به روز شده: 4 ساعت و 59 دقیقه قبل
کد مطلب: 42315
زمان انتشار: چهارشنبه 16 مهر 1393 - 12:05:11

خواسته انجمن حمایت از کودکان برای تاسیس «شورای عالی حقوق کودک»

خواسته انجمن حمایت از کودکان برای تاسیس «شورای عالی حقوق کودک»
کودکان  - انجمن حمایت از حقوق کودکان به مناسبت روز جهانی کودک بیانیه‌ای صادر و در آن به ماده‌ ۴۲ پیمان نامه جهانی حقوق کودک مبنی بر اینکه "کشورهای عضو متعهد می‌شوند به طور گسترده و به طریقی مناسب و فعال اصول و مفاد پیمان‌نامه را به نحوی یکسان به اطلاع بزرگسالان و کودکان برسانند" اشاره کرد.به گزارش ایسنا در این بیانیه آمده است: «انجمن حمایت از حقوق کودکان ضمن شادباش روز جهانی کودک به جامعه ایران به ویژه کودکان و نوجوانان و خانواده‌ها، توجه همگان به ویژه مسئولین، برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران بخش‌های دولتی را به نکات زیر جلب می‌کند:

برگزاری جشن و ابراز شادمانی به مناسبت این روز تنها بخشی از وظایف دست‌اندرکاران نسبت به کودکان و نوجوانان است و نمی‌توان تنها به برگزاری جشن بسنده کرد و حجم وسیعی از معضلات و مشکلات عدیده این گروه سنی را در حوزه‌های مختلف زندگی نادیده گرفت. بنابر این ضروری است که متولیان امر سیاست گذاری با درایت بیشتری به دوران کودکی و مراحل رشد کودکان پرداخته و مسیر برنامه‌ریزی‌های کلان به ویژه در حوزه آموزش، سلامت، رفاه و مشارکت کودکان را مورد بازنگری قرار داده و متناسب با نیازهای واقعی جامعه و تحولات آتی و با هدف رشد و بالندگی کودکان تنطیم کنند.

کودکان و نوجوانان یک سوم از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. با توجه به خلاء نهادی کلان در حوزه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی منسجم و یکپارچه در حوزه حقوق، نیازها و مسائل کودکان تاسیس «شورای عالی حقوق کودک» به ریاست بالاترین مقام اجرایی کشور و یا معاون اول ریاست جمهوری جهت سیاست‌گذاری، تدوین برنامه و نظارت بر اجرای آن در راستای در نظر گرفتن منافع عالیه کودکان و نوجوانان ضرورتی اساسی در کشور بوده و راهگشای بسیاری از کاستی‌ها، ناهماهنگی‌ها و بعضاً تناقضات در برنامه‌ها و عملکردهای موجود خواهد بود.

توجه به حقوق و منافع عالیه کودکان در تدوین برنامه ششم توسعه کشور با تشکیل کارگروه ویژه کودکان و نوجوانان با مشارکت سازمان‌های غیردولتی فعال در حوزه حقوق کودکان.

تسریع در تصویب لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان معطل مانده در مجلس شورای اسلامی که می‌تواند مبنای مناسبی برای تدوین برنامه‌های حمایتی و پیشگیری از آسیب‌ها و مسائل کودکان فراهم نماید.

‌ بازنگری در اصل بسیار با اهمیت تعریف سن کودکی برای ایجاد وحدت رویه در سیاست‌گذاری، قانون‌گذاری و برنامه‌ریزی برای تحقق منافع و حقوق کودکان.

بازنگری در سیاست‌ها و برنامه‌های کلان آموزش و پرورش برای تحقق دسترسی عادلانه همه کودکان به آموزش و پرورش و پیشگیری از تداوم روند فزاینده نابرابری‌های آموزشی و اجتماعی.

بازنگری محتوای کتاب‌های درسی و بازگرداندن آموزش مهارت‌های زندگی با هدف توانمندسازی دانش‌آموزان در مقابله با رفتارهای پرخطر و آسیب‌های اجتماعی.

توجه به پوشش کامل کودکان واجب التعلم در تمام استان‌ها، به ویژه در روستاها و مناطق محروم و تدوین برنامه حمایت اجتماعی برای پیشگیری ازترک تحصیل کودکان بویژه دختران.

توجه جدی به گسترش و شدت رفتارهای پرخطر در بین دانش‌آموزان و در مدارس مانند اعتیاد، کودک‌آزاری و... و تدوین و اجرای برنامه‌های پیشگیری از ترک تحصیل و آسیب‌های اجتماعی کودکان با برنامه‌های مشاوره و مددکاری اجتماعی در مدارس.

ایجاد بانک اطلاعاتی و نظام آماری مناسب برای ثبت موارد کودک‌آزاری و شناسایی آزارگران و پایش و ارزیابی آمارهای موجود به منظور تدوین و اجرای برنامه‌های مداخله‌ای در مورد روند فزاینده این آسیب در کشور.

توجه به پیامدهای ازدواج‌های زودهنگام برای دختران و عواقب ناشی از آن.

توجه و اقدام عاجل و جدی برای اجرای ماده ۴۲ پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک در راستای تعهد دولت‌ها در ترویج «پیمان‌نامه حقوق کودک» با استفاده از رسانه‌های ملی در حساس‌سازی مسئولین و آحاد جامعه.

توجه جدی به آموزش فرزندپروری و آموزش مهارت‌های رندگی به آحاد جامعه و متولیان امور کودکان برای تحقق سلامت روانی و اجتماعی کشور.

انجمن حمایت از حقوق کودکان ضمن هشدار جدی به سیاست‌گذاران و متولیان بخش‌های دولتی برای بازبینی سیاست‌های حوزه کودکان پیشنهاد می‌کند برای تحقق اولویت‌ها و ضرورت‌های فوق، امروز و آینده کودکان این مرز و بوم را جدی گرفته و در این زمینه از تجربیات سازمان‌های مردم نهاد به نحوه واقعی بهره گیرد».

کد مطلب: 42315
زمان انتشار: چهارشنبه 16 مهر 1393 - 12:05:11
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+2

دیگر مطالب