به روز شده: 24 دقیقه قبل
کد مطلب: 37427
زمان انتشار: شنبه 17 اسفند 1392 - 09:32:21

شورای امنیت، قطعنامه منع استفاده از کودکان درجنگها راتصویب کرد

شورای امنیت، قطعنامه منع استفاده از کودکان درجنگها راتصویب کرد
کودکان  - شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه با تصویب قطعنامه ای هرگونه سوءاستفاده و به کارگیری کودکان در درگیری‌های مسلحانه را غیرقانونی دانست و محکوم کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر از نیویورک، در نشست شورای امنیت که به ریاست دوره‌ای لوگزامبورگ برگزار شد، پانزده عضو این نهاد سازمان ملل در قطعنامه ای هرگونه به کارگیری و سوء استفاده از کودکان توسط طرف های درگیری‌های مسلحانه و همچنین قتل، نقص عضو، تجاوز و خشونت‌های جنسی دیگر، آدم‌ربایی، حمله به مدارس و بیمارستان‌ها و جلوگیری از دسترسی به کمک‌های بشردوستانه توسط طرف‌های درگیری مسلحانه را بشدت محکوم کردند.
بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در این نشست کودکان را مستحق حمایت و حفاظت دانست و گفت: در دنیای امروز کودکان باید به خودکار و دفتر تحصیلی مجهز شوند نه آنکه در درگیری های مسلحانه به انواع سلاح مجهز و
به جنگ فرستاده شوند.
خانم لیلا زروگویی، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور کودکان و درگیری‌های مسلحانه نیز با بحرانی خواندن شرایط کودکان در کشورهای سودان جنوبی، آفریقای مرکزی و سوریه گفت: در این کشورها علاوه بر آوارگی ده‌ها هزار کودک، شاهد قتل و قطع عضو انان و حمله به مدارس و بیمارستان‌ها هستیم.
وی افزود: ما در برابر کودکانی که از حضور در صحنه‌های درگیری رنج می‌برند و از ما می‌خواهند تا صدای آنها را بشنویم، نباید به صرف ابراز امیدواری بسنده کنیم.
این مقام سازمان ملل به طرحی اشاره کرد که در آن از همه کشور‌ها خواسته می‌شود نیروهای مسلح حکومتی را تا پایان سال 2016 میلادی از حضور کودکان پاک کنند.
قطعنامه مصوب روز جمعه شورای امنیت همچنین از کشورهای جهان خواست موضوع عفو جنایتکاران در جرایمی مانند نسل کشی، جنایت ضد بشریت، جنایات جنگی، و دیگر جنایات بزرگ ضد کودکان، از فهرست قوانین کشورها حذف شود.
این قطعنامه از کشورهای جهان خواسته است سازوکار مناسبی ایجاد کنند تا از اینکه خاطیان و مرتکبان چنین جنایاتی در نیروهای مسلح و نیروهای امنیتی کشورها جایگاهی ندارند، اطمینان حاصل شود.
در این نشست شورای امنیت همچنین جوان بیست و هفت ساله ای از کشور سیرالئون حضور یافت که در سال 2001 میلادی و در سن 14 سالگی، دوران کودک سربازی را تجربه کرده بود.
الحاج بابا ساوانه خطاب به اعضای شورای امنیت گفت: سیزده سال قبل در همین تالار در برابر اعضای آن زمان شورای امنیت ایستادم و از طرف کودکان سیرالئون از این شورا خواستم تا هرکاری ممکن است برای پایان بخشیدن به وضعیت دردناک ما انجام دهد.
این جوان سیرالئونی افزود: کودکان و جوانان در کشورهای آسیب‌دیده از جنگ، نیازمند آینده‌ای روشن، تحصیلات و شغل هستند و امروز نیز به لطف خدا مجدداً در اینجا ایستاده‌ام و دوباره از شما کمک می‌خواهم.
قطعنامه مصوب شورای امنیت همچنین از نبود پیشرفت عینی در برخی عرصه ها که در آن طرف‌های درگیری، به نقض قوانین بین المللی مرتبط با حقوق کودکان مبادرت می کنند، به شدت ابراز نگرانی شده است.
این قطعنامه‌ از تشکیل ستادی توسط نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور کودکان و درگیری‌های مسلحانه و نیز صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) و دیگر نهادهای سازمان ملل با نام quotation mark اینها کودک هستند و نه سرباز quotation mark استقبال کرده است.
شورای امنیت در قطعنامه یادشده از همه دولت‌های جهان خواسته است با تلاش‌ جدی به ستاد یادشده کمک و اطمینان حاصل کنند که هیچ کودکی در درگیری‌های مسلحانه وارد نشود.

کد مطلب: 37427
زمان انتشار: شنبه 17 اسفند 1392 - 09:32:21
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+2

دیگر مطالب