به روز شده: 4 ساعت و 42 دقیقه قبل
کد مطلب: 35739
زمان انتشار: چهارشنبه 27 آذر 1392 - 13:29:05

عربستان ازدواج کودکان را مشروط به رای دادگاه می‌کند

عربستان ازدواج کودکان را مشروط به رای دادگاه می‌کند
کودکان  -  مقامات عربستان در واکنش به افزایش ازدواج کودکان در این کشور، پیش‌نویس قانون ممنوعیت ازدواج افراد زیر 18 سال را برای بررسی به پارلمان این کشور ارائه دادند.


به گزارش ایسنا، روزنامه‌ عربی زبان الحریت چاپ لندن در این باره نوشت که قرار است پارلمان عربستان به زودی بررسی این پیش نویس را آغاز کند که در صورت به تصویب رسیدن، حداقل سن قانونی برای ازدواج 18 سال خواهد بود.

این بدان معنی است که از این پس پدران عربستانی نمی‌توانند دختران زیر 18 سال خود را بدون اجازه دادگاه به ازدواج مجبور کنند.

این پیش نویس همچنین اختیارات تازه‌ای به زنان این کشور می‌دهد که بر اساس آن زنان عربستان می‌توانند در صورت ازدواج مجدد همسرانشان درخواست طلاق بدهند.

وزیر دادگستری عربستان اوایل سال جاری گفته بود پیش‌نویس قانون ممنوعیت ازدواج کودکان را مدت‌هاست ارائه کرده که پیش از به تصویب رسیدن از سوی پادشاه این کشور، باید در پارلمان (شورا) مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

بر اساس این گزارش،‌ دختران عربستانی برای ازدواج نیاز به اجازه پدر دارند، اما در صورتی که سن آنها کمتر از 18 سال باشد، پدر وی نمی‌تواند بدون اجازه از دادگاه او را مجبور به این کار کند و برای گرفتن تایید دادگاه باید ثابت کند که دخترش به لحاظ جسمی و روانی امکان ازدواج را دارد.

عربستان سال‌هاست به دلیل افزایش ازدواج دختران زیر 18 سال و هجوم انتقادات مدافعان حقوق بشر علیه این وضعیت ممنوعیت آن را بررسی می‌کند. به تازگی یکی از اعضای شورا در این باره اظهار تاسف کرد که ازدواج یک کودک، قتل معصومیت و کودکی اوست.

گروه‌های مدافع حقوق بشر همواره هشدار داده‌اند که پدران عربستانی دختربچه‌های خود را به مردان ثروتمند می‌فروشند. اخیرا ماجرای ازدواج یک دختر بچه 12 ساله با شیخی 55 ساله در شهر جازان در جنوب غرب این کشور واکنش‌های تندی را علیه بی‌توجهی مقامات عربستانی به قانون بین‌المللی منع ازدواج افراد زیر 18 سال برانگیخت.

کمیسیون ملی حقوق بشر نیز در پی انجام این ازدواج آن را محکوم کرد و نقض حقوق این دختر بچه دانست.

همچنین چندی پیش یک دختر بچه 14 ساله برای تن ندادن به ازدواج اجباری به خواست والدینش در منزل دست به خودکشی زد و خود را حلق آویز کرد. والدین او به پلیس گفتند که دخترشان پیش از مرگ از ناراحتی روانی رنج می‌برده است.

 

کد مطلب: 35739
زمان انتشار: چهارشنبه 27 آذر 1392 - 13:29:05
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-4

دیگر مطالب