به روز شده: 3 ساعت و 11 دقیقه قبل
کد مطلب: 33474
زمان انتشار: یکشنبه 3 شهریور 1392 - 11:40:01

مشکل مهریه‎های سنگین از طریق قانون‌گذاری حل نمی‌شود

مشکل مهریه‎های سنگین از طریق قانون‌گذاری حل نمی‌شود
زنان  -  یک کارشناس مسایل دینی گفت: قانون‎ قادر نیست با تعیین کردن مقدار مهریه، مشکل مهریه‎های سنگین را برطرف کند، زیرا شرایط زندگی افراد متفاوت است.

حجت‎‌الاسلام علیرضا مهرانفر در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به مهریه‎های سنگین، تصریح کرد: درخصوص تعیین مهریه نمی‎توان یک قالب را برای این موضوع در نظر گرفت چون خلاف فقه است و این مساله نیازمند فرهنگ‎سازی است.

مهرانفر افزود: مقدار مهریه افراد به شرایط زندگی آن‎ها بستگی دارد به طوری که آن دسته از افرادی که دارای شغل متوسط هستند قادر به پرداخت مهریه سنگین نمی‌شوند ولی مقابل این افراد، کسانی هستند که در وضعیت زندگی رفاه بیشتری دارند و می‏‌توانند نسبت به افراد متوسط مهریه‎های متناسب با وضعیت خود را در نظر بگیرند.

این کارشناس مسایل دینی ادامه داد:: می‎توان از قوانینی استفاده کرد که مهریه‎ها در شأن دوطرف باشد، یعنی مسئولین امر با برنامه‌ریزی می‎توانند، این موضوع را براساس شغل و درآمد افراد کارشناسی کنند، به طوری که، کارشناس با ملاحظه زندگی طرفین، تشخیص دهد که آیا فرد قادر است این میزان مهریه را پرداخت کند.

وی مطرح کرد: این نوع کارشناسی می‎تواند همانند قیمت‎‌گذاری باغ و زمین باشند، زیرا همان طور که همه زمین‎ها از یک قیمت برخوردار نیستند، زندگی و توانایی افراد نیز به همین میزان است.

مهرانفر خاطرنشان کرد: جایگاه خانواده‎ها در زمینه مهریه بیشتر از همه است و خانواده و جوان‎‏ها باید خودشان به فکر خودشان باشند در واقع یک جوان باید متوجه باشد با چه سطح خانواده‎ای وصلت می‎کند، تا در آینده دچار مصیبت نشود.

کلید واژه: زنان - حقوق زنان
کد مطلب: 33474
زمان انتشار: یکشنبه 3 شهریور 1392 - 11:40:01
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-3

دیگر مطالب