به روز شده: 13 ساعت و 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 37073
زمان انتشار: شنبه 3 اسفند 1392 - 14:40:11

تدوین سند امنیت زنان و کودکان در سال ۹۳ /حذفی در معاونت امور زنان صورت نگرفته است

تدوین سند امنیت زنان و کودکان در سال ۹۳ /حذفی در معاونت امور زنان صورت نگرفته است
زنان  - مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده وزارت کشور تاکید کرد در وزارت کشور هیچ حذفی در معاونت امور زنان صورت نگرفته است و اگر ادارات کل و مشاوره‌ها حذف شوند به نفع حوزه زنان نخواهد بود.

به گزارش تسنیم، فهیمه فرهمند‌پور ، مشاور وزیر کشور در امور زن و خانواده در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار داشت: تا زمانی که زنان تنها دغدغه زنان را داشته باشند و دیگر هیچ کسی چنین دغدغه‌ای را نداشته باشد، کار پیش نمی‌رود در واقع باید تمام مسئولان موضوع زنان دغدغه‌شان باشند.

وی با بیان اینکه حضور رسانه‌ها در نشست‌های خبری مربوط به زنان باعث می‌شود که ما نگران پاسخگویی نسبت به عملکرد خود باشیم، ادامه داد: مقام معظم رهبری فرموده‌اند هر چقدر برای حوزه زنان سرمایه گذاری کنیم باز هم کم است و ضرر نکرده و جا برای سرمایه گذاری وجود دارد در واقع این موضوع نشان می‌دهد که حوزه زنان بسیار مهم است.

* توجه به مسئله زنان در اولویت دولت 

فرهمندپور بیان کرد: رویکرد دولت یازدهم در بحث انتخابات نیز توجه به مسئله زنان بوده که اکنون بعد از انتخابات این امر وجود دارد  ولی باید به طور کلی حوزه زنان دغدغه همه باشد که البته به عنوان دغدغه دولت محسوب می‌شود و دولت کماکان به شعار خود وفادار و پایبند وعده‌های خود است و توجه به زنان را در اولویت خود قرار داده است.

مشاور وزیر کشور در امور زن و خانواده بیان کرد: آقای رحمانی فضلی که امروز پیش وی بودم گزارش‌هایی ارائه کرده و ما نیز به وی گزارش دادیم که خوشبختانه وزیر کشور نسبت به مسائل زنان توجه ویژه ای داشته و بنده با توجه به اینکه دو ماه است که در وزارت کشور مسئولیت دارم توجه، اهتمام و حمایت جدی وزیر را از نزدیک مشاهده کردم.

وی ادامه داد: امنیت و مشارکت اجتماعی مردم نظارت و هماهنگی اجرای سیاست کلان در سراسر کشور بر عهده وزارت کشور بوده که در حوزه زنان ماموریت بر این است که سیاست‌گذاری در این حوزه صورت گیرد در واقع مهمترین بند ماموریت حوزه زنان ، سیاست‌گذاری در این حوزه است.

* پرهیز از عملکرد اجرایی مستقیم رویکرد جدید ماست

فرهمندپور اذعان داشت: مشاور امور زنان و خانواده بازوی قابل اعتماد در نظارت و هماهنگی اجرای مسئولیت حاکمیت در امور زنان است همچنین احقاق حقوق زنان و تحقق چشم انداز 20 ساله کشور باید صورت گیرد و ما برای حرکت به این سو تلاش‌های بسیاری می‌کنیم. 

مشاور وزیر کشور در امور زنا ن وخانواده افزود: پرهیز از عملکرد اجرایی مستقیم از رویکردهای جدید ما بوده که بر آن توجه داریم و کماکان نگاه به مدیریت سیاست گذاری را معطوف دانسته و به طور جدی به دنبال ارتقای بینش و دانش منابع انسانی هستیم. 

وی بیان کرد: می‌خواهیم تیم قوی زنان برای ماموریت در ستاد را تشکیل داده و کارآمدسازی نیروهای زنان جزو بحث جدی ماست چرا که نمی‌توانیم در این برهه کار را با افراد غیرتوانمند و غیرماهر پیش ببریم در واقع ما نیازمند بدن قوی بوده که این امر در اولویت و اهداف حوزه زنان است. 

* تمام ماموریت‌ها را از طریق بدنه استانداری‌ها (31 استان) پیش‌ می‌بریم

فرهمندپور اظهار داشت: تمام ماموریت‌ها را از طریق بدنه استانداری‌ها 31 استان پیش‌ می‌بریم و بحث جدی ما تقویت تعامل با سایر دستگاه‌ها است که به شدت این امر را دنبال کرده و همچنین به دنبال ارتقای کارکرد کارگروه زنان در 31 استان هستیم. که یکی از کارگروه‌ها زنان و خانواده است.

وی ادامه داد: این کارگروه‌ها از بالاترین ظرفیت برای پرداخت حوزه زنان برخوردار بوده ولی باید این ظرفیت‌ها توسعه یابد. همچنین باید بگویم کارگروه زنان و خانواده از بخش های مختلف در سطح استان نماینده‌ای را انتخاب می‌کنند. 

مشاور وزیر کشور در امور زنا ن وخانواده با بیان  اینکه می‌خواهیم در سال 93 بانک اطلاعاتی کامل و یکپارچه در کل کشور تشکیل دهیم، عنوان کرد: شناسایی ظرفیت انسانی و فرهنگی و اجتماعی زنان در سطح کشور از مباحثی است که ما به طور جدی آن را دنبال کرده و به آن توجه داریم.

* مشاور امور بانوان در برخی دستگاه‌ها حذف شد 

فرهمند پور اظهار داشت: فردا نشستی که با مدیران کل امور بانوان استاندارهای سراسر کشور داریم به عنوان اولین نشست در  دولت یازدهم بوده که با رویکرد جدید تشکیل می‌شود.که می‌خواهیم فعالیت منسجم و یکپارچه بر مبنای مسائل کلی نظام و رویکرد جدید دولت داشته تا شاهد تحولات جدی باشیم، این نشست یکروزه بوده و فردا ساعت 8:30 صبح تا 16 بعدازظهر در محل وزارت کشور برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه مشاور امور بانوان استانداران توسط استاندار انتخاب می‌شود، افزود: برخی اداره کل‌ها یا موضوع مشاور را حذف می‌کند یا این موضوع باقی می‌ماند. در واقع در کل دولت برخی به سوی حذف این اداره کل رفتند که این امر به نفع زنان نیست و معاونت امور زن و خانواده ریاست جمهوری مسئول پیگیری این موضوع است.

مشاور وزیر کشور در امور زنا ن وخانواده اظهار داشت: در خصوص ان‌جوهای مربوط به بانوان باید بگوییم برخی انجوها با حضور تمام زنان تشکیل شده و مسائل مربوط به زنان را دنبال می‌کند ولی برخی انجوها عضو مرد دارند ولی در حوزه زنان فعالیت می‌کنند که هر دو تعریف مهم است. همچنین افزایش سطح مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان جزو وظایف اولیه و ماموریت وزارت کشور است که به این امر نیز توجه ویژه داریم. 

*به دنبال تعامل هستم 

فرهمندپور  با اشاره به اینکه کانون فرهنگی و اجتماعی زنان به طور ویژه به حوزه زنان پرداخته و بازوان توانمند پیشبرد چشم انداز ما در حوزه زنان است،‌اظهار داشت:در دوره فعلی وزیر کشور خود رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر هستند که در این ستاد کارگروه تخصصی برای مقابله به مواد مخدر در حوزه زنان وجود دارد که یکی از آنها مربوط به حوزه زنان است و نماینده دستگاه‌های مختلف در این کارگروه عضو بوده و بنده از سوی وزارت کشور در این کارگروه حضور دارم.در واقع موضوع اعتیاد زنان نیز در این کارگروه رسیدگی می‌شود. 

وی با بیان اینکه 448 ان‌جو داریم،‌گفت: سازمان‌های مردم نهاد با تجربه‌ترین شیوه ما بوده که از گذشته وجود داشته در واقع ان جوهای فعال در حوزه زنان تخصصی کار کرده و نباید از آن غفلت کنیم و نیازمند توجه محتوای خاص به این امر است و همچنین باید بگویم نیاز به تعامل بسیار دارد هم با اداره کل سازمان‌های مردم نهاد در وزارت کشور و هم معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری که ما بسته پیشنهادی برای گفت وگو و تعامل را به اداره کل سازمانهای مردم نهاد ارائه خواهیم کردو چند هفته پیش نیز با معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری مذاکرات را شروع کردیم.

مشاور وزیر کشور در امور زنا ن وخانواده افزود:  جلوگیری صرف بودجه مسیر غیر کارآمد، جلوگیری از هزینه اضافی در منابع انسانی را در این مذاکرات مذکور بیان خواهیم کرد و به دنبال تعامل هرچه بیشتر بوده و بنده نیز دنبال تعامل هستم و فردا در نشست توصیه‌ام این است که رویکرد جدی در حوزه زنان داشته و توجه و افزایش سطح تعامل با بدنه اداری خارج از وزارت کشور نیز صورت گیرد. 

فرهمند پور با بیان اینکه در حوزه زنان در سالهای گذشته موازی کاری‌ها و چالشها به مااسیب رسانده و ما به دنبال تعالمی سازنده در حوزه زنان هستیم، گفت: سند امنیت زنان و کودکان را بایدبرای سال 93 پیش بینی درست کرده و مکانیزم آن را درست کنیم که گزارشات اولیه در این زمینه ارائه شده و باید ظرفیت کارشناسی زنان را افزایش دهیم. چرا که این سند بسیار قابل توجه است .

وی افزود: موضوع گشت ارشاد جزو ماموریت‌های ما نبوده و این طرح در حوزه مها نیست ولی بحث امنیت زنان بخش‌های متنوعی را شامل می‌شود و بخشهای دیگر نیز با این موضوع در ارتباط هستند ازجمله آن می‌توان به نیروی انتظامی،‌سیانت از حقوق شهروندی و امور زنان وزارت کشور و اداره کل عفاف و حجاب اشاره کرد که باید هماهنگی در میان این بخش‌ها صورت گیرد تا شاهد امنیت بیشتر زنان باشیم. البته این هماهنگی باید با عقبه علمی و پژوهشی باشد. 

مشاور وزیر کشور در امور زنا ن وخانواده گفت: موضوع گشت ارشاد مربوط به نیروی انتظامی و شورای اجتماعی  و به ریاست وزیر کشور و معاون وی بوده و امنیت زنان زیر نظر این شورا بوده و بنده از طرف وزارت کشور در این شورا عضو هستم بنابراین باید تعامل میان این بخش‌ها صورت گیرد. 

*سند امنیت زنان و کودکان پاسخگوی نیازها نیست 

فرهمندپور  با بیان اینکه در راستای اعتیاد زنان راهکارها و برنامه‌های بسیاری وجود دارد که در سال اینده صورت خواهد گرفت ولی بنده نمی‌توانم اعلام کنم، اظهار داشت: در خصوص ماده 230 نیز که در دولت قبل در13 کارگروه در این زمینه تلاش شد و مقدمات آن انجام شد .باید بگویم این کارگروه تلاش کرد تا زمینه پیشنهاد ، تدوین  و تصویب برنامه و عمل به این ماده و برنامه جامع اجرایی تنظیم و ابلاغ شود و این امر صورت گرفت ولی  ماده 230 سرجای خود است و الزامات آن نیز وجود دارد.

وی افزود: باید دید آیا این برنامه عمل قابل بازنگری بوده یا خیر که باید بگویم این ماده سرجای خود بوده و اصل ماده وجود دارد مگر اینکه تصمیم بگیرند بازنگری در این زمینه صورت گیرد؛ فردا در نشست برای هماهنگی ماموریت ابلاغیه در ذیل ماده 230 و قانون برنامه جامع تشکیل و تحکیم خانواده صحبت‌هایی به میان خواهد آمد و خواهش خواهیم کرد که ماموریت‌ها در قالب بندهای ماموریت و این ماده مورد ارزیابی قرار گیرد که بتوانیم تا پایان سال 93 گزارش قابل قبولی از پیشبرد ماموریت ابلاغی ذیل ماده 230 و قانون برنامه جامع تشکیل و تحکیم خانواده را ارائه دهیم . البته درماده و قانون مطرح شده ضعف اعتبار وجود دارد.

مشاور وزیر کشور در امور زنا ن وخانواده افزود: براساس ماده 227 برنامه توسعه سند امنیت زنان و کودکان که تدوین شد پیش‌نویسی در دولت قبل مورد بررسی و تدوین شده است  که مدیریت آن به عهده وزارت کشور سپرده شد. اما این سند در حال حاضر پاسخگوی نیازها نبوده و به دلیل کمبود اعتبار در سال گذشته اجرایی نشد.

*اشکالات جدی به پیش‌نویس سند امنیت زنان و کودکان وارد است

فرهمند پور بیان کرد: اشکالات جدی به پیش‌نویس به سند وارد است که البته این موضوع به تنظیم کننده سند بازنمی‌گردد چرا که ظرفیت تدوین سند را نداشته و ما در برنامه‌های در سال 93 تدوین سند به صورت جدی را دنبال خواهیم کرد.

وی ادامه داد: برای برنامه‌های حوزه زنان به دلیل تامین منابع مالی دچار مشکل بوده و هستیم و وجود حساسیت و دغدغه‌ها به نفع کلان وجود نداشته و تنها به عهده یک فرد بوده که در سال 84 اختصاص 25 صدم درصد از کل اعتبارات استانی به برنامه حوزه زنان و خانواده داده شد که با این امر کارهای بسیار خوبی صورت گرفت متاسفانه اختصاص ضریب خاص از بین رفت که البته در بودجه 92 نیز در بحث ملاحظات اجرایی بعد از تنظیم بودجه یک صدم پیش‌بینی می‌شد و کل استان می‌توانست به این بخش یک صدم  بودجه خود را اختصاص دهد. 

* امیدواریم یک صدم درصد در حد مجاز در ملاحظات اجرایی برای امور زنان  پیش‌بینی شود

مشاور وزیر کشور در امور زنا ن وخانواده اظهار داشت: ولی این اختصاص الزام نبوده و همچنین در لایحه بودجه از سوی مجلس پیش بینی در این زمینه صورت نگرفت اما باز هم امیدواریم در ملاحظات اجرایی یک صدم درصد در حد مجاز برای امور زنان  پیش‌بینی شود.

فرهمندپور بیان کرد: امیدواریم یک مذاکره داخلی در وزارت کشور داشته باشیم تا نگرانی عدم حساسیت در حوزه زنان وجود نداشته باشد و در سال آینده نیز در سندهای مرتب و مکرر به استان‌ها برنامه هایمان را ارائه داد و دغدغه زنان را به آنها میگوییم و از نزدیک با آنها در خصوص این دغدغه صحبت خواهیم کرد.

وی افزود: در خصوص افزایش جمعیت باید بگوییم این موضوع در ماموریت ما نیست ولی در حوزه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری بوده و یکی از بحث های جدی است که برنامه جامع تحکیم خانواده و ماده 230 نیز به این موضوع توجه دارد و ماموریت دستگاه‌ها به این موضوع را مشخص می‌کند و قطعا حمایت از مادران بحث جدی بوده و پیش‌بینی ملاحظات برای فرزند آوری نیز در دستور کار خواهد بود.

* 11 اسفند برگزاری نشست علمی دولت و خانواده 

مشاور وزیر کشور در امور زنا ن وخانواده بیان کرد: هفته آینده یکشنبه 11 اسفند میزبان نشست علمی یک روزه به عنوان دولت و خانواده هستیم که میزگرد تخصصی نیز برگزار خواهد شد که می‌خواهیم بررسی کنیم که آیا دولت در زمینه خانواده می‌خواهد دخالت کند یا خیر؟ این مداخله تا چه حد باید باشد.

فرهمندپور اظهار داشت: تولید ادبیات مرتبط با این حوزه باید صورت گرفته و حمایت از پژوهشگران و پروژه‌های پژوهشی نیز امر مهمی است که تا به امروز کار ارزشمند در این زمینه صورت گرفت و یکی از ماموریت ها انجام پژوهش‌های مرتبط با حوزه زنان است.

کد مطلب: 37073
زمان انتشار: شنبه 3 اسفند 1392 - 14:40:11
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-3

دیگر مطالب