به روز شده: 13 ساعت و 43 دقیقه قبل
کد مطلب: 36078
زمان انتشار: چهارشنبه 18 دی 1392 - 11:08:53
دبیر ستاد حقوق بشر در دیدار با نائب رئیس فراکسیون احزاب دمکرات مسیحی آلمان:

مواضع غیر دوستانه غربی ها به اعتماد و روابط ما صدمه زده است

مواضع غیر دوستانه غربی ها به اعتماد و روابط ما صدمه زده است
حقوق بشر  > ایران  - آندریاس شوکنهوف، نایب رییس فراکسیون احزاب دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی در پارلمان آلمان با محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان دیدار و گفتگو کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، در این دیدار محمد جواد لاریجانی با تاکید براینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران، از قدیم تاکید بر روابط گرم و مبتنی بر احترام متقبال و توسعه روابط با کشورهای اروپایی خصوصا آلمان بوده است، گفت: مواضع غیر دوستانه و غیر قابل توجیهی که گاهی از طرف های غربی و متاسفانه بعضا از دولت آلمان دیده ایم به اعتماد ما به این روابط  صدمه زده است و لذا ما باید به تدریج این اعتماد را بازسازی کنیم.

دکتر لاریجانی در پاسخ اظهارات نایب رئیس فراکسیون احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی آلمان که گفته بود؛موضوع حقوق بشر برای اروپا و آلمان از حساسیت زیادی برخوردار است، گفت:  ما کلا به ادعاهای کشورها و دول غربی درباره اهمیت داشتن موضوع حقوق بشر بی اعتماد هستیم چرا که همیشه حرف و عمل آنها با یکدیگر متناقض بوده است.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه استاندارد دوگانه همواره بر سیاست های حقوق بشری دول اروپایی حاکم بوده است، گفت: کافی است من به دو نمونه در این خصوص اشاره کنم. ما نمی توانیم قبول کنیم دولتی نسبت به مسائل حقوق بشر حساس باشد ولی تروریست هایی مانند منافقین، پژاک یا گروه های دیگر تروریستی در کشورش، به راحتی اقامت داشته باشند و بتوانند در انجا افراد را برای انجام عملیات های تروریستی در ایران سازماندهی کنند، اموزش بدهند و حمایت مالی کنند.

دکتر لاریجانی افزود: این قابل قبول نیست که یک دولت اروپایی مانند آلمان که مدعی است مسائل حقوق بشر و دموکراسی و آزادی بیان برایش مهم است فقط در سال گذشته بالغ بر یک میلیارد دلار به کشورهای منطقه اسلحه فروخته باشد که کوچکترین نماد دموکراسی و حقوق بشر را در اختیار ندارند و برعکس به طور روشن و وسیع از گروه های تروریستی حمایت می کنند ؛ لذا باید به ما حق بدهید که به این ادعای غرب مشکوک باشیم و آن را باور نکنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه مسئله حقوق بشر برای جمهوری اسلامی ایران فی نفسه مهم است و ریشه در فرهنگ اسلامی و حتی در فرهنگ ایرانی ما قبل از اسلام دارد گفت: ما غرب را به عنوان متولی حقوق بشر نمی شناسیم و معتقدیم که از این موضوع به عنوان یک ابزار فشار سیاسی بهره برداری می شود. ما از دولت آلمان دعوت می کنیم به جای مقهور تبلیغات شدن، باب گفتگوی محترمانه و متقابل با ایران را در مسائل حقوق بشری  باز کند و ما این آمادگی را داریم که در این زمینه به صورت کاملا شفاف و باز بحث و تبادل نظر کنیم.

جواد لاریجانی در ادامه با بیان اینکه  مسائل حقق بشری ابعاد و زوایایی کاملا حرفه ای و عمدتا مسائل قضایی و حقوقی دارد گفت:  ایران اماده است برای گسترش تعاملات قضایی و حقوقی با قضات و حقوق دانان آلمانی مانند گذشته نشست های دو جانبه و مشترک برگزار کند.

دبیر ستاد حقوق بشر سپس با تاکید بر اهمیت نقش و جایگاه مهم آلمان در اتحادیه اروپا و جهان وظیفه خطیر این کشور در مبارزه با تروریسم را یاد آور شد و گفت: هم ما و هم شما باید در مسئله مبارزه با تروریسم مسامحه ای نداشته باشیم چرا که تروریسم یک بلای عمومی است که امنیت همه کشورها را تهدیدمی کند.

لاریجانی در ادامه مبارزه با تروریسم  را بعنوان یکی از محورهای همکاری ایران و المان بر شمرد و گفت : زیبنده دولت آلمان با جایگاه بالایی که در اتحادیه اروپا دارد نیست که  خیابان های پایتختش پذیرای افرادی باشد که دستشان به خون بیش از بیست هزار نفر از مردم ایران آلوده است باشد و اجازه دهد این تروریست ها از امنیتی که با پول مالیات مردم المان تمهید می شود بهره مند شوند.

لاریجانی هیئت آلمانی

دبیرستاد حقوق بشر کشورمان در ادامه با اشاره به آنچه که طرف المانی از آن به عنوان بر طرف شدن نگرانی های غرب از برنامه هسته ای ایران یاد کرد گفت: ما هیچ وقت دنبال سلاح هسته ای نبوده و نیستیم و این را بارها گفته ایم. سلاح اتمی چیزی به امنیت و اقتدار نظامی ما که هم اکنون از آن بهرمند هستیم نمی افزاید. از این گذشته ما  در کشورمان در موضع سلاح هسته ای، فتوای مقام معظم رهبری را داریم که به معنی بزرگترین بازدارندگی است و اهمیت آن از دیپلماسی و سیاست دولت نیز بیشتر است.

لاریجانی سپس با اشاره به اینکه در برنامه هسته ای ایران هیچ تخلفی از ان پی تی وجود ندارد گفت:  نگرانی  غربی ها درباره اشاعه سلاح هسته ای درست مانند ادعاها و نگرانی آنها درباره حقوق بشر برای ما قابل قبول نیست چرا که اگر اینگونه بود و آنها بواقع نگران این موضوع بودند باید دربرابر رژیم صهونیستی که هم سلاح هسته ای دارد و هم عضو ان.پی.تی نیست هم واکنش و حساسیتی از خود نشان می دادند حال آنکه اینگونه نیست.

دبیر ستاد حقوق بشر با ابراز امیدواری نسبت به اینکه این مذاکرات به نتیجه برسد، گفت : با این همه نمی توانم تردید خود را نسبت به ثمر بخش بودن این مذاکرات پنهان کنم چرا که هنوز مرکب این توافق نامه خشک نشده ،امریکا به انواع تفسیرهایی که هم با روح حسن نیت ، هم با متن و هم با محتوای این توافقانامه مغایرت دارد متمسک شده و آن را نقض می کند.  مثلا مسئله تحریم های افراد کاملا مصداق متن قطعنامه هست، چون تحریم، هم به فرد استناد داده می شود و هم به عنوان و وقتی در توافق می گوییم تحریم جدید نباشد، هم به فرد اطلاق می شود و هم به عنوان. یا منوط کردن آغاز فعالیت های غرب به انجام تعهدات طرف ایرانی در شش ماه اول کاملا با  متن و  روح این توافقنامه  مغایرت دارد چرا که لازم است دو طرف همزمان با یکدیگر به تعهدات خود اقدام کنند و یک کمیته هم لازم است بر این اقدامات نظارت داشته باشد.

در این دیدار نایب رییس فراکسیون احزاب دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی در پارلمان آلمان ضمن استقبال از سیاست دیپلماتیک دولت جدید ایران در گسترش روابط با دنیا گفت: ما نه تنها از گسترش روابط ایران با  آلمان بلکه با کل اروپا استقبال کرده و از آن حمایت می کنیم و از سطح روابط در وضعیت فعلی راضی نیستیم.

شوکنهوف در ادامه با اشاره به روابط گرم گذشته ایران و آلمان  گفت: هدف من در این سفر ایجاد زمینه های توسعه و بازگشایی روابط اقتصادی، سیاسی و خصوصا حقوق بشری است که برای اروپا و آلمان از اهمیت زیادی برخوردار است و ما حساسیت زیادی نسبت به آن قائل هستیم و امیدواریم مذاکرات دوجانبه در این زمینه مجددا از سرگرفته شود.

آندریاس شوکنهوف  همچنین ابراز امیدواری کرد که مذاکرات هسته ای به نتیجه برسد و با انجام یک توافق جامع، همکاری های ایران و غرب در زمینه های مختلف گسترش یابد.

کد مطلب: 36078
زمان انتشار: چهارشنبه 18 دی 1392 - 11:08:53
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد