به روز شده: 25 دقیقه قبل
کد مطلب: 36750
زمان انتشار: یکشنبه 20 بهمن 1392 - 10:27:03

سمینار تخصصی کودکان کار برگزار می‌شود

سمینار تخصصی کودکان کار برگزار می‌شود
کودکان  - سمینار تخصصی کودکان کار با هدف بررسی علمی و تجربی معضل «کار کودکان در ایران» با حضور کارشناسان و فعالان اجتماعی، مسئولین، دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها در اسفند ماه سال جاری برگزار می‌شود.


به گزارش ایسنا، بنا به تعریف کار کودکان در کنوانسیون بین‌المللی کار، کودک کار به کودکی گفته می‌شود که از سوی سرپرست یا والد خود به اجبار به فعالیتی واداشته می‌شود که وی را از رشد طبیعی و حتی روانی و جسمی‌اش باز می‌دارد؛ به عبارت دیگر هر کاری که کودک به واسطه آن از تحصیل و نشاط محروم شود و با انجام فعالیت‌های نادرست به سمت و سوی بزه‌کاری برود، در این تعریف جای می‌گیرد.

متأسفانه وجود کودکان کار در جوامع امروزی ما به عنوان مسئله‌ای لاینحل در آمده که از سوی دست‌اندرکاران اجتماعی، حقوقی و قضایی، برنامه‌ای در راستای حل آن ارائه نشده است و تنها به پاره‌ای فعالیت‌های نه چندان ریشه‌دار و عمیق که نتیجه‌ای هم در برندارند، بسنده شده است.

افزایش آمار موالید بین خانواده‌های دارای کودک کار

از آنجایی که جامعه مسئولیت خود در برابر این کودکان را تنها با خرید از آنان و یا نادیده گرفتن‌شان تمام‌شده انگاشته است از این رو این کودکان برای خانواده یا سرپرست‌شان بسیار سود آور تلقی شده و روز به روز بر تعدادشان افزوده می‌شود. آمار موالید در بین این خانواده‌ها که اعتیاد و فقر مادی و فرهنگی از مشکلات اساسی آنان است رو به افزایش است، از این رو می‌توان پیش‌بینی کرد که این قشر سهم بسزایی در آینده جامعه خواهند داشت.

در این میان جمعیت امداد دانشجویی مردمی امام علی (ع) به عنوان سازمانی مردم‌نهاد که با هدف بازگرداندن حقوق از دست‌رفته‌ کودکان و با داشتن سابقه‌ حضور مستمر در کنار این کودکان و ایفای نقشی متفاوت از آنچه جامعه در برابر آنها ایفا کرده است، با هدف تعریف کارکودک به همراه ریشه‌یابی و آسیب‌شناسی این معضل از جهات گوناگون در اجتماع و ارائه‌ راهکارهای عملی به منظور پیشگیری و رفع این معضل اقدام به برگزاری سمیناری تخصصی با عنوان«کودکان کار و خیابان» کرده است.

 سرفصل‌های اجرایی سمینار شامل موضوعاتی هم‌چون جغرافیای کودک کار درایران، بررسی قوانین و مقررات، آسیب‌شناسی اجتماعی و مددکاری، بررسی اقدامات صورت گرفته در حوزه معضل کودکان کار توسط مسئولین، صدای کودکان کار و تجربیات جهانی می‌باشد که به همراه اجرای تئاتر، نمایشگاه عکاسی و کارگاه‌های آموزشی برگزار خواهد شد.

 لازم به ذکر است؛ تدوین نتایج سمینار با موضوعیت «آسیب‌شناسی معضل کار کودک و آینده‌ی پیش روی این معضل» به همراه جمع‌بندی راهکارهای موجود در راستای رفع کار کودکان و پیشگیری از معضلات این قشر در قالب‌های علمی و تخصصی و انتشار آن‌ها در قالب کتابی که بتوان به عنوان مرجعی در زمینه‌ کار کودکان به آن استناد کرد، از نتایج برگزاری این سمینار ملی خواهد بود.

 سمینار تخصصی کودکان کار در اسفند ماه سال جاری به مدت پنج روز در دانشگاه‌های صنعتی شریف، تهران، شهید بهشتی و علامه‌ طباطبایی توسط جمعیت امداد دانشجویی مردمی امام علی (ع) برگزار خواهد شد.

کد مطلب: 36750
زمان انتشار: یکشنبه 20 بهمن 1392 - 10:27:03
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+3

دیگر مطالب