به روز شده: 1 ساعت و 40 دقیقه قبل
کد مطلب: 38723
زمان انتشار: یکشنبه 21 اردیبهشت 1393 - 10:56:43

کودکان ؛سپر انسانی گروهک تروریستی داعش

 کودکان ؛سپر انسانی گروهک تروریستی داعش
کودکان  - استفاده از کودکان در عملیات‌ انتحاری و به عنوان سپر انسانی از سوی گروه‌های مسلح تروریستی اگرچه امر جدیدی نیست، اما «داعش» همچنان تاکید ویژه‌ای بر این پروسه دارد.

به گزارش فارس، گروه‌های تروریستی در عراق و همچنین سوریه از جمله داعش به تازگی به شیوه جدیدی در اجرای عملیات‌های تروریستی خود روی آورده‌اند که در به خدمت گرفتن «کودکان» در مناطقی نمود پیدا می‌کند که داعش بر آنها تسلط دارد، مانند رقه در سوریه و فلوجه در عراق.

دولت عراق در این خصوص می‌گوید، موفق شده به مقابله با این ترفند جدید این گروه‌ها بپردازد که مهمترین آن دادن اطلاعات و آگاهی‌های لازم به خانواده‌ها به خصوص در اردوگاه‌های آوارگان در استان الانبار و کردستان است.

این درحالی است که داده‌های موجود در عرصه سوریه نشان می‌دهد که این پرونده هم اکنون خارج از تسلط و کنترل دولت است، به خصوص در مناطقی که تحت کنترل داعش است.

عراق و تدابیر جدی برای مقابله با به خدمت گرفتن کودکان

وزارت حقوق بشر عراق بر این باور است که دولت عراق موفق شده، با اتخاذ تدابیر جدی و قاطع برای حفظ جان کودکان در اردوگاه‌های آوارگان سوری و همچنین آگاه سازی شهروندان و خانواده‌های عراقی به مقابله با این پدیده بپردازد.

در این ارتباط «کامل امین» سخنگوی رسمی وزارت حقوق بشر عراق  می‌گوید که دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی عراق موفق شدند، سر نخ‌هایی از یک سازمان تروریستی را پیدا کند که به «جوانان بهشت» معروف است که با استفاده از حوادث اخیر جاری در الانبار اقدام به سوء استفاده از شهروندان غیر نظامی می‌کردند.

امین می‌افزاید: در حین پیگرد و رصد اقدامات این گروه متوجه شدیم که آنها فعالیت‌های خود را بر جذب کودکان متمرکز کرده‌اند و با ربودن کودکان اقدام و تهدید بستگان و خانواده‌های آنها در صورت عدم همکاری، از آنها سوء استفاده می‌کردند و این موضوعی است که هم اکنون در سوریه نیز مشاهده می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: این گروه و گروه‌های مشابه آن اقدام به سو استفاده از کودکان و نوجوانانی می‌کنند که تعداد آنها کم هم نیستند و آنها را وارد عملیات‌های تروریستی و قتل و کشتار می‌کنند، چون در صورت بازداشت و دستگیری به دلیل کم سن بودن خیلی زود آزاد می‌شوند.

امین تصریح می‌کند که دولت عراق کاملا به این امر آگاه است و سازمان نیز دارای بازرسان و نمایندگانی است که به شکلی ویژه این امر را پیگیری می‌کنند و دولت عراق تلاش می‌کند، با فراهم کردن شرایط مناسب برای آوارگان سوری و افزایش آگاهی‌ها در میان خانواده‌های عراقی با این پرونده مقابله کند، علاوه بر اینکه ارتش عراق نیز هرجا چنین تجمعاتی را کشف کند، به سرعت بر آنها غلبه کرده و آنها را منهدم می‌کند.

محکومیت‌های بین‌المللی

قطعنامه 1612 شورای امنیت استفاده از کودکان و به خدمت گرفتن آنها از سوی طرف‌های درگیر در منازعات را به دست محکوم می‌کند.

در این‌باره «علاء الشیخلی»، فعال حقوق بشر عراقی می‌گوید که چنین اقداماتی نقض خطرناک حقوق بشر و به ویژه حق کودکان شمرده می‌شود و تعارض و تناقضی آشکار با تمام میثاق‌های بین‌المللی مانند اعلامیه حقوق بشر و توافقنامه حقوق کودک دارد.

الشیخلی می‌افزاید: متاسفانه گروه‌های تروریستی با نقض ارزش‌های اخلاقی و بشری به سوء استفاده از کودکان و معصومیت و پاکی آنها در عملیات‌های تروریستی می‌پردازند و دولت عراق پیگیر این امر است.

سوریه خارج از کنترل

اطلاعات موجود از پرونده بحران سوریه نشان می‌دهد که گروه‌های تروریستی وابسته به داعش همچنان این روند را در مناطق تحت کنترل خود به ویژه در استان رقه دنبال می‌کنند و این امر به ویژه پس از تشکیل اولین گروه زنان داعش در این شهر تشدید شده است، چراکه یکی از وظایف این گروه به خدمت گرفتن کودکان بین 14 تا 16 سال است.

نکته مهم اینجاست که خانواده‌های این کودکان هیچ اختیار و قدرتی در مخالفت با پیوستن کودکانشان به این گروه ندارند و فعالان و شاهدان عینی در شهر می‌گویند که داعش پس از به خدمت گرفتن این کودکان آنها را تحت دوره‌های آموزشی خاصی تحت عنوان «دوره‌های نوجوانان» قرار می‌دهد و طی آن با شستشوی مغزی، آنها را آماده پذیرش عملیات‌های انتحاری و تروریستی می‌کنند و در این میان اگر خانواده‌ای از آنها با این امر مخالفت کند، تهدید به مرگ می‌شود.

بنابر اظهارات، فعالان داعش در این راه بر شستشوی مغزی این کودکان تاکید بسیاری دارد و از آنها برای محافظت از مراکز امنیتی داعش استفاده می‌کند تا به این طرق مانع از هرگونه عملیات علیه داعش از بین اهالی استان شود.

کد مطلب: 38723
زمان انتشار: یکشنبه 21 اردیبهشت 1393 - 10:56:43
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-2

دیگر مطالب