به روز شده: 5 ساعت و 55 دقیقه قبل
کد مطلب: 37318
زمان انتشار: سه شنبه 13 اسفند 1392 - 11:38:18

تبعات روحی و روانی ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی

تبعات روحی و روانی ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی
زنان  - یک فعال حوزه زنان گفت: ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی تبعات روحی و روانی هم برای خودشان و فرزندانشان دارد و خانواده این افراد را با آسیب‌های جدی تهدید می‌کند.

به گزارش ایسنا، زهرا نژادبهرام ، افزود: افغان‌ها پس از حضور در ایران به عضوی از خانواده‌ها تبدیل شده و عده‌ای از دختران ایرانی با آنان ازدواج کرده‌اند. در این راستا زنان ایرانی که با اتباع خارجی ازجمله افغان ازدواج می‌کنند از بعد حقوقی و اجتماعی با مسائل بسیار زیادی مواجه می‌شوند.

وی در ادامه گفت: هنگامی که مشکلات کشورهای محل تولد اتباع خارجی ازجمله افغان‌ها حل می‌شود آنان تمایل دارند که به کشور خود بازگردند و همسران و فرزندان خود را نیز ببرند که در این شرایط همسران این افراد در کشور محل تولد همسر، خانواده جدیدی را تجربه می‌کنند و دچار تعارضات جدی فرهنگی و نوعی دوگانگی در شرایط اجتماعی، فرهنگی و سیاسی حاکم در این کشورها ازجمله افغانستان می‌شوند.

این فعال حوزه زنان افزود: ممکن است مشکلات زنان ایرانی که به عقد اتباع خارجی درآمده‌اند به حدی زیاد شود که تصمیم به بازگشت بگیرند و فشارهای روحی، روانی و اجتماعی به آنان وارد می‌شود. بنابراین لازم است تصمیم‌گیرندگان حوزه سیاسی به زنانی که به ازدواج اتباع خارجی در می‌آیند توجه جدی بکنند.

وی با اشاره به وضعیت فرزندان زنانی که به ازدواج اتباع بیگانه در می‌آیند، اظهار کرد: آنان نمی‌توانند برای فرزندان خود شناسنامه بگیرند؛ چرا که اتباع خارجی محسوب می‌شوند. بنابراین از حقوق شهروند ایرانی محروم هستند، علاوه بر آن امکان بهره‌مندی از بیمه‌های تامین اجتماعی را ندارند. این در حالیست که فرزندان زنانی که به ازدواج اتباع بیگانه درآمده‌اند به زبان فارسی تکلم می‌کنند و مادری ایرانی دارند؛ اما جزو اتباع ایرانی محسوب نمی‌شوند.

نژادبهرام اضافه کرد:‌ بیشتراتباع خارجی به ویژه افغان‌ها در نقاط حاشیه شهرها یا مناطق مرزی زندگی می‌کنند و با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. بنابراین لازم است زنانی که قصد ازدواج با اتباع خارجی را دارند از وضعیت خود پس از انجام این کار مطلع شوند، چرا که اگر آگاهی کافی در این زمینه را بدست بیاورند کمتر ممکن است به این ازدواج‌ها تن بدهند.

وی پیشنهاد داد: بهتر است عاقد پیش از ثبت ازدواج زنان با اتباع خارجی درباره تبعات این پیوند به زنان توضیح دهد.

این فعال حوزه زنان در ادامه گفت: هر نوع تصمیمی که دولت درباره مهاجران و پناهندگان بگیرد شامل بخشی از اتباع خود نیز می‌شود و با انجام این ازدواج اصول اولیه حقوق شهروندی زنان زیر سوال می‌رود، در حالی که در هیچ یک از کشورهای دنیا این گونه عمل نمی‌شود.

وی تاکید کرد: لازم است رسانه‌های مختلف ازجمله روزنامه‌ها و صدا و سیما درباره تبعات ازدواج زنان با اتباع خارجی اطلاع رسانی کنند علاوه بر آن کارشناسان حقوقی، اجتماعی نیز وضعیت این زنان و آثار بعدی ازدواج آنان با اتباع بیگانه را تشریح کنند.

این فعال حوزه زنان با تاکید بر ضرورت آگاهی از آمار زنانی که به ازدواج اتباع خارجی در می‌آیند، اظهار کرد:‌ می‌توان به شکل موقت ازدواج این افراد را ثبت و یا قانونی وضع کرد تا بتوان از این طریق درباره تعداد زنانی که این کار را انجام می‌دهند اطلاعات لازم را بدست آورد، چرا که پس از کسب اطلاعات لازم در این زمینه می‌توان در مورد آنان برنامه‌ریزی کرد.

نژادبهرام در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به تبعات ازدواج زنان با اتباع بیگانه لازم است گروه‌های دیپلماسی و حقوق بین‌الملل روی آن کار کنند تا آسیب‌های ناشی از انجام این کار کاهش یابد.

کد مطلب: 37318
زمان انتشار: سه شنبه 13 اسفند 1392 - 11:38:18
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-2

دیگر مطالب