به روز شده: 5 ساعت و 44 دقیقه قبل
کد مطلب: 38251
زمان انتشار: یکشنبه 31 فروردین 1393 - 08:47:26

زن مسلمان نه پرده‌نشین است و نه اختلاط به شیوه غربی را می‌پذیرد/حضرت فاطمه(س) حجت خداوند برائمه است

زن مسلمان نه پرده‌نشین است و نه اختلاط به شیوه غربی را می‌پذیرد/حضرت فاطمه(س) حجت خداوند برائمه است
زنان  - رئیس مجلس شورای اسلامی با رد دو نوع نگاه که به گفته وی موجب ظلم به زنان شده است، گفت: در نگاه اسلام، زن نه پرده‌نشین است و نه اختلاط را به شیوه غرب می‌پذیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز (یکشنبه 31 فروردین‌ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود با تبریک به مناسبت فرا رسیدن ولادت باسعادت دخت گرامی رسول‌الله (ص) فاطمه زهرا (س) و میلاد امام خمینی (ره) گفت: امام عسگری (ع) کلامی بلند درباره فاطمه زهرا (س) دارد و در روایتی می‌فرماید "ما اهل بیت حجت‌های خداوند بر مخلوقات هستیم و مادر ما فاطمه حجت خداوند بر ماست". در این روایت جایگاه مهم فاطمه زهرا (س) به خوبی روشن می‌شود که در رأس هدایت و رشد امت اسلامی این شخصیت بزرگ قرار دارد، به همین جهت در قرآن از ایشان به کوثر به معنی خیر کثیر نام برده شده است، چرا که خیری عظیم‌تر از هدایت امت نداریم و حیات واقعی انسان‌ها بر توحید و رشد و تکامل معنوی است که در تمسک به ولایت محقق می‌شود و فاطمه زهرا (س) اساس و رکن ولایت است که در کلام نورانی امام حسن عسگری (ع) به‌عنوان حجت خداوند بر ائمه نام برده شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این موضوع فخری برای ملت مسلمان به ویژه جامعه زنان است که میلاد چنین شخصیت ممتازی به‌عنوان روز زن و روز مادر نامگذاری شده است که الگوی بی‌همتایی در تاریخ است و از هر جهت کامل و برای همه زمان‌ها نمونه برتر است، از این‌رو باید تلاش کرد سبک زندگی فاطمی را فهم کرد و آن را در جامعه ترویج کرد نه شیوه‌هایی که امروز با تبلیغات زیاد می‌خواهند در اذهان جوامع برجسته کنند و به درستی رهبر معظم انقلاب در سخنان روز گذشته خود بدان متذکر شدند که جایگاه زن و سبک زندگی زنان باید منبعث از سنت فکری اسلامی باشد نه کپی‌برداری تقلیدی از شیوه‌های غربی که در درون خود آسیب‌های زیادی را ایجاد کرده است.

لاریجانی ادامه داد:استاد شهید مطهری در این زمینه با تحقیقات خود مسیر روشنی را مشخص کرده‌اند که در جمهوری اسلامی این نگاه تا حدود زیادی مورد توجه قرار گرفته است. ایشان از یک‌سو می‌پذیرد که در طول تاریخ به زنان ظلم شده و تفکرات متحجرانه در برخی از مسلمانان که با ارائه چهره منفی در نظام حقوق زن صدمه زده‌اند را رد می‌کند و از جانب دیگر موقف متحجرانه اما متجددانه امروز را نوع دیگری از نادیده انگاری شخصیت و حقوق زن می‌داند که ظلم جدیدی است.

زن مسلمان نه پرده‌نشین است و نه اختلاط به شیوه غربی را می‌پذیرد

وی تصریح کرد: در این رابطه شهید مطهری می‌گوید موضع اسلام، موضع اعتدالی میان این افراط و تفریط است و زن در نظام اسلامی نه پرده‌نشین است و نه اختلاط با دیگران را با شیوه غرب می‌پذیرد. اساس تفکر اسلامی بر این است که جامعه اسلامی نهاد خانواده را رکن مهم نظام اجتماعی می‌داند که شخصیت افراد در آن تکوین پیدا می‌کند.

لاریجانی با بیان اینکه خانواده صرفاً محل تولید نسل و استراحت نیست، گفت: خانواده پایگاه اصلی رشد اجتماعی است. اینجا محل اختلاف مهم تفکر اسلامی با برخی مکاتب دیگر است، زیرا خانواده یک امر موقت و گذرا در تکوفین جامعه نیست، بلکه جامعه‌سازی در نگاه اسلامی از خانواده آغاز می‌شود. به همین جهت حریم خانواده و صیانت از آن فوق‌العاده پراهمیت است. از طرف دیگر همانگونه که عدالت اجتماعی بدون تجلی حقیقی تولید تصنعی است،‌ نظام اجتماعی سالم و پویا بدون رکن خانواده مستحکم و پرعاطفه ناممکن و ناپایدار است.

وی ادامه داد: بسیاری از نابسامانی‌های جهان امروز حتی در جامعه ما به علت سست شدن جایگاه خانواده و یا عدم توجه لازم به همه قابلیت‌های آن است. خلاصه آنکه پایه رشد اجتماعی واقعی در خانواده محقق می‌شود. همچنین زنان به‌عنوان همسر یا مادر نقش محوری در این رکن مهم یعنی خانواده دارند، یعنی خداوند عواطف بسیار رقیق و لطیف زنان را محور اصلاحات و رشد در خانواده قرار داده است و اگر زن خود اهل فضیلت باشد، با این ویژگی بیشترین نقش را در رشد اجتماعی خواهد داشت.

لاریجانی افزود: استاد شهید مطهری در این باب می‌گوید قانون اصلی اجتماع بزرگ عدالت است و کانون اصلی اجتماع منزل عواطف است، علایق افراد اجتماع شبیه روابط فیزیکی و علایق خانوادگی شبیه روابط شیمیایی است، لذا اولاً در نظام‌سازی حکومتی باید به تقویت هر چه بیشتر نهاد خانواده توجه کرد و مقررات و قوانین برای حضور زنان در اجتماع باید به نحوی باشد که به رکن خانواده آسیب نرساند، از این‌رو باید بیش از گذشته در تدوین قوانین و مقررات توجه کرد و هم رسانه‌ها در این جهت تلاش کنند که حضور زنان در فعالیت‌های مختلف باعث عدم توجه و وقت‌گذاری آنان در خانواده نشود که هیچ چیزی نمی‌تواند جای این خلأ را پر کند و نتیجه آن برخی آسیب‌های اجتماعی است.

رئیس نهاد قانونگذاری گفت: از طرف دیگر هر چقدر نظام‌های حکومتی با تفکر دینی نزدیک‌تر باشند باید به این امر توجه کرد که حکومت‌ها به هیچ وجه کارکرد خانواده را ندارند چرا که مبنای آنها عواطف نیست، از این‌رو اشتباه بزرگ آن است که تصور شود تربیت افراد و شکل‌گیری هویتی آنان صرفاً در اجتماع صورت می‌گیرد، گرچه روابط اجتماعی اسلامی باشد. باید پایه‌های شخصیتی افراد در درون خانواده با مهر و محبت مادران و عواطف و دلبستگی‌های درون منزل شکل گیرد و در جامعه به بهره‌وری برسد، از این جهت هم باید توجه بیشتری به سلامت و استحکام محیط‌های گرم خانواده کرد. آرزوی عزت و سربلندی برای جامعه زنان و مادران به ویژه مادران شهدای عزیز انقلاب اسلامی داریم./

کد مطلب: 38251
زمان انتشار: یکشنبه 31 فروردین 1393 - 08:47:26
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

دیگر مطالب