به روز شده: 12 ساعت و 56 دقیقه قبل
کد مطلب: 41876
زمان انتشار: شنبه 29 شهریور 1393 - 12:06:58

۱۲میلیون دانش‌آموز ثبت‌نام کرده اند/ ثبت‌نام تا اول مهر ادامه دارد

۱۲میلیون دانش‌آموز ثبت‌نام کرده اند/ ثبت‌نام تا اول مهر ادامه دارد
کودکان  - معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت:‌ ۱۲ میلیون و ۱۷۲ هزار و ۷۲۸ نفر دانش‌آموز در مدارس ثبت‌نام کرده‌‌اند و حدود ۴۰۰ هزار نفر هنوز ثبت‌نام نکرده‌اند البته اول مهر آخرین فرصت ثبت‌نام است.

به گزارش تسنیم، علی زرافشان در پاسخ به این پرسش "هم‌اکنون چه‌تعداد دانش‌آموز در مقاطع مختلف تحصیلی ثبت‌نام کرده‌اند و چه‌تعداد هنوز ثبت‌نام نکرده‌اند؟" اظهار داشت: با توجه به حساسیت موضوع گزارش‌ها درخصوص آمار ثبت‌نام دانش‌آموزان روزانه دریافت می‌شود.

وی افزود: مطابق آیین‌نامه،‌ دانش‌آموزان تا قبل از شروع امتحانات نوبت اول فرصت جابه‌جایی را دارند و حتی بعد از نوبت اول با مقررات خاصی می‌توانند ثبت‌نام کنند ولی این برای موارد استثنا است.

** اول مهر آخرین فرصت ثبت‌نام در مدارس

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش "دانش‌آموزانی که تاکنون ثبت‌نام نکرده‌اند تا چه‌زمانی فرصت دارند؟" گفت: افرادی که ثبت‌نام نکرده‌اند تا اول مهر فرصت ثبت‌نام دارند.

** ثبت‌نام 12 میلیون و 172 هزار نفر در مدارس

زرافشان ادامه داد:‌ هم اکنون حدود سه هفته است که عملکرد ثبت‌نام از سال گذشته جلوتر است یعنی تا روز چهارشنبه 26 شهریور 12 میلیون و 172 هزار و 728 نفر دانش‌آموز در مدارس ثبت‌نام کرده‌‌اند که نسبت به سال گذشته که 12 میلیون و 70 هزار و 116 نفر ثبت‌نام کرده بودند، حدود 100 هزار نفر در تعداد ثبت‌نامی‌ها جلوتر هستیم.

** ثبت‌نام 7 میلیون دانش‌آموز در مقطع ابتدایی

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: با وجود اینکه به‌لحاظ تعداد ثبت‌نامی‌ها در مقایسه با سال گذشته جلوتر هستیم اما هنوز تعدادی از دانش‌آموزان موفق به  ثبت‌نام نشده‌اند. از تعداد 12 میلیون و 172 هزار نفر دانش‌آموز که در مدارس ثبت‌نام کرده‌اند، 7 میلیون و 5 هزار و 112 نفر دانش‌آموز دوره ابتدایی هستند که نسبت به سال گذشته که 7 میلیون و 18 هزار و 285 نفر ثبت‌نام کرده بودند،‌ حدود 13 هزار نفر ثبت‌نام نشده‌اند.

وی ادامه داد:‌ امسال با توجه به رشد دانش‌آموزان ورودی در مقطع ابتدایی این انتظار وجود دارد که نسبت به جمعیت سال گذشته که 7 میلیون و 18 هزار نفر دانش‌آموز در مقطع ابتدایی داشتیم با افزایش 150 هزار نفری، تعداد دانش‌آموزان این مقطع به حدود 7 میلیون و 160 هزار نفر برسد.

** افزایش 150 هزار نفری دانش‌آموزان اول دبستان

زرافشان بیان کرد: مطابق آمار ثبت احوال، امسال حدود 150 هزار نفر به تعداد دانش‌آموزان کلاس اول دبستان اضافه می‌شود. با توجه به طرح انسداد مبادی بیسوادی که از سوی وزیر آموزش و پرورش مورد تأکید و پیگیری است تمام ادارات کل و مناطق برای انسداد مبادی بیسوادی بسیج شده‌اند و معاونت آموزش ابتدایی به‌دنبال این است که کودکان لازم التعلیم را به مدارس جذب کند.

** 13 هزار نفر در دوره ابتدایی ثبت‌نام نشده‌اند

زرافشان گفت:‌در دوره ابتدایی نسبت به سال گذشته 13 هزار نفر هنوز ثبت‌نام نشده‌اند. با توجه به بحث انجام تست سنجش سلامت برای ثبت‌نام دانش‌آموزان کلاس اولی و بحث خانواده‌هایی که برای ثبت‌نام فرزندشان حتماً باید با آنها تماس گرفته شود می‌توان گفت که شرایط ثبت‌نام در دوره ابتدایی خوب است.

** ثبت‌نام 2 میلیون نفر در دوره متوسطه اول و عدم ثبت‌نام 68 هزار نفر

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: در دوره اول متوسطه در حال حاضر 2 میلیون و 3 هزار و 844 نفر ثبت‌نام کرده‌اند، این عدد سال گذشته 2 میلیون و 71 هزار نفر بود که بر این اساس 68 هزار نفر از سال گذشته دانش‌آموز داریم که ثبت‌‌نام نشده‌اند. این 68 هزار نفر وقتی در 32 استان کشور تقسیم می‌شود،‌ عدد قابل توجهی نیست.

** ثبت‌‌نام 2 میلیون و 848 هزار نفر در دوره متوسطه دوم و عدم‌ثبت‌نام 400 هزار نفر

زرافشان ادامه داد:‌ در دوره دوم متوسطه 2 میلیون و 848 هزار و 450 نفر ثبت‌نام کرده‌اند که در این دوره نسبت به پوشش سال گذشته عقب هستیم،، پوشش سال قبل 3 میلیون و 288 هزار و 156 نفر بود که امسال در بحث ثبت‌نامی‌ها حدوداً 400 هزار نفر در دوره دوم متوسطه عقب هستیم.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به خبرنگار تسنیم درخصوص "آیا تعداد 400 هزار نفر که در دروه متوسطه دوم هنوز ثبت‌‌نام نکرده‌اند، رقم بزرگی نیست؟" گفت: در مقایسه با سایر دوره‌های تحصیلی این تعداد زیاد است اما نسبت به خود دوره تحصیلی خیلی زیاد نیست. علت عدم‌ثبت‌نام 400 هزار دانش‌آموز در مقطع متوسطه دوم این است که در این دوره هنوز تعداد زیادی از دانش‌آموزان ثبت‌نام نکرده‌اند و در تلاش هستند تا در مدارس نمونه دولتی،‌ شاهد و تیزهوشان ثبت‌نام کنند. در معاونت آموزش متوسطه هرروز تعدادی مراجعه کننده داریم که متقاضی ثبت‌نام در مدارس خاص هستند. تعدادی از ثبت‌نام نشده‌ها نیز دانش‌آموزان تجدیدی هستند که نتایج آنها تازه اعلام شده و باید در مدارس ثبت‌نام کنند، گروه دیگر، دانش‌آموزانی هستند که باید رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند و تعداد دیگر افرادی هستند که شرایط مکانی آنها برای ثبت‌نام هنوز مشخص نیست و در حال جابه‌جایی محل زندگی خود هستند.

زرافشان در پاسخ به این پرسش "‌دانش‌آموزانی که تاکنون در مدارس ثبت‌نام نکرده‌اند، جزو آمار بازمانده از تحصیل‌‌ها محسوب می‌شوند؟"‌ گفت: چون ثبت‌نام تا اول مهر ادامه دارد الآن نمی‌توانیم بگوییم این افراد بازمانده از تحصیل هستند. و وقتی اول مهر آمد باید جمعیتی را که سن آنها در دوره اول متوسطه قرار دارد و باید به پایه هفتم و هشتم وارد شوند دریافت می‌کنیم و آن را با تعداد دانش‌آموزان ثبت‌نام شده در مدارس بررسی می‌کنیم و اگر همه دانش‌آموزان ثبت‌نام نکرده باشند آن‌وقت بازمانده از تحصیل داریم.

** هرروز آموزش 100 میلیارد تومان هزینه برای آموزش و پرورش دارد

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: اگر بودجه آموزش و پرورش  را به روزهای مفید تقسیم کنیم هرروز برای آموزش و پرورش 100 میلیارد تومان هزینه دارد و اگر یک روز آموزش را از دست بدهیم 100 میلیارد پول از دست داده‌ایم. تأکید وزیر آموزش و پرورش بر این است که از هرروز آموزشی و به‌ویژه اول مهر استفاده کامل شود یعنی در روز اول مهر تمام مدارس باز بوده،‌ معلمان سر کلاس درس باشند و تدریس‌ها آغاز شود.

** کتب درسی تمام مقاطع تحصیلی و هنرستان‌ها توزیع شده است

زرافشان بیان کرد:‌ در شاخه فنی و حرفه‌ای و کاردانش معمولاً سال‌های گذشته با مشکل توزیع کتاب‌های درسی مواجه بودیم. امسال تک‌تک استان‌ها را کنترل کردیم و کتاب‌های درسی میان تمام هنرستان‌های کشور توزیع شده است، در سایر مقاطع نیز کتب درسی توزیع شده بنابراین امسال در بحث کتب درسی مشکلی نداریم به‌گونه‌ای که روز اول مهر تمام دانش‌آموزان کتاب درسی دارند.

وی با بیان "با مجموعه این اقدامات تلاش می‌کنیم تا یک مهر شکوهمند را داشته باشیم" گفت: امسال حدود 150 هزار نفر افزایش دانش‌آموز در کلاس اول دبستان داریم و در مجموع یک میلیون و 350 هزار نفر دانش‌آموز به کلاس اول وارد می‌شوند.

کد مطلب: 41876
زمان انتشار: شنبه 29 شهریور 1393 - 12:06:58
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+2

دیگر مطالب