به روز شده: 12 ساعت و 55 دقیقه قبل
کد مطلب: 42503
زمان انتشار: یکشنبه 27 مهر 1393 - 10:22:01

گمشدگان خیابان کودکی را پیدا کنیم/ کودکان خیابانی بی بهره از حقوق کودکی

گمشدگان خیابان کودکی را پیدا کنیم/ کودکان خیابانی بی بهره از حقوق کودکی
کودکان  - معضل کودکان خیابانی یکی از معضلات رایج در بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه و نیازمند جدی ساماندهی و مدیریت به منظور جلوگیری از آسیب ها و معضلات دیگر است.

به گزارش ایرنا، کودکان خیابانی، کودکانی هستند که از حقوق کودکی خود بی بهره اند و بجای دویدن و بازی در خیابان های کودکی، بچگی کردن و خطاهای بچگانه، راه را گم کرده اند و به بیراهه رفته اند؛ آنان برای لقمه ای نان و اندکی درآمد بجای آدم بزرگها در خیابانها پرسه می زنند و به این در و آن در می زنند.

کنار پله های یکی از مجتمع های تجاری بزرگ و لوکس مشهد دستمال محقری پهن کرده و چند بسته کوچک دستمال کاغذی و تعدادی ادعیه جیبی را رویش گذاشته؛ در هوای سرد اول پاییز روی زمین نشسته و سر در گریبان فرو برده تا شاید با بازدم خود بتواند بدنش را از سرمای باد پاییزی گرم کند.

هفت یا هشت سال بیشتر ندارد، کلاهش را تا روی ابروهایش پایین کشیده و دستانش را در جیب کاپشن کهنه و مندرسش فرو برده ؛ به عابرانی که با تیپ های متفاوت از جلویش رد می شوند با نگاهی معصومانه و درخواست کننده برای خرید می نگرد، از ضعف و سرما صدای کودکانه اش که از مردم می خواهد از او خرید کنند به سختی شنیده می شود.

نمی دانم چرا وقتی از کنارش رد می شوم دلم می خواهد از او چیزی بخرم ولی فکر نداشتن پول خرد و نیاز نداشتن به دستمال کاغذی و غیره باعث می شود از او بگذرم ولی تمام ذهنم را به خود مشغول می کند؛ کودکان دیگری در همین سن و سال را می بینم که با پدر و مادرشان برای خرید به اینجا آمده اند و با صدای بلند می خندند و جلوتر از بزرگترها و با شادمانی به داخل پاساژ می روند.

چرا بجای اینکه در آغوش خانواده اش و در کنار جمع گرم و فضای صمیمی خانه شان باشد امشب اینجا نشسته و در انتظار است اجناس باقی مانده اش را بخرند تا به خانه برود؛ خوب می دانم امشب هم که برود باز فردا همین جا و همین ساعت می توان او را دید؛ می توان دید که چگونه کودکی اش در خیابانها به حراج می رود و دریغ از آینده ای روشن و بالنده. . . .

شاید فقط از این جهان یک سیب میخواست

یا سرپناهی لحظه ی آسیب میخواست

آن کودک تنها در آن سرمای آن شب

شاید برای دستهایش جیب میخواست

عوامل اجتماعی، فقر اقتصادی ، اعتیاد والدین، بدسرپرستی والدین و ضعف فرهنگی همه و همه از دلایلی است که از سوی متولیان امر به عنوان مهمترین عوامل شکل گیری پدیده کودکان خیابانی نام برده می شود .

پژوهشی اخیرا از سوی سازمان بهزیستی نشان داده است که بیشترین شمار کودکان خیابانی را کودکان شش تا 11 سال تشکیل می دهند که نشان دهنده این است که این کودکان از شانس یک زندگی رشد دهنده درکنار خانواده محرومند و فرصت رشد و تکامل را در کنار خانواده از دست می​دهند.

این پژوهش همچنین نشان می دهد که تعداد کودکان خیابانی غیر ایرانی در استان​های تهران، فارس، خراسان رضوی، بوشهر و اصفهان بیشتر از استانهای دیگر است اما همچنان بیش از 75 درصد کودکان خیابانی دارای تابعیت ایرانی هستند.

بر این اساس استان​های تهران با 40.6 ، فارس با 13.8 ، خراسان رضوی با 11.3 ، بوشهر با 10.4 و اصفهان با 10.2 درصد بیشترین کودک کار غیر ایرانی را دارند.

کارشناسان و صاحبنظران بر این اعتقادند که خیابانی بودن کودکان و کار آنان در خیابان تنها یک معضل مولد است و خود عاملی برای قرار گرفتن آنان در معرض انواع آسیب های اجتماعی دیگر است که به مراتب بدتر و شدیدتر هستند و در نهایت نه تنها آینده فردی کودک بلکه آینده جامعه و کشور را نیز متاثر می کند؛ حقیقتی که ضرورت توانمندسازی این کودکان و خانواده هایشان را نمایان می کند.

60 درصد از کودکان خیابانی به دلیل نابسامانی وضعیت خانوادگی ، فقر اقتصادی و یا بیکاری و اعتیاد سرپرستان و نا آگاهی والدین راهی خیابان​ها می​شوند​؛ این امر نشان از این دارد که توانمندسازی خانواده به مراتب و به تنهایی می تواند در کاهش این معضل اجتماعی تاثیر بسزایی داشته باشد.

دومین کلانشهر مذهبی مشهد به واسطه وجود مضجع شریف امام رضا(ع) و حضور سالانه میلیونها زائر و عاشق ، زمینه کار و فعالیت خلافکاران، افزایش آسیب های اجتماعی و معضلاتی از جمله کودکان سرراهی و تکدی گری را به مراتب بیشتر از دیگر شهرها دارد؛ پدیده کودکان خیابانی در سر چهار راه ها و کنار خیابانها نیز بر این انبوه پدیده و معضل اضافه شده و چهره ای به دور از شان این شهر مقدس را به آن تحمیل کرده است.

ضرورت کار فرهنگی و رسانه ای و نیز ساماندهی این پدیده از مسائلی است که از سوی مسوولان فرهنگی و اجتماعی بارها و بارها مورد تاکید قرار گرفته است.

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی بر این اعتقاد است که پروسه جمع آوری و نگهداری کوتاه مدت کودکان خیابانی و کودکان کار تا زمان ترخیص و تحویل آنان به سرپرستان شان تحمیل هزینه و هدر رفت منابع و امکانات را در پی دارد.

طاهره بختیاری گفت: سازمان بهزیستی با تهیه و تدوین طرحی جامع در جهت توانمندسازی خانواده های این کودکان گام برداشته است.

او افزود: بیش از 80 درصد کودکان خیابانی و کار پذیرش شده در مراکز زیر پوشش بهزیستی کودکانی هستند که به رغم وجود سرپرست به دلیل فقر شدید اقتصادی و فرهنگی و صرفا جهت کسب درآمد در خیابان حضور پیدا می کنند.

وی بیان کرد: بنابراین نگهداری از آنان در مراکز نه تنها به دلیل وجود سرپرست قانونی مقدور نیست بلکه خود کودک نیز خواهان بازگشت نزد خانواده است.

بختیاری تصریح کرد: پذیرش و ترخیص چندین باره کودکان در مراکز کودکان خیابانی فصلی منجر به ایجاد چرخه های ناقص حمایت و هدر رفت منابع و امکانات شده است.

این مسوول گفت: طرح حمایتی -آموزشی کودک و خانواده ویژه کودکان خیابانی و کودکان کار در خراسان رضوی به عنوان یکی از چند استان انتخابی با هدف بازتوانی کودکان خیابانی با رویکرد خانواده محور و مبتنی بر حمایت و توانمندسازی خانواده و تاکید بر تحصیل و آموزش کودک به منظور ایجاد فرصت های برابر و امکان بازگشت به زندگی سالم و بالنده در حال اجرا است.

بختیاری افزود:بهره گیری از توان و مشارکت بخش غیر دولتی و وجود روحیه حمایتی در خیرین از کودکان نیازمند و در معرض خطر، شرایط مناسبی را برای اجرای این فعالیت در قالب مراکز غیر دولتی و خیریه ای از محورهای اجرای این طرح است.

وی بیان کرد: در این طرح تلاش می شود تا با ایجاد شرایط لازم جهت زندگی کودک در خانواده، امکان استفاده از حمایت های سازمان بهزیستی و بخش غیر دولتی به صورت سرپایی فراهم شود تا از این طریق شاهد کنترل و کاهش پدیده کودکان خیابانی و کار در سطح استان باشیم.

بختیاری در تعریف کودکان خیابانی اظهارکرد: کودکان خیابانی به افرادی اطلاق می شود که در سن پنج تا 18 سال هستند و در هر ساعات شبانه روز در خیابانها و اماکن عمومی و پرتردد به صورت دائمی یا موقت مشغول کسب درآمد یا وقت گذرانی می باشند و دارای سرپرست و در ارتباط با سرپرستشان هستند.

وی با بیان اینکه سهمیه خراسان رضوی در اجرای این طرح 120 کودک در نظر گرفته شده است، بیان کرد: در سال گذشته 558کودک در مرکز کودکان خیابانی بهزیستی پذیرش شده اند که 400 نفراز آنان ترخیص و به خانواده اصلی خود تحویل شده اند.

وی گفت:در گام اول تعداد محدودی از استانهای کشور از جمله خراسان رضوی مجری این طرح هستند که در صورت کسب موفقیت های پیش بینی شده این طرح به لحاظ میزان سهمیه و استانهای اجرا کننده توسعه می یابد.

بختیاری تاکید کرد: توانمندسازی خانواده ها و آموزش کودکان خیابانی می تواند در مدیریت و کاهش معضلات اجتماعی موثر باشد زیرا به لحاظ طبیعی تامین نیازها و تقویت اعتماد به نفس از گرایش و آسیب پذیری افراد جلوگیری می کند.

وی بیان کرد: کودکان باید کودکی کنند و فرستادن آنان به سرکار و تکدی گری بر خلاف حقوق این گروه است لذا تلاش می شود تا با ساماندهی صحیح معضل کودکان خیابانی بتوان آینده روشنی را برای این کودکان رقم زند.

بختیاری اظهار کرد: دوران کودکی از اهمیت بالایی برخوردار است و شخصیت و آینده این کودکان در همین سن رقم می خورد لذا با ساماندهی معضل کودکان خیابانی می توان از شکل گیری و توسعه دیگر آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد، طلاق و غیره پیشگیری کرد.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری مشهد نیز گفت: شهرداری مشهد در بحث متکدیان و آسیب دیدگان اجتمای در سه فاز وارد شده که شامل جمع آوری متکدیان حرفه ای شامل افراد زیر و بالاتر از 18 سال به تفکیک ،آسیب دیدگان اجتماعی و معتادان می شود.

خلیل ا.. کاظمی بیان کرد: شهرداری مشهد به عنوان مجری اقدام به جمع آوری کودکان خیابانی و متکدی در سطح شهر می کند و همه این افراد را تحویل مراکز زیر پوشش و نظارت بهزیستی استان می دهد.

وی بیان کرد: افراد بالای 18 سال تحویل مرکزی زیر نظر معاونت فرهنگی شهرداری با نام جدید سرای توانمندسازی طلیعه زندگی' و نام قدیم 'خانه سبز' می شوند.

این مسوول بیان کرد:در سه ماه نخست امسال 110 کودک خیابانی در مشهد جمع آوری شده اند که 56 نفر آنان ایرانی و 54 نفر غیر ایرانی هستند و همه آنان تحویل بهزیستی استان شده اند.

وی با بیان اینکه به دلیل ویژگی های شهر مشهد و در راستای حفظ و سالم نگه داشتن فضای اجتماعی شهر با متکدیان برخورد و جمع آوری می شوند، افزود: ویژگی زائر پذیری مشهد از جمله دلایل رشد و گسترش پدیده تکدی گری و کودکان خیابانی است که در تلاش برای مدیریت آن هستیم.

پدیده کودکان خیابانی از جمله معضلاتی است که می تواند آینده کودک و در نهایت جامعه را به قهقرا بکشاند بنابراین ساماندهی این پدیده می تواند از افزایش معضلات و آسیب های جامعه پیشگیری نماید.

کد مطلب: 42503
زمان انتشار: یکشنبه 27 مهر 1393 - 10:22:01
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-4

دیگر مطالب