به روز شده: 1 ساعت و 40 دقیقه قبل
کد مطلب: 34403
زمان انتشار: دوشنبه 22 مهر 1392 - 17:15:33
سخنگوی دستگاه قضا:

گمانه زنی‌ها در مورد آزادی متهمان فتنه غلط است/ دستگاه قضا با متخلفین به شدت برخورد می کند

گمانه زنی‌ها در مورد آزادی متهمان فتنه غلط است/ دستگاه قضا با متخلفین به شدت برخورد می کند
قوه قضائیه  - دادستان کل کشور برخی گمانه‌زنی‌ها جهت آزادی سران فتنه در عید قربان و غدیر را رد کرد و گفت: اتفاق خاصی در پرونده این افراد نیفتاده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در ابتدای پنجاه وسومین نشست خبری خود با اصحاب رسانه ضمن تبریک فرارسیدن عید قربان، اظهار داشت: آرامش در هر جامعه‌ای اعم از کوچک و بزرگ از ارزش والایی برخوردار است و در صورت عدم وجود آن کارها به درستی انجام نمی‌گیرد. 
 
دادستان کل کشور ادامه داد: به طور طبیعی اقدامات رسانه‌ها، مطبوعات و دستگاه‌ها در جهت تعالی و رشد و آگاهی مردم و شناسایی نقاط ضعف از دستگاه‌های مختلف امری خوب و پسندیده است اما گاهی بر پایه حرف‌های تحقیق نشده و بی‌اساس مطالبی در جامعه تکذیب می‌شود که برای منافع مردم نه تنها مفید نبوده بلکه مضر نیز است. 

محسنی اژه‌ای گفت: بنده از شما نمایندگان رسانه‌ها تقاضا دارم این مطلب را در نظر داشته باشید که در جامعه شایعه‌پراکنی صورت نگیرد چرا که این قبح بزرگی است.  

دادستان کل کشور تصریح کرد: این روزها شایعاتی را شنیده‌ایم که فضای جامعه را ملتهب کرده و یکی از آنها در ارتباط با این است که نام تعدادی از مسئولان دولت یازدهم با مشخصات و تصویر آنها در فیس بوک آمده و این در حالی است که همه آنها این موضوع را تکذیب کرده‌اند و گفته‌اند صفحه‌ای در فیس‌بوک ندارند این موضوع مورد پیگیری قرار گرفت و فرد مورد نظر شناسایی و اکنون در زندان است. 
 
سخنگوی قوه قضاییه به شایعه ‌دیگری در جامعه اشاره کرده و اظهار داشت: پیامک‌هایی به افراد مبنی بر تبلیغ خطرناک بودن نوعی قرص داده می‌شد به طوری که این موضوع فضای جامعه را ملتهب کرده بود و ما این موضوع را پیگیری کردیم و در حال تحقیقات از فرد مورد نظر هستیم به طوری که مشخص شد تعداد کثیری از پیامک‌ها را وی منتشر کرده است. 
 
وی در ارتباط با کلاهبرداری‌هایی که با عنوان جعلی در جامعه صورت می‌گیرد تصریح کرد: این دست کلاهبرداری‌ها باری بر روی دوش قوه قضاییه و نیروی انتظامی بوده و همچنین برای خانواده‌ها ایجاد مشکل می‌کند به طوری که تعدادی از پرونده‌های ما برای مردم دردسرساز شده است.  
 
محسنی اژه‌ای ادامه داد: از جمله مسائلی که بنده بارها با آن برخورد کرده‌ام این است که تعدادی از افراد شرکتی را تاسیس می‌کنند و با فرد صاحب‌ سندی برای گرفتن وام از بانک اقدام می‌کنند ولی در مراحل بعدی سند را تحت انتقال صوری به نام خود انتقال می‌دهند. 
 
دادستان کل کشور در ادامه افزود: این قبیل کلاهبرداری‌ها موجب ایجاد مشکل شده چرا که در مواردی که فرد مورد نظر قسط‌‌ها را پرداخت نمی‌کند سند وی ضبط می‌شود، لذا خواهش بنده این است که هم با سازمان ثبت و هم با دستگاه‌های ذیربط صحبت شود تا این مسائل پیش نیاید و همین‌طور مردم باید در این زمینه هوشیار باشند. 

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص خبری در ارتباط با قضاتی که از کار خود منفصل شده‌اند تصریح کرد:‌ دستگاه قضایی با اهتمام بیشتری در صدد است با افرادی که در داخل مجموعه مرتکب تخلف می‌شوند برخورد کند و چنانچه افرادی به عنوان قاضی خود را جا بزنند ما موظف هستیم از طریق دستگاه‌های اطلاعاتی این افراد را شناسایی کنیم. 
 
وی گفت: هنگامی که دستگاه قضا با این دسته از متخلفین برخورد می‌کند این امر به عنوان حسن مجموعه قضایی است، همین‌طور در  برخورد با وکلا نیز به دلیل اینکه آنها خود با قوانین و همچنین ریزه‌کاری‌های قانونی آشنا هستند، نباید اغماض کرد.  
 
اژه‌ای اظهار داشت: کانون وکلا باید مراقب باشد تا از نام، شماره و اعتبار آنها سوءاستفاده نکنند، همین‌طور مردم آگاه باشند و به راحتی به این افراد اعتماد نکنند. 

دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه این یقه سفیدهایی که قاضی سراج از آنها نام برده، چه کسانی هستند و فشاری که بر قوه قضاییه وارد شده از سوی چه کسانی است،اظهار داشت: یقه سفیدها کسانی هستند که یک مصونیت از طریق پست و قدرتی که دارند به دست می‌آورند و نمی‌شود هر مطلبی را مطرح کرد و ما در قانون این گونه داریم که تا پرونده قطعی نشود آن را اعلام نکنیم و اثبات بعضی مسائل کار سختی است. 
 
وی ادامه داد:‌ بعضی افراد کارهایی می‌کنند که تا اثبات نشود و چون از دیدن مخفی است نمی‌توان کاری کرد و لذا باید این مسئله ابتدا اثبات، توسط قوه قضاییه دنبال و در پایان توسط این قوه فرد خاطی مجازات گردد.  
 
محسنی اژه‌ای در ادامه اظهار داشت:‌ فشار بر روی قوه قضاییه امری طبیعی است و ما تلاش می‌کنیم زیر بار فشارهای بیرونی نرویم. 

دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه معاون اول قوه قضاییه پرونده شکایات فوتبال را به شما محول کرده است تصریح کرد: اگر فردی از فرد دیگری به صورت موردی شکایت کرده من در جریان این قضیه نیستم و این در حالی است که همه ورزشکاران در رشته‌های مختلف را نمی‌شناسم و این پرونده هنوز به دستگاه قضایی وارد نشده ولی دستگاه‌های اجرایی در حال بررسی آن هستند.  

 سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا پرونده موسوی، کروبی و رهنورد از قوه قضائیه گرفته شده و به شورای عالی امنیت ملی سپرده شده است، گفت: اتفاق خاصی در این زمینه نیفتاده و پرونده نیز به جایی محول نشده است.

وی ادامه داد: در جریان فتنه 88 ظلم بزرگی به مردم و نظام وارد شد که در ان افرادی دخالت داشتند که بعضی از آنها به خارج از کشور رفته و برخی هم در داخلی حضور دارند.

دادستان کل کشور تاکید کرد: آنهایی که در داخل بر مظان اتهام قرار دارند باید نسبت به جبران ظلمی که به نظام و مردم کرده‌اند اقدام کنند و ضمن توبه خسارتهایی که زده‌اند را تامین کنند که تاکنون در این زمینه اتفاق خاصی نیفتاده است.

وی در ادامه در مورد گمانه‌زنی‌ها برای آزادی سران فتنه به مناسبت عید قربان، گفت: قرار نیست همچین اتفاقی بیفتد چون قبلاً به مناسبت‌های مختلف عفو برای زندانیان امنیتی داشته‌ایم دیگر عفوی برای آنها در این دو عید نخواهیم داشت.

 محسنی اژه‌ای در خصوص پرونده ایران زمین گفت: 13 نفر شکایت کرده‌اند و پرونده تشکیل شده و تحقیقات لازم در خصوص این پرونده در حال بررسی است. 
 
دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اتهامات وارده دانشگاه ایرانیان گفت: طبق قانون اگر کسی مورد اتهام قرار گیرد و در همین حین اتهام دیگری نیز مطرح شود چنانچه هر دو در صلاحیت یک دادگاه باشد می‌توان به هر دو آنها را در یک دادگاه رسیدگی کرد. 
 
سخنگوی قوه قضاییه در ارتباط با خبری مبنی اینکه شخصی که در دولت گذشته حضور داشته و به همراه فرزند خود بازداشت شده چه کسی است؟ گفت‌: من از این موضوع خبر ندارم و از زمانی که آمده‌ام پیگیر‌های لازم را انجام داده‌‌ام ولی چیزی پیدا نکردم. 
 
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شرکت‌هایی که برای فعالیت‌ مجوز دارند ولی کارهای غیرقانونی انجام می‌دهند اظهار داشت: از این مسئله خبری ندارم ولی هر کس که تظلم‌خواهی کند، مرکز رسیدگی به آن دادگستری است و اگر شما اطلاعاتی در این زمینه دارید برای ما بفرستید تا به آن رسیدگی کنیم. 

 اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر صحبت‌های اخیر جهرمی در ارتباط با اینکه چرا خاوری توانست به راحتی فرار کند گفته بود از خود آقای اژه‌ای بپرسید، اظهار داشت:‌ موضوع را باید به زمانی برد که این اتفاق در آن رخ داده است در آن زمان شاید تعداد قابل توجهی از افراد در مظان اتهام نبودند.  
 
دادستان کل کشور ادامه داد:‌ هنگامی که این اتهام مطرح شد ابعاد این مسئله به طور کامل مشخص نبود و این در حالی است که دولت رسما به وی ماموریت داده و او با ماموریت از کشور خارج شده است و در این خصوص دولت رسما اعلام کرده که وی رسما جلسه‌ای در خارج از کشور داشته که باید در این جلسه شرکت می‌کرده است و در این شرایط بود که اتهامات وی هنوز مشخص نبود. 
 
سخنگوی قوه قضاییه افزود: زمانی که پرونده گسترش پیدا کرد و به تهران منتقل شد من به  عنوان ناظر انتخاب به اهواز سفر کردم و احساس کردم حجم کار در جاهایی که این اتفاق رخ داده در صلاحیت اهواز نیست و باید این امر اعاده شود و من از اولین کسانی بودم که گفتم باید پرونده به تهران منتقل شود. 
 
وی تصریح کرد:‌ در این پرونده بیش از صد نفر ممنوع‌الخروج شده‌اند و چون پرونده حجم زیادی پیدا کرد نمی‌شد در همان ابتدا حکم ممنوع‌الخروجی هر صد نفر را یک‌جا اجرا کرد. 

محسنی اژ‌ه‌ای در خصوص اینکه فائزه هاشمی اتهامات وارده به مهدی هاشمی را فوت بیان کرده، گفت:‌ از هر متهمی که سوال می‌کنیم می‌گوید بی‌گناه است و این مسئله امری طبیعی است، من نمی‌گویم که وی مجرم است، من می‌گویم این شخص متهم و پرونده در حال حاضر کیفرخواست خورد و از نگاه قاضی دادسرا محرز بود. 
 
سخنگوی قوه قضاییه افزود:‌ این پرونده به دادگاه  رفت و دارای نواقصی بود که برای رفع نقص به دادسرا ارجاع داده شد و این روال غیرعادی نیست؛ بعد از رفع نقص مجددا پرونده به دادگاه باز می‌گردد و ما تابع نظر دادگاه هستیم. 

دادستان کل کشور در ارتباط با صحبت‌های اخیر جهرمی که در مصاحبات اخیر خود بارها گفته‌اند اتهامی نداشته است، گفت:‌ این مطلب را باید در نظر داشت که هیچ کس نیست که بگوید من گناهکارم، البته این پرونده به دادگاه رفته و تصمیم‌گیری و تشخیص در این رابطه بر عهده دادگاه است. 
 
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا تکلیف دو محیط بان که در کهکیلویه و بویراحمد در زندان هستند، هنوز مشخص نشده است، اظهار داشت:‌ برخی موارد موجب طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده‌ها می‌شود، البته بنده در مورد خاصی که شما مطرح کردید اطلاعی ندارم. 
 حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژ‌ه‌ای ادامه داد: برخی مواقع افراد مرتکب قتل عمد می‌شوند که اگر حکم با علم قاضی صورت گیرد و وی استدلال کند که فردی قتل عمد انجام داده در این صورت هم باید طریقی که قاضی به آن علم پیدا کرده یک طریق متعارف باشد. 
 
سخنگوی قوه قضاییه افزود: مراحلی که در ارتباط با متهمان قتل عمد انجام می‌شود اگر حکم با علم قاضی صادر شود و اقرار و بیّنه‌ای در کار نباشد، روند رسیدگی طولانی می‌شود. به عنوان مثال گاهی در جهت ارتباط با اجرای حکم به دلیل تفاضل دیه روند رسیدگی طولانی می‌شود. 
 
حجت‌الاسلام محسنی اژ‌ه‌ای در پاسخ به سوالی که آیا استفاده از فیلترشکن جرم است یا خیر، افزود: ما دوگونه قانون داریم که یکی از آنها قانون خاص در ارتباط با مسئله‌ای خاص است اما قوانین آن مصادیق متعدد دارد یعنی چنانچه یک اقدامی با حکم قانونی انجام شد تا آن حکم از طریق مراجع ذی‌صلاح خودش لغو نشود، هیچ کس حق مخالفت با آن حکم را ندارد. 
 
سخنگوی قوه قضاییه اظهار داشت: هنگامی که مکانی توسط دستگاه قضایی پلمب می‌شود ولو اینکه این پلمب اشتباه باشد تا زمانی که رفع نشود کسی حق مخالفت ندارد. 
 
دادستان کل کشور در ارتباط با اصل قانون تشخیص مصادیق مجرمانه تصریح کرد: این قانون در تیرماه سال 88 به تصویب مجلس رسیده و چون در حال تغییر و تحول دولت و دستگاه قضا بوده، تاخیر داشته است. 
 
وی در ارتباط با پرونده فیلمی که احمدی‌نژاد در مجلس نشان داد گفت: فرد مورد نظر احراز شده و پرونده در مرحله رسیدگی خودش بوده اما کیفرخواستی در آن خصوص صادر نشده است. 

سخنگوی قوه قضاییه در ارتباط با حادثه اتوبان تهران-قم و شکایت خانواده‌های متوفی در تحویل جنازه‌ها از پزشکی قانونی اظهار داشت:‌ این پرونده یک بعد قضایی دارد و باید بررسی شود چه کسانی در این حادثه مقصر هستند و همچنین باید در این رابطه آسیب‌شناسی شود تا در آینده شاهد اینگونه اتفاقات نباشیم و دولت و مجلس باید به شکل جدی وارد عرصه شوند. 
 
دادستان کل کشور ادامه داد: از آنجایی که جنازه‌ها سوخته و از بین رفته است باید با امکانات و ابزارهای پیشرفته، پزشکی و ذیربط به شناسایی جناز‌ه‌ها پرداخت بنابراین این مقدار طول کشیدن در روند شناسایی جنازه‌ها منطقی نیست. 
 
وی افزود: چنانچه نحوه برخورد مناسب نبوده باشد باید به دادسرای انتظامی قضات و یا قضات قوه قضاییه اطلاع دهم و ما نیز این مسئله را دنبال می‌کنیم البته این مهم نیاز به کار کارشناسی دارد چرا که یک پرونده پیچیده بوده و در حال رسیدگی است. 
 
سخنگوی قوه قضاییه در ارتباط با فوت مشکوک یک دانشجوی دختر در خوابگاه همدان، تصریح کرد: آنچه که تا امروز مشخص شده این است که فرد مورد نظر خود را حلق‌آویز کرده و هنوز قرائنی مبنی بر اینکه کسی وی را به قتل رسانده، پیدا نشده است اما پرونده بسته نشده و ادامه دارد. 

دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ممنوع‌الخروج بودن خاتمی مرتفع شده است یا خیر؟ گفت: کسانی که در جریان فتنه 88 ظلم کردند از جمله کسی که شما اسم بردید در ارتباط با وی اتفاق خاصی نیافتاده است. 
 
وی در ارتباط با آزادی زندانیان امنیتی ادامه داد: اینکه گفته می‌شود آنها محکومیت‌شان به طور کامل به پایان رسیده و بعد شامل عفو شدند صحت ندارد چرا که اگر اینگونه باشد آنها نیازی به عفو ندارند. البته این احتمال وجود دارد که مقدار باقیمانده حبس آنها زیاد یا کم باشد.  
 
محسنی اژ‌ه‌ای افزود: 80 نفری که شامل عفو شدند بخشی از آنها در ارتباط با جریان فتنه بوده که عفو آنها در زمینه جزای نقدی، شلاق، برخی نیز آزاد شده و تعدادی نیز محکومیت آنها تقلیل پیدا کرده است. 
 
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که برخی سیاسیون می‌گویند زندانیان امنیتی در صورت توبه آزاد می‌شوند، اظهار داشت: ما ملتزم به حرفی که دیگران می‌زنند نیستیم و بنده در ارتباط با مبانی عفو و روال آن به صورت مشخص و آئین‌نامه‌های مربوط در این زمینه در جلسه قبلی اشاره کردم. 
 
دادستان کل کشور در ارتباط با سوالی مبنی بر اینکه از آنجایی که معاونان دولت سابق به دلایل اقتصادی مورد بازخواست قرار گرفته‌اند و آیا این مهم نیازمند سماجت قوه قضاییه به منظور پیگیری جهت جلوگیری از این مسائل نیست، تصریح کرد: تعبیر سماجت درست نیست چرا که در قانون اساسی آمده چنانچه مقامات به یک سمتی ورود پیدا می‌کند باید لیست اموال و دارایی خود را به قوه قضاییه ارائه دهند و ما نمی‌توانیم خودمان تعداد این افراد را توسعه دهیم. 
 
وی تصریح کرد: مدتی پیش طرحی در مجلس مطرح شد و کسانی را که باید لیست اموال خود را به قوه قضاییه بدهند توسعه دادند که مراحل قانونی ان هنوز به پایان نرسیده است و این مهم ابلاغ نشده است. 

دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شهرداری خبرهایی را به نفع خود در ارتباط با کشته شدن عروس و دامادی در برخورد با ماشین تریلی حامل زباله منتشر کرده و آیا خانواده متوفی می‌توانند در این خصوص شکایت کنند اظهار داشت: اگر قضایا در همه موارد روشن باشد نیازی به تحقیق وجود ندارد و این در حالی است که تاکنون اظهارنظر قطعی در این ارتباط صورت نگرفته است. 
 
سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: اگر کسی خلافی را منتشر کرد و مطلب ناروایی را به کسی نسبت داد فرد مورد نظر می‌تواند در این مورد شکایت کند ولی اگر این مهم موجب تکثر خاطر عمومی شود در اینجا مدعی‌العموم هم می‌تواند وارد شود. 
 
دادستان کل کشور در ارتباط با سوالی مبنی بر اینکه گفته شده مجتبی احمدی در کرج مورد ترور واقع شده است گفت: بنده در جریان موضوع هستم اما اینکه به کجا رسیده نمی‌دانم ولی گفته‌اند که به وی تیر اصابت کرده است. 
 
وی در خصوص پرونده ستار بهشتی که وکیل وی مدعی شده به دلیل اختلافاتی که با بازجو در زمینه قتل عمد و غیرعمد داشته‌ایم زمان رسیدگی به پرونده که پنجم آبان  ماه بود کنسل شده است، اظهار داشت: پرونده به دادگاه رفته و تعیین وقت شده است و هنوز هم تغییری در زمان آن رخ نداده است. 

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژ‌ه‌ای در ارتباط با سیاه‌نمایی‌هایی که درباره احمد شهید صورت می‌گیرد تصریح کرد: اقدامات لازم در این زمینه از طریق روابط عمومی قوه قضاییه با سازمان وزارت خارجه و حقوق بشر انجام می‌گیرد.  
 
 دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ساخت و ساز برنامه پرمهر در سال 88، 2500 شاکی دارد، افزود: بعضی پرونده‌ها باعث بوجود آمدن تعداد زیادی از شاکیان می‌شود اما چون در این زمینه شما اسم بردید نمی‌توانم اظهارنظر کنم اما برخی با شخصیت حقیقی و یا حقوقی قراردادی منعقد می‌کنند که در ارتباط با شخصیت حقیقی باید بررسی شود که چه اتفاقی افتاده است، البته امیدواریم هم شما و هم دستگاه قضایی در این زمینه اطلاع‌رسانی کنند. 

سخنگوی قوه قضاییه در ارتباط با آخرین جزئیات پرونده برادران «ر» که گفته شده میزان فساد آن از پرونده فساد 3 هزار میلیاردی بیشتر است، بیان کرد: میزان آن را نمی‌دانم اما حجم آن بالاست هنوز پرونده به دادگاه نرفته و کیفرخواست صادر نشده است. 

کد مطلب: 34403
زمان انتشار: دوشنبه 22 مهر 1392 - 17:15:33
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+1

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی