به روز شده: 41 دقیقه قبل
کد مطلب: 34972
زمان انتشار: شنبه 18 آبان 1392 - 14:06:39

چرا جامعه عربستان برای زنان ناامن است؟

چرا جامعه عربستان برای زنان ناامن است؟
زنان  -  فعالان اجتماعی در عربستان با اشاره به ناامن بودن جامعه برای زنان این کشور، تدوین قوانین سختگیرانه ای را برای مقابله پدیده آزار و اذیت زنان خواستار شدند.

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، به نقل از سایت "وطن" با وجود اینکه زنان در عربستان حجاب کامل را حفظ می کنند اما این امر باعث نمی شود که هنگام خروج از خانه برای خرید در معرض تعرض، اهانت و الفاظ ناشایست و رکیک قرار نداشته باشند و احساس نارضایتی یا تهدید یا ناامنی نکنند.

درهمین راستا، کاربران عربستانی در شبکه های اجتماعی در اینترنت فراخوانی را برای تدوین قانون سختگیرانه ای علیه تعرض به زنان در عربستان به راه انداخته اند.

این فراخوان بعد از انتشار یک نوار ویدئویی آغاز شد که در آن گروهی از جوانان به چند دختر در یکی از بازارهای شرق عربستان تعرض می کنند.
این نوار ویدئویی بیش از یک میلیون کاربران آن را مشاهده کرده اند، درگیری بین این پسران و دختران را نشان می دهد.
تحقیقات میدانی نشان داده است که عربستان رتبه سوم را در سطح جهان در زمینه تعرض به زنان شاغل دارا است، به گونه ای که 16 درصد زنان شاغل در عربستان مورد تعرض کارفرمایان خود قرار گرفته اند.
در این تحقیقات آمده است: میزان تعرض در عربستان بسیار بالاتر از آمریکا، فرانسه، سوئد، آلمان، ایتالیا، انگلیس، استرالیا، اسپانیا و سایر کشورهای اروپایی مشهور به انحطاط اخلاقی است.
براساس این تحقیقات، بیشترین زنان شاغلی که در عربستان مورد تعرض قرار گرفته اند کمتر از 35 سال سن داشته اند و سلوی شاکر از زنان شاغل در عرصه رسانه ها بحث و جدل گسترده ای در عربستان به راه انداخت زیرا تاکید کرد که اکثر زنان سعودی شاغل در عرصه مطبوعات و رسانه ها با محدودیت ها روبرو بوده و در معرض تعرض قرار دارند.

بسیاری از مطالعات بیانگر آن است که زنان در عربستان از بیم رسوایی یا مجازات شدن از سوی جامعه محافظه کار و تندرو، تعرض به خود را کتمان می کنند زیرا جرائت برملا کردن آن را ندارند.

یک کارشناس علوم اجتماعی گفت: جوانان با بی عدالتی و ظلم و آینده ای مبهم به خاطر بیکاری روبرو هستند، این امر باعث می شود تا رفتاری خصمانه داشته باشند و به ورطه اعتیاد، تندروی و جرم و جنایت و تعرض به دیگران از جمله زنان بیفتند.

تعرض به زنان شاغل در عربستان تاثیر منفی برجای گذاشته است زیرا آنها مجبور می شوند کار خود را از دست بدهند یا ارتقاء شغلی پیدا نکنند یا فعالیتهای دانشگاهی و علمی آنها به خاطر مسائل روحی و روانی پایین بیاید و قربانی افسردگی شوند.

براساس آخرین آمار رسمی، 2797 پرونده تعرض به زنان در عربستان ثبت شده است که 59.9 درصد متهمان آن از اتباع عربستان هستند و حدود 1128 پرونده دیگر درمورد متهمان غیرسعودی است.
مسئولان و کارشناسان سعودی از مراجع ذیربط خواسته اند که قوانینی را برای مبارزه با تعرض به زنان و برخورد سختگیرانه با تعرض کنندگان وضع کنند.

کد مطلب: 34972
زمان انتشار: شنبه 18 آبان 1392 - 14:06:39
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-3

دیگر مطالب