به روز شده: 7 دقیقه قبل
کد مطلب: 41698
زمان انتشار: شنبه 22 شهریور 1393 - 12:18:59

۱۰ درصد جمعیت بی‌سوادان تهران،کودکان کارند

۱۰ درصد جمعیت بی‌سوادان تهران،کودکان کارند
کودکان  - معاون سوادآموزی آموزش و پرورش شهر تهران گفت:‌ آموزش کودکان کار در گروه سنی ۱۰ تا ۲۰ سال که ۱۰ درصد جمعیت بی‌سوادان شهر تهران را تشکیل می‌دهند، مدنظر است و مذاکره با صنوف مختلف برای آموزش کودکانی که آن‌جا کار می‌کنند،‌ آغاز شده است.

به گزارش تسنیم، آیت جعفری معاون ‌در پاسخ به این پرسش که "‌انسداد مبادی بی‌سوادی یکی از اولویت‌های اصلی آموزش و پرورش برای آغاز سال تحصیلی جدید است، در این راستا برای شناسایی دانش‌آموزان ترک تحصیل کننده به ویژه در مقطع ابتدایی چه برنامه‌هایی را دارید؟" اظهار داشت:‌ 3 اقدام اساسی در سال جاری برای توسعه آموزش پایه وآموزش بزرگسالان ‌مدنظر است.

وی افزود:‌ یکی از این برنامه‌ها انسداد مبادی بی‌سوادی است که در حوزه ابتدایی باید اجرایی شود و بر این اساس کودکان در سن مدرسه  که به هر دلیل از جریان تحصیل خارج شده‌اند، شناسایی می‌شوند و مدیران مدارس موظفند با استفاده از اهرم‌های الزام و انگیزش برای بازگشت کودکان بازمانده از تحصیل به مدارس تلاش کنند تا دیگر شاهد اضافه شدن تعداد جدیدی به جمعیت بی‌سوادان کشور نباشیم.

** شناسایی 6 هزار نفر از اولیای بی‌سواد دانش‌آموزان تهرانی

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش شهر تهران بیان کرد: دومین برنامه مدنظر برای مبارزه با بی‌سوادی،‌ آموزش اولیای بی‌سواد دانش‌آموزان است. اسامی اولیای دانش‌آموزان مشخص است و تعیین وضعیت نیز صورت گرفته که بر این اساس 600 هزار نفر از اولیای بی‌سواد در سطح کشور  شناسایی شده‌اند که تحت پوشش برنامه‌های سوادآموزی قرار خواهند گرفت و از این تعداد سهم شهر تهران حدود 6 هزار نفر از اولیای بی‌سواد دانش‌آموزان است که باید از ابتدای مهر‌ تحت آموزش قرار گیرند.

** پاداش 100 هزار تومانی برای ایجاد انگیزه در کودکان کار به منظور ادامه تحصیل

جعفری ادامه داد:‌ سومین برنامه ما برای مبارزه با بی‌سوادی، آموزش کودکان کار در گروه سنی 10 تا 20 سال است که به منظور ایجاد انگیزه و رغبت در کودکان کار برای ادامه تحصیل پاداشی را نیز در نظر گرفتیم به گونه‌ای که در صورت شرکت در کلاس‌ها و قبولی در امتحانات پایانی به هر یک از این کودکان مبلغ 100 هزار تومان به عنوان تشویق پرداخت می‌شود.

** 10 درصد از جمعیت بی‌سوادان شهر تهران کودکان کار هستند

وی با اشاره به این‌که حدود10 درصد از جمعیت بی‌سوادان شهر تهران را کودکان کار تشکیل می‌دهند، گفت:‌ تعداد جمعیت بی‌سوادان شهر تهران بر اساس سرشماری سال 90, یکصد و شانزده هزار نفر است که البته تمام آن‌ها شناخته نشده‌اند.

** مذاکره با صنوف مختلف برای آموزش تحصیلی کودکان مشغول به کار در این صنوف

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش شهر تهران اظهار داشت:‌برای پالایش و شناسایی کودکان کار اقداماتی را انجام داده‌ایم. برخی از این کودکان تحت حمایت بهزیستی هستند و به دلیل معلولیت ذهنی آموزش ناپذیر هستند البته کودکانی را که معلولیت جسمی دارند با هماهنگی بهزیستی تحت آموزش قرار می‌دهیم. گروه دیگری از کودکان کار در بخش تولید مشغول به کارند که طی هماهنگی با صنوف مختلف تلاش می‌کنیم تا کودکان کار را که در این صنوف مشغول به کار هستند تحت آموزش قرار دهیم.

** شناسایی و جذب کودکان کار به مدارس با هماهنگی تشکل‌های مردم نهاد

جعفری ادامه داد: خانه‌های ایرانی تشکل‌های مردم نهادی هستند که خدمات حمایتی،‌ مددکاری و آموزشی را به کودکان کار ارائه می‌دهند. با این تشکل‌های مردم نهاد جلساتی را برگزار کرده‌ایم و از 2 خانه ایرانی در منطقه شوش و دروازه غار نیز بازدید داشته‌ایم و براین اساس قرار شد تا مشخصات و کدملی این دانش‌آموزان در اختیار ما قرار ‌گیرد تا بتوانیم آن‌ها را به مدارس بازگردانیم.

** آموزش کودکان کار در شیفت مخالف مدارس متناسب با فرصت زمانی آن‌ها

وی عنوان کرد:‌برخی از این کودکان کار دارای خانواده معتاد و بدسرپرست یا بی سرپرست هستند به همین دلیل در فضای آموزشی مدارس حضور ندارند بنابراین در صدد تشکیل کارگروهی  با هماهنگی مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران هستیم تا سازوکاری را ایجاد کنیم که این کودکان به محیط مدارس بازگردند و در شیفت مخالف مدارس یک یا چند کلاس درس را به آموزش این کودکان البته متناسب با زمانی که فرصت دارند،‌ اختصاص دهیم.

** آغاز آموزش کودکان کار از دهه سوم شهریور

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش شهر تهران افزود:‌ از دهه سوم شهریور آموزش کودکان کار را آغاز خواهیم کرد.

** آغاز تعامل با فرمانداری برای حل مشکل کودکان بدون شناسنامه

جعفری در پاسخ به این پرسش " برخی کودکان به دلیل نداشتن شناسنامه در مدارس ثبت‌نام نشده و از تحصیل بازمی‌مانند که همین موضوع باعث افزایش جمعیت بی‌سوادان کشور می‌شود، برای حل مشکل این کودکان چه تدابیری را اتخاذ کرده‌اید؟" گفت:‌ در این زمینه موانع قانونی وجود دارد و تا زمانی که هویت یک کودک مشخص نشود نمی‌‌توانیم او را تحت آموزش قرار داده یا  به او کارنامه یا مدرک تحصیلی بدهیم البته حل مشکل این کودکان از حوزه فرمانداری قابل پیگیری است و‌ تعامل با فرمانداری را آغاز کرده‌ایم.

وی با اشاره به این‌که کلاس‌های سوادآموزی با حضور 6 نفر به حدنصاب رسیده و تشکیل می‌شود، عنوان کرد:‌ در کنار این تعداد،‌ افرادی نیز می‌توانند به عنوان مستمع آزاد در کلاس درس حضور یابند که کودکان فاقد شناسنامه نیز می‌توانند به عنوان مستمع آزاد در کلاس‌های سوادآموزی حضور یافته و از آموزش‌ها بهره‌مند شوند اما از آن‌ها امتحانی گرفته نمی‌شود.

** فعال شدن حوزه پشتیبانی سوادآموزی در کشور

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش شهر تهران گفت: نشست شورای پشتیبانی سوادآموزی با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و 4 وزیر دولت تشکیل شد و تصمیماتی اتخاذ شد که یکی از تصمیمات مهم این بود که حوزه پشتیبانی سوادآموزی در کشور فعال شود. با ابلاغ این مصوبه به وزارت کشور،‌استانداری‌ها و فرمانداری‌ها ملزم شدند تا به شناسایی عواملی که باعث بازماندن کودکان از تحصیل می‌شود،‌ اقدام کنند.

جعفری با اشاره به این‌که مشکل عمده ما در حوزه سوادآموزی این است که اطلاعات دقیقی از جامعه مخاطبان نداریم،‌ بیان کرد:‌ مرکز آمار باید اطلاعات این افراد را در اختیار ما قرار دهد اما مرکز آمار اعلام می‌کند قانون به ما گفته این اطلاعات محرمانه است و نمی‌‌توانیم آن را در اختیار قرار دهیم در حالی که موضوع آموزش و پرورش حاکمیتی است و آمار باید در جایی اثرگذاری خود را نشان دهد اگر قرار باشد از آمار بهره‌برداری نشود پس این همه هزینه برای استخراج آن برای چیست.

وی افزود: دانش‌آموزان فاقد شناسنامه به عنوان یکی از مشکلات شناخته شد که فرمانداری موظف شد با هماهنگی ثبت و احوال برای حل مشکل هویتی این دانش‌آموزان تلاش کند.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش شهر تهران درخصوص آمار دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل در سال تحصیلی 92-93 گفت:‌حدود6 هزار نفر در حوزه ابتدایی از مدارس بازماندند البته آمار هنوز آنالیز نشده است تا مشخص شود چه تعداد از این کودکان مهاجرت کرده و چه تعداد وارد بازار کار شده‌اند.

جعفری گفت: هم اکنون در قانون ذکر شده است خانواده‌‌هایی که مانع از تحصیل فرزندانشان می‌شوند یک تا 3 ماه زندان در انتظار آن‌هاست اما این قانون اجرا نمی‌شود. برخورد قانونی با افرادی که مانع از ادامه تحصیل فرزندانشان می‌شوند باید یک مطالبه در کشور تبدیل شود.

کد مطلب: 41698
زمان انتشار: شنبه 22 شهریور 1393 - 12:18:59
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-3

دیگر مطالب