به روز شده: 8 ساعت و 39 دقیقه قبل
کد مطلب: 35233
زمان انتشار: پنجشنبه 30 آبان 1392 - 17:38:20
رئیس قوه قضائیه:

فرهنگ مهاجر نمی‌تواند جایگزین فرهنگ ملتی شود که بر سر سفره آن هزاران عالم نشسته است

فرهنگ مهاجر نمی‌تواند جایگزین فرهنگ ملتی شود که بر سر سفره آن هزاران عالم نشسته است
قوه قضائیه  - رییس قوه قضاییه گفت: ملتی که پیشینه تاریخی دارد و بر سر سفره آن هزاران عالم نشسته است، فرهنگ مهاجر نمی‌تواند جایگزین آن شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی پیش از ظهر امروز - 29 آبان‌ماه - طی سخنانی در نخستین کنگره بین‌المللی ابن شهر آشوب ساروی مازندرانی، اظهار کرد: همه می‌دانید که این شخصیت علمی،‌ فقیه و مفسر استادان بسیاری را درک می‌کرده است. چنین چهره علمی با آثار بزرگ شخصیت کم‌نظیری است و مطالب درباره این علامه تا حدی در مقالات و کتاب‌های آن بازگو شده است.

وی تصریح کرد: وقتی به شخصیت عالمی می‌پردازیم می‌خواهیم این شخصیت را احیا کنیم که کار مهمی است و در حقیقت روشن کردن نقطه‌ای از اندیشه این مرز و بوم است.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه ابن شهر آشوب به عنوان یک حلقه از حلقات استمرار سنت در ساختن هویت دخیل بوده است، گفت: توجه به این امر در شناخت عالمان دینی، در شناسایی خودمان دخیل است.

آملی‌لاریجانی ادامه داد: در مغرب زمین تجدد به عنوان گرایش عملی و نظری مطرح شده است و متاسفانه در کشور ما یکسری افراد خودباخته گفتند که باید از فرق سر تا نوک پا فرنگی شویم که این حرف ناشی از این بوده که تفکر مدرنیته در مغرب زمین حرفش این است که سنت باید کنار گذاشته شود.

وی گفت: برخی متفکران مغرب زمین اینطور مطرح کردند که ما در سنت‌ها زندگی می‌کنیم. عالمان دینی سوای اینکه واجد معلومات هستند نقشی دارند که سنت‌ها را از نسلی به نسل دیگر انتقال می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: علم ما وام‌دار سنتی است که به دست ما رسیده و ما در فضای سنت‌ها تنفس و تدبر می‌کنیم. تعلیم و تربیت بر اساس سنت‌ها انجام می‌شود.

رییس قوه قضاییه با طرح این سوال که چه زمانی فرهنگ‌های مهاجر می‌تواند بر کشوری تسلط یابد؟، گفت: زمانی کشوری را بی‌پناه می‌دانند که اندیشه‌ای از خود نداشته باشد و به راحتی اندیشه‌های مهاجر جایگزین می‌شود.

وی تصریح کرد: مشکل مدرنیته که به بحران مدرنیته معروف است این بوده که هویت شخص را قطع کرده و مثل انسان رها شده در آسمان است.

وی با بیان این که ما باید به عنوان کار عقلانی و دینی مساله هویت را احیا کنیم، گفت: باید از طریق شناخت پیشینه تاریخی و برگزاری همایش‌ها و کنگره‌ها این امر به نسل جوان معرفی شود و الگوهای اخلاقی و تفسیر متون دینی را به مردم معرفی کرده و نگذاریم انقطاع صورت گیرد.

رییس قوه قضاییه گفت: نقش معرفی آثار عالمان و الگوهای اخلاقی تاریخی بسیار بی‌بدیل است.

یکی از کسانی که در این مرز و بوم بر مسئله خود و شناخت هویت تکیه می‌کرد امام خمینی(ره) بود.

کد مطلب: 35233
زمان انتشار: پنجشنبه 30 آبان 1392 - 17:38:20
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری