به روز شده: 10 ساعت و 48 دقیقه قبل
کد مطلب: 34501
زمان انتشار: یکشنبه 28 مهر 1392 - 13:04:56

شورای امنیت سازمان ملل بر نقش زنان در ایجاد صلح تأکید کرد

زنان  - شورای امنیت سازمان ملل بر لزوم مشارکت زنان برای اجتناب از درگیری و ایجاد صلح تأکید کرد.

 به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی ای پی تی ان ، شورای امنیت سازمان ملل و مقامات بلندپایه این سازمان روز جمعه با صدور بیانیه‌ای از جامعه بین الملل خواستند تا برای اطمینان از ایفای نقش زنان در راستای پیشگیری از بروز مناقشه ها، دستیابی به توافق و برقراری صلح بعد از دوران جنگ، تعهد بیشتری نشان دهد. شورای امنیت سازمان ملل صبح دیروز با تصویب قطعنامه ای به اتفاق آراء، تأکید کرد صلح پایدار مستلزم رویکردی است که دربرگیرنده نگرانی ها در حوزه‌های «سیاست، امنیت، توسعه، حقوق بشر و از جمله برابری زن و مرد» باشد. این شورا همچنین از کشورهای عضو و سایر نهادهای سازمان ملل خواست تا مشارکت کامل و معنادار زنان را در مسائل امنیتی و صلح تضمین کنند.
بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل نیز شورای امنیت را برای «رسیدگی به همه موارد نقض حقوق زنان هنگام درگیری ها»، ترغیب کرد. بان کی مون گفت صلحبانان و نمایندگان سیاسی اعزام شده از سازمان ملل باید از « پیگرد قانونی در سطح ملی برای جرایم بین المللی علیه زنان حمایت کنند. افزون بر این، تدابیر ویژه ای باید اتخاذ شود
تا فرصت لازم برای مشارکت زنان در طرح ریزی و اجرای عدالت، فراهم شود».
ناوی پیلای، کمسیر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز از طریق ویدئو کنفرانس در جلسه دیروز شورای امنیت گفت: « برای موفقیت در مقابله با علت های ریشه ای درگیری و تهدیدها علیه امنیت زنان، داشتن رویکردی مبتنی بر حقوق بشر حیاتی است». پیلای همچنین بر لزوم ایجاد فرصت هایی برای « مقابله با کلیشه های منفی در خصوص مردان یا زنان، اصلاح قوانین تبعیض آمیز علیه زنان، حمایت از استقلال زنان در اماکن عمومی و خصوصی و نهایتاً ایجاد جوامع برخوردار از عدالت و برابری که در آن زمینه لازم برای گسترش صلح و توسعه وجود داشته باشد»، تأکید کرد.
سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز روز جمعه خاطرنشان کرد از زمان تصویب قطعنامه 1325 در حدود سیزده سال پیش تاکنون، «جامعه بین المللی در خصوص جهتی که باید در آن حرکت کنیم، به توافق رسیده است».
قعطنامه 1325 شورای امنیت سازمان ملل از گروه های درگیر خواسته است تا به حقوق نان احترام گذاشته و از مشارکت آنها در مذاکرات صلح و همچنین عملیات بازسازی در دوران بعد از جنگ، حمایت کنند.
 
 
 

کد مطلب: 34501
زمان انتشار: یکشنبه 28 مهر 1392 - 13:04:56
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+3

دیگر مطالب