به روز شده: 10 ساعت و 16 دقیقه قبل
کد مطلب: 42356
زمان انتشار: شنبه 19 مهر 1393 - 10:31:50

چگونگی تعلیم احکام شرعی و دینی به کودکان

چگونگی تعلیم احکام شرعی و دینی به کودکان
کودکان  - یک دکترای تفسیر قرآن گفت: "رساله تصویری" کمک شایانی به درک مسائل شرعی توسط کودکان و نوجوانان می‎کند.


به گزارش ایسنا، مهرداد ویس‎کرمی درباره چگونگی تعلیم احکام شرعی و دینی به کودکان، افزود: اگر پدر و مادر، خود به صورت جدی به دین عمل کنند، فرزند نیز از آنها الگو خواهد پذیرفت؛ به طور مثال وقتی بچه‎ای با والدین خود به مسافرت می‎رود چنانچه پدر و مادر را مشتاق به اقامه نماز اول وقت در بین راه ببیند به بهترین نحو به احکام الهی سوق پیدا می‎کند.

 وی بیان کرد: بهتر است که والدین از همان دوران کودکی فرزندانشان، حساب و کتابی برای آموزش احکام اسلامی به آنها داشته باشند به این نحو که بر حسب سن و اندازه نیاز کودک با ابزارهای گوناگون این مهم را به فرزندانشان بفهمانند.

 ویس‎کرمی ادامه داد: اسراف و صرفه‎جویی از مباحث دینی است که از همان دوران کودکی، کودک ظرفیت پذیرش فهم آن را دارد.

 این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار کرد: بهتر آن است که یک سری از احکامی که مربوط به دوران بلوغ است را با فیلم‎های آموزشی و یا با استفاده از کتاب به فرزندان خود، آموزش دهیم چراکه در خیلی از موارد والدین به خاطر مسئله حیا، به راحتی نمی‎توانند مسائل مربوط را برای بچه‎هایشان بازگو و تشریح کنند.

 وی با بیان این‌که «استفاده از رساله تصویری برای آشنایی با احکام شرعی برای نوجوانان بسیار مفید و موثر است» یادآور شد: گنجاندن مسائل شرعی متناسب با نیاز فرزندان، در کتاب‎های درسی نیز منجر به آشنایی آنها با قوانین دینی و شناخت احکام شرعی می‎شود.

 ویس‎‎کرمی گفت: والدین باید شماره دفتر مراجع را در اختیار فرزندانشان قرار دهند تا آنها از طریق تماس، پیامک و با استفاده از سایت‎های مراجع بتوانند احکام شرعی خود را از ایشان بپرسند چراکه گاهی اوقات فرزندان از ابراز سوال خود پیش والدینشان شرم دارند.

 این دکترای تفسیر قرآن افزود: رسانه‎ها، آموزش و پرورش و در وهله اول خانواده در تبیین و تشریح احکام دینی برای فرزندان ما بسیار نافذ هستند.

 وی ادمه داد: خانواده باید از همان ابتدا نماز و واجبات دینی را به فرزند آموزش دهد و اگر کودکی در قرائت نماز دچار اشتباه شد، ایرادات وی را رفع کند.

کلید واژه: کودکان - حقوق کودکان
کد مطلب: 42356
زمان انتشار: شنبه 19 مهر 1393 - 10:31:50
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-3

دیگر مطالب