به روز شده: 12 ساعت و 52 دقیقه قبل
کد مطلب: 41846
زمان انتشار: چهارشنبه 26 شهریور 1393 - 12:45:46

ایمن‌سازی‌ شهر برای دانش‌آموزان

ایمن‌سازی‌ شهر برای دانش‌آموزان
کودکان  -  بار دیگر در آستانه فصل بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی با صدای زنگ مدارس لرزه­‌ای بر مصوبات خاک خورده شهرمان طنین‌انداز شد؛ مصوباتی که همچنان در اجرای آن از سوی مدیران شهری با چالش‌هایی روبه‌رو هستیم.

به گزارش تسنیم،‌ معصومه آباد، رئیس‌کمیته‌ ایمنی‌ شورای‌ شهر تهران در آستانه بازگشایی مدارس یادداشتی درباره مصوبات بر زمین مانده و اجرایی نشده‌ در حوزه دانش‌آموزان را به رشته تحریر درآورده که شرح آن در متن ذیل است:

در شهر تهران درصد بالایی از تصادفات مربوط به کودکان است. به گزارش اداره آموزش سازمان حمل‌ونقل و ترافیک براثر سوانح رانندگی هر 9روز یک کودک قربانی و هر روز 3 تا 4 کودک در شهر تهران مجروح می‌شوند. از آنجا که در 30 تا 50درصد تصادفات که منجر به کشته و مصدوم شدن افراد می‌شود کودکان سهیمند، در جامعه با خلأ جدی در حوزه قوانین ایمنی راه‌ها برای کودکان مواجهیم.

با توجه به این‌که بیش از یک‌ میلیون‌ و 500 هزار دانش‌آموز در شهر تهران به مدارس خواهند رفت، رفت‌وآمد این جمعیت در ساعاتی مشخص بر سنگینی ترافیک و ازدحام در معابر می‌افزاید. به همین‌دلیل لزوم استفاده از راهکارهایی به‌منظور ایمن‌سازی‌ راه‌ها و صیانت از حقوق دانش‌آموزان در برخورداری از شهری ایمن محرز است. امروزه پژوهشگران چراغ راهنمایی و رانندگی و هوشمندی عرضه کرده‌اند که درصورت ازدحام جمعیت عابر پیاده برای عبور از چهارراه‌ها، مدت زمان سبز بودنش افزایش می‌یابد. برخورداری از چنین فناوری‌هایی برای ارتقای ایمن‌سازی‌ معابر و حفظ جان عابرین پیاده به‌ویژه دانش‌آموزان در ساعات بازگشایی و تعطیلی مدارس بسیار ضروری است.

امروزه به‌علت عدم‌رعایت استانداردهای فضا‌سازی‌ در مدارس شاهد تحرک کمتر دانش‌آموزان در سطح مدارس هستیم. همچنین در شهر تهران عوامل رادیکال‌زا و اکسیدان فراوانی وجود داردکه تهدید‌کننده سلامت قشر آسیب‌پذیر و به‌ویژه کودکان است. بنابراین تعریف سبد تغذیه‌ای مناسب در مدارس به‌منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها و حفظ سلامت کودکان امری ضروری به‌شمار می‌آید. الگوی غلط غذایی و مصرف کنسرو، مواد یخ‌زده و فست‌فودها، اکثر نوجوانان به‌ویژه دختران را دچار معضل کمبود آهن و کم‌خونی ناشی از آن کرده است.

از این‌ رو اشاعه الگوی مناسب تغذیه، ارتقای سطح امنیت و ایمنی غذا و همچنین فراهم آوردن تسهیلات لازم به‌منظور استفاده دانش‌آموزان از فضاهای ورزشی تحت پوشش شهرداری ازجمله اقدامات ضروری است که لازم است بستر‌سازی‌ مناسب در راستای نیل به آنها در سطح شهر صورت پذیرد.

از نظر فرهنگی و اجتماعی نیز یکی از عمده دلایل آسیب کودکان، فقر فرهنگی در میان میانسالان و عدم‌آموزش صحیح به دانش‌آموزان در سال‌های نوجوانی و جوانی است. از آنجاکه براساس گزارش‌های اخیر، میزان شیوع مصرف سیگار در میان نوجوانان رو به افزایش است، توجه جدی در نظام آموزش و پرورش به‌منظور آگاه‌سازی‌ نوجوانان از مخاطرات پیش رو، ضروری به‌نظر می‌رسد. بنابراین لازم است تا احساس مسئولیت خانواده‌ها و مسئولان را نسبت به ایمنی کودکان در مدارس افزایش داد.

معصومه آباد، رئیس‌کمیته‌ ایمنی‌ شورای‌ شهر تهران

کد مطلب: 41846
زمان انتشار: چهارشنبه 26 شهریور 1393 - 12:45:46
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+4

دیگر مطالب