به روز شده: 5 ساعت و 47 دقیقه قبل
کد مطلب: 37350
زمان انتشار: چهارشنبه 14 اسفند 1392 - 13:58:34

فعالان زن به مولاوردی چه گفتند؟

زنان  - فعالان حوزه زنان دغدغه‌های خود در مسائلی چون ضرورت بازگشت دختران به هویت ایرانی و اسلامی، ضرورت احیاء و بازسازی نهادهای مدنی و توان‌افزایی فکری زنان را با معاون امور رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در میان گذاشتند.


به گزارش ایسنا، مینو مرتاضی - فعال حوزه زنان در نشست «هم‌اندیشی اولویت‌های مسائل زنان در ایران فردا» که در موسسه مطالعات و تحقیقات زنان برگزار شد، گفت: مهم‌ترین برکت دولت یازدهم، تعمیق رابطه دولت - ملت است؛ چرا که رابطه دولت - ملت در ایران به خوبی شکل نگرفته است و این مفهوم ناشی از اعتماد است و از طریق فعالیت‌های نهادهای مدنی در شرایط غیرپلیسی شکل می‌گیرد. در صورت شکل‌گیری اعتماد ملی، آسیب‌ رسیدن به زنان در حوزه‌هایی مانند خشونت‌های خانگی و اجتماعی به حداقل می‌رسد و امیدواریم که زمینه این کار فراهم شود.

در ادامه این نشست فیروزه صابر - مدیرعامل بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان نیز گفت: معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری به همان اندازه که در جهت پیگیری مطالبات زنان تلاش می‌کند، باید در زمینه توان‌افزایی فکری زنان هم کار کند؛، چرا که حق زن است که در حوزه اقتصادی فعالیت کند و او می‌تواند در توسعه ملی نقش زیادی داشته باشد.

صابر افزود: معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری می‌تواند به انتقال تجربه‌ها و الگوهای زنان ایرانی کمک کند و سمن‌ها در کنار این معاونت می‌توانند به عنوان بازوهای مشورتی عمل کنند.

 نرگس محمدی - نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر نیز گفت: معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری می‌تواند در احیاء، بازسازی و گسترش نهادهای مدنی متمرکز شود.

 وی افزود: نگارش تفاهم‌نامه و بخشنامه‌ها کافی نیست و تا زمانی که اهداف در نظر گرفته شده بر پایه مشارکت فعال جامعه نباشد، نهادینه نخواهد شد. بنابراین باید در جهت رفع موانع مشارکت زنان در حوزه‌های مختلف تلاش شود.

محمدی با بیان اینکه یکی از امکانات مشارکت جدی زنان، وجود نهاد است، تصریح کرد: به نهادهای مدنی در حوزه زنان باید به شکل جدی توجه شود و حداقل ایجاد اعتماد بین دولت و ملت، قرار دادن ابزار در اختیار نهادهای مدنی برای فعالیت است.

منصوره شایسته - یکی دیگر از فعالین حوزه زنان نیز در این نشست اظهارکرد: آنچه که در اسلام از زن انتظار می‌رود و جایگاه اصلی او در اعتلای خانواده و جامعه است، با واقعیت‌های موجود فاصله بسیاری دارد.

وی افزود: بر اساس کتاب‌های موجود، درباره دوران زندگی پیامبر اکرم (ص) و امامان (ع)، زنان نقش‌های برجسته‌ای در آن دوران داشتند و فاصله زیادی بین زنان تربیت شده در آن دوره با زنان امروزی دارد و همین امر موجب شده است که ما نخستین کشور در مصرف لوازم آرایشی باشیم و باید به این مسئله توجه کنیم که چه چیزی را به زنان نداده‌ایم که آنان تلاش می‌کنند با مصرف لوازم آرایش، آن را به دست بیاورند.

شایسته تاکید کرد: لازم است الگوهای موفق تاریخ را پر رنگ کنیم و زنان الگو در دوران زندگی امامان (ع) از جمله امیرالمومنین را در قالب‌های ادبی و هنری به زنان بشناسانیم.

وی با اشاره به برگزاری هفته زن در ایران اظهار کرد: در این هفته ذهن تمام آحاد جامعه به نوعی درگیر موضوع زنان است. در این شرایط لازم است که در جهت تعمیق محتوای مباحث مطرح شده در این هفته بکوشیم و از بیان حرف‌های تکراری خودداری کنیم.

این فعال حوزه زنان گفت: لازم است در زمینه آسیب‌شناسی مسائل فقهی حوزه زنان بکوشیم و حتی دایره‌المعارف فقه زنان تدوین کنیم.

 منیر آمدی - مدیر موسسه مطالعات و تحقیقات زنان با اشاره به اولویت‌های موضوعات مربوط به زنان، اظهار کرد: اشتغال موضوع بسیار جدی در این حوزه است و دولت در این زمینه باید همت کند و سمن‌ها نیز در این حوزه وارد شوند. بنابراین لزوم بسیج همه نیروها برای ارتقای سطح اشتغال لازم است، چرا که افزایش اشتغال باعث کاهش آسیب‌هایی مانند فقر، فساد و ... می‌شود.

وی با بیان اینکه نسل جوان ایرانی نیازمند بازگشت به هویت ایرانی است، اظهار کرد: لازم است برای زنان جوانان ایرانی جایگاه واقعی زن را تبیین کنیم. این در حالی است که در حال حاضر دختران ایرانی به جز انتظارات مادی، انتظارات دیگری ندارند و هویت ملی و دینی آنان کمرنگ شده است.

 مدیر موسسه مطالعات و تحقیقات زنان با اشاره به ضرورت تشکیل گروهی به منظور آسیب‌شناسی وضعیت حجاب زنان ایرانی، اظهار کرد: در سال‌های اخیر تبلیغات زیاد و نادرست به نوعی تبدیل به ضد تبلیغ شده است. بنابراین لازم است به گونه‌ای دقیق به موضوع حجاب بپردازیم.

آمدی در پایان گفت: امیدواریم که در دولت تدبیر و امید به گونه‌ای مدبرانه به مسائل اجتماعی پرداخته شود و به گونه‌ای اصولی در زمینه مباحث زنان کار شود. در این زمینه بازگشت دختران به هویت ایرانی و اسلامی بسیار اهمیت دارد.

کد مطلب: 37350
زمان انتشار: چهارشنبه 14 اسفند 1392 - 13:58:34
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-1

دیگر مطالب