به روز شده: 9 ساعت و 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 37502
زمان انتشار: یکشنبه 18 اسفند 1392 - 12:38:20

کودکان کار نیازمند خدمات مشاوره‌ای و مددکاری هستند

کودکان کار نیازمند خدمات مشاوره‌ای و مددکاری هستند
کودکان  - یک کارشناس اجتماعی گفت: کودکان کار به علت آسیب‌های روحی نیازمند خدمات مشاوره‌ای و مددکاری هستند.


به گزارش ایسنا، فاطمه ثمودی، یکی از ناهنجاری‌های اجتماعی را حضور کودکان خیابانی در جامعه برشمرد و افزود: کودکان کار عمدتاً در محیط دیگر بدور از خانه، کار می‌کنند و این کار سبب آسیب جسمی و روحی کودکان می‌شود.

این کارشناس اجتماعی افزود: این پدیده بعنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی، نه تنها بخش در خور توجهی از کودکان و نوجوانان را در معرض انواع آسیب‌ها قرار داده، بلکه خانواده و جامعه را نیز با زیان‌های فراوانی رو به رو کرده است.

ثمودی افزود: کودکان خیابانی اغلب وقت خود را در خیابان‌ها با مشاغل مختلف سپری می‌کنند که وجود خانواده‌ی نابسامان و بدرفتاری با کودکان و رشد رفتارهای خشن علیه کودکان از مبانی و منشأ آسیب‌دیدگی کودکان خیابانی است.

وی ادامه داد: رویکردهای مداخله‌ای مورد استفاده توسط نهادهای حمایتی، دولتی و غیردولتی برای کودکان خیابانی به دو گروه رویکردهای پیشگیرانه و رویکردهای ترمیمی و اصلاحی طبقه‌بندی می‌شود هم‌چنین تأمین اجتماعی، حق زندگی با والدین، حق داشتن هویت و حق داشتن محل اقامت از مهم‌ترین حقوق این کودکان است.

 این کارشناس اجتماعی در خصوص علل ایجاد پدیده‌ی کودکان خیابانی که گاه با نام کودکان کار نیز شناخته می‌شوند، گفت: بروز و گسترش پدیده‌ی کودکان خیابانی معلولی از عوامل گوناگون «اجتماعی - اقتصادی» است که اگر به خوبی بررسی و برطرف نشود پیامدهای زیانبخش و جبران‌نشدنی در ابعاد فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، فردی، اجتماعی، خانوادگی و انسانی برای جامعه دارد.

این جامعه‌شناس خاطرنشان کرد: معضل کودکان خیابانی مصداق آسیب اجتماعی و زمینه‌ساز افزایش و گسترش این آسیب‌ها در اجتماع است، حدود 10 میلیون کودک در جهان بی‌خانمان هستند و 150 میلیون کودک بیشتر وقت خود را در خیابان می‌گذرانند.

 ثمودی با اشاره به برخی چالش‌های جدی در این عرصه یادآور شد: زندگی در خیابان عدم دسترسی به امکانات بهداشتی، دسترسی به مواد مخدر ارزان‌قیمت و یا حتی رایگان، فقر، سوءاستفاده‌های جسمی و جنسی و فقدان حمایت خانواده و اجتماع، سلامت این کودکان را به خطر می‌اندازد طوریکه مرگ و میر این افراد 9 برابر حد انتظار بر اساس سن و جنس تخمین زده شده است.

 وی گفت: بنابر تعریف جهانی، کودکان خیابانی افراد زیر 18 سالی هستند که در خیابان با هدف کسب درآمد برای کمک به خانواده یا تأمین مخارج شخصی مشغول کار و زندگی هستند که این کودکان اغلب به علت فقر یا سوءاستفاده از خانه خارج می‌شوند.

 این کارشناس اجتماعی با بیان اینکه ناپایداری اقتصادی خانواده، از مهم‌ترین علل ترک خانه‌ی کودکان است، افزود: این کودکان در جهت کسب و کار از خانه خارج می‌شوند که متأسفانه گسترش پدیده‌های کودکان خیابانی می‌تواند پیامدهای زیان‌بخش و جبران نشدنی در ابعاد فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، فردی، اجتماعی، خانوادگی و انسانی برای جامعه داشته باشد.

 ثمودی تصریح کرد: آثار زیانبار این آسیب‌ها تنها به دوران کودکی منحصر نمی‌شود، بلکه تا بزرگسالی ادامه می‌یابد و جامعه را از وجود انسان‌های کارآمد و شایسته محروم می‌کند از این‌رو سرنوشت و آینده‌ی این گروه و میزان تأثیرپذیری آنها از آسیب‌های اجتماعی به نحوه‌ی عملکرد بزرگسالان و نهادهای اجتماعی لازم در آنها برای زندگی اجتماعی بهنجار، بستگی دارد.

کد مطلب: 37502
زمان انتشار: یکشنبه 18 اسفند 1392 - 12:38:20
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-2

دیگر مطالب