به جرائم اطفال است، پیشرفتهای خوبی داشته ایم.
وی افزود:‌ در برخی موارد هم، یکسری قوانین خاص خود را داریم که شاید این مورد را آنها نپذیرند.
وی اضافه کرد: ‌مثلا سن بلوغ پسران در ایران ۱۵ سال و دختران ۹ سال است که عملا حکمی در این سنین برای متهم اعمال نمی شود.
وی بیان داشت:‌ در این سن برای فرد مجرم حکم کیفری صادر اما حکم بعد از رسیدن مجرم به سن قانونی اجرا می شود که ۹۵ درصد آن نیز به گرفتن رضایت از شاکی و اقدامات حمایتی منجر می گردد.
فرزندخواندگی موضوع دیگری بود که رییس کنوانسیون حقوق کودک در ایران درباره آن گفت:‌ در حوزه مرجع ملی حقوق کودک بیشتر دنبال هماهنگی میان نهادهای مرتبط کودک هستیم تا بتوانند در بخش های مختلف همکاری های خود در امور کودک را ارتقا دهند.
وی ادامه داد: در بحث فنی در خصوص کودک موارد زیادی از جمله ازدواج زیر ۱۸ سال، فرزند خواندگی داریم که در قوانین در دست تصویب این موضوعات به درستی روشن شده است و با تصویب طرح و تایید شورای نگهبان بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.
وی درباره وضع قانون در رابطه با کودک آزاری در سال ۸۱ نیز اظهار داشت:‌ اگرچه این قانون مختصر است ولی تکلیف را مشخص و معین کرده و مواردی نیز وجود دارد که علاوه بر شاکی، دادستان هم می تواند به عنوان مدعی العموم برای مقابله با کودک آزاری اقدام کند.
وی افزود: موضوع کودک آزاری بحثی فرهنگی است زیرا هنوز مفهوم واژه کودک آزاری برای برخی خانواده ها تبیین نشده است. برای مثال اگر پدری فرزند خود را کتک بزند و به بیمارستان ببرد نه تنها هیچ قانونی برای برخورد با او و شاکی خاص از آن وجود ندارد پس نمی توان به آن موضوع رسیدگی کرد.
وی اظهار داشت: در خیلی از خانواده ها آزار کودکان را با توجه به فرهنگ ها، اقوام و شرایط مختلف آزار نمی دانند لذا تا وقتی دادستان خبر نداشته باشد چگونه می تواند در این زمینه حکم صادر کند؛ کودک آزاری باید مستند و منتشر شده باشد تا بتوان روی آن دفاع کرد.
الوندی کودکان کار و خیابانی را عمدتا باندی خواند و افزود:‌ کودکان کار به طور عمده باندی هستند و به صورت گروهی اداره می شوند و اگر با کودکی در خیابان صحبت کنید افراد بسیاری که جزء آن تشکیلات هستند، دورش جمع خواهند شد.
بچه های بدسرپرست موضوع دیگری بود که خبرنگار ایرنا به آن اشاره کرد که الوندی پاسخ داد:‌ واژه‌ بچه های بدسرپرست اخیرا وارد مفاهیم ما شده و در قانون جدید حمایت از کودک نیز در مورد آن بحث های زیادی صورت گرفته است.
وی از جمله قوانین مربوط به کودک را قوانین مجازات اسلامی و خانواده عنوان کرد و گفت: ‌قانون مجازات اسلامی که اخیرا تصویب شد فصلی برای جرائم اطفال اختصاص و اختیاراتی هم به دادستان داده است.
وی خاطرنشان کرد: در خیلی از قوانین، کمبودهایی مشاهده می شود و باید حتما اصلاح شود؛ البته اگر قوانین موجود را هم اجرا کنیم بسیار پیشرفت کرده ایم.
مشاور وزیر دادگستری درخصوص اینکه آیا هیات نظارت در استانها و شهرستانهای کشور وجود دارد یا نه، ‌گفت: ‌‌در آیین نامه به صورت استانی چیزی دیده نشده و در سطح کشور نیز مرجع ملی است که کار پالایش و نظارت را انجام می دهد.
وی افزود: ما هیچ کار اجرایی نمی کنیم و خود سازمانها مانند بهزیستی، کار و آموزش و پرورش از واحدهای استانی گزارش را دریافت می کنند.
الوندی درباره خود کنوانسیون و پذیرش و تصویب آن در ایران، تصریح کرد: کنوانسیون حقوق کودک در سال ۷۲ مورد پذیرش جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و تا سال ۸۸ مرجع ملی برای پیگیری امور کنوانسیون وجود نداشت.
وی افزود:‌ قبل از مرجع ملی، خود وزارت خارجه از واحدهای مختلف گزارش را دریافت و ارسال می کرد.
وی گفت: اولین گزارش ‌پنج ساله از سال ۸۳ تا ۸۸ در زمستان ۹۱ پس از نزدیک به ۲ سال مدت زمان تنظیم به کمیته حقوق کودک فرستاده شد که هم اکنون در نوبت قرائت قرار دارد و در سال ۸۴ نوبت ما می شود.
وی ادامه داد: از سال ۸۸ تا ۹۳ یک گزارش ۵ ساله دیگر باید تنظیم شود.
وی با اشاره به حضور افراد متخصص این حوزه و انتخاب نمایندگان مختلف از کشورهای متعدد به هنگام ارائه گزارشات، گفت: وقتی گزارش خوانده می شود، برخی ابهامات به صورت کتبی برطرف می گردد و برخی دیگر به صورت ملاحظات است که بعد از جلسه به صورت کتبی به کشورها اعلام می شود.
وی با بیان اینکه کنوانسیون حقوق کودک غیرسیاسی و فنی است، اظهار داشت:‌کنوانسیون حقوق کودک مانند شورای امنیت نیست و هیچگونه ضمانت اجرایی ندارد.

 

کد مطلب: 33373
زمان انتشار: دوشنبه 28 مرداد 1392 - 11:25:17
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-2

دیگر مطالب